Na dzień dzisiejszy w Polsce są 723 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 723 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 687 Brama Portowa w Szczecinie

GPS: 53.424976 14.550437

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 687 Brama Portowa w Szczecinie

Brama Portowa w Szczecinie podobnie jak Brama Królewska to jedna z dawnych bram miejskich Szczecina. Wybudowana została w latach 1725–1727. Jej projektantem był holender Gerhard Cornelius van Wallrawe, a liczne zdobienia są autorstwa francuskiego rzeźbiarza Bartholome Damarta. Barokowa Brama Portowa pierwotnie nosiła nazwę Bramy Brandenburskiej, a później także Bramy Berlińskiej, gdyż rzeczywiście prowadziła ze Szczecina prosto do Berlina. Swoją obecną nazwę brama zyskała w 1945 roku kiedy to Szczecin przypadł Polsce. Powstała jako pamiątka odkupienia Pomorza Zachodniego od Szwedów przez króla Prus Fryderyka Wilhelma I w 1719 roku.  W jednej z attyk znajduje się złocony napis w języku łacińskim upamiętniający to wydarzenie.  Tuż powyżej przedstawiono płaskorzeźbioną panoramę miasta z wizerunkiem Viadrusa – boga Odry.  Nad panoramą widnieje owalna tarcza z herbem Prus, a całość zwieńczona została królewską koroną. Liczne zdobienia z motywami militarnymi znajdują się także na przeciwległej attyce. Dziś Brama Portowa znajduje się w centrum Szczecina i aż trudno sobie wyobrazić, że niegdyś zamykała ona miasto od zachodu.


Miejsca sprzedaży:
Kiosk „Pamiątki u Agaty”, ul. Korsarzy 2, Szczecin

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 687 Brama Portowa w Szczecinie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 687 Brama Portowa w Szczecinie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 687 Brama Portowa w Szczecinie

25.08.2018 - dostępny bez problemów
22.08.2018 - dostępny bez problemów
10.06.2018 - dostępny bez problemów
08.04.2018 - dostępny bez problemów
10.03.2018 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Krzykos
Krzykos
ZT 687
Znaczki (ten i pozostałe) dostępne w kiosku przy ul. Korsarzy, cena standardowa.
Interesujący architektonicznie obiekt z ciekawą historią. Brama obowiązkowo do zobaczenia, podczas zwiedzania miasta.
 
Hubert A.
Hubert
ZT 687
Moje pierwsze spotkanie z bramą miało miejsce kilka lat temu, kiedy to widziałem ją tylko przelotem podczas przejazdu przez Szczecin. Wtedy to zapadła w mojej pamięci jako ruina, coś nieciekawego. A tymczasem okazuje się, że to prawdziwa perełka, ale żeby się o tym przekonać potrzebna była wizyta pod bramą i poznanie jej historii, znaczenia umieszczonych na niej symboli i rzeźb. Na pewno latem obiekt prezentuje się zdecydowanie lepiej, ale do podziwiania architektury dobra jest i zima :-) Polecam zobaczenie tego zabytku.
 
Małgorzata Pałka
Małgorzata
Brama Portowa
Ładniejsza z dwóch zachowanych bram miejskich. Stąd niedaleko do najstarszego na świecie czynnego kina Pionier z 1907. Na ścianie kina umieszczono certyfikat rekordów Guinessa.
 
Danuta Świątek
Dana
Brama Portowa
Znaczek nabyty na wędrówce na Regionalnym Spotkaniu w Szczecinie. W sklepiku są inne znaczki a nawet znaczkowa naszywka, którą tak chętnie naszywamy na plecaki, bluzy czy futerały aparatów fotograficznych!