Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 859 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 859 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 770 Budynek Dworca Celnego w Nowych Skalmierzycach

GPS: 51.707621 17.998031

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 770 Budynek Dworca Celnego w Nowych Skalmierzycach

Dworzec kolejowy w Nowych Skalmierzycach jest jego wizytówką i perłą architektoniczną. Zaliczany do grona najpiękniejszych dworców w Polsce zachwyca ilością detali i kunsztem wykonania. Monumentalny dworzec w neogotyckim stylu zaprojektowany został przez Fridricha Bluncka jako dworzec graniczny, symbol pruskiej potęgi, wzniesiony w ciągu zaledwie 11 miesięcy. Uruchomiono go w 1906 roku, dziesięć lat po otwarciu pierwszego skalmierzyckiego dworca. Perony po jego jednej stronie przeznaczone były do obsługi pociągów niemieckich, po drugiej – do rosyjskich. Na dworcu mieściły się m.in. restauracja, dwie poczekalnie, jedna dla pasażerów I i II klasy oraz druga dla podróżnych III i IV klasy, sala odpraw celnych, kasy biletowe, pokoje gościnne i apartamenty książęce. Podwójny dworzec funkcjonował bardzo krótko, swe strategiczne znaczenie zaczął tracić z chwilą wybuchu I wojny światowej. W okresie międzywojennym wnętrze dworca przebudowano urządzając w nim przestrzeń biurową i hale fabryczno-magazynowe. W latach 50. pomieszczenia górnych kondygnacji zaadaptowano na świetlicę oraz siedzibę licznych organizacji. W latach 90., w związku z upadkiem transportu kolejowego, dworzec obsługiwał coraz mniejszą ilość pociągów i zaczął niszczeć. Ratunkiem dla powstrzymania tego procesu stało się przejęcie obiektu w 2015 roku przez samorząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, który czyni starania, by przywrócić mu dawny blask.


Miejsca sprzedaży:
Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna, ul. 3 Maja 32, Nowe Skalmierzyce (web)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 770 Budynek Dworca Celnego w Nowych Skalmierzycach
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 770 Budynek Dworca Celnego w Nowych Skalmierzycach

12.08.2019 - dostępny bez problemów
05.08.2019 - dostępny bez problemów
15.07.2019 - dostępny bez problemów
24.06.2019 - dostępny bez problemów
18.06.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczek do kupienia w bibliotece, w cenie standard. A jeśli chodzi o dworzec to trzeba przyjechać i zobaczyć.
 
Marta Szczepłek
Marta Sz.
Dworzec
Przepiękny budynek. Ciekawa historia. Trzeba zobaczyć. Znaczek kupiony w Kaliszu.
 
Hubert A.
Hubert
Dworzec
Dworzec widziany podczas pierwszego regionalnego spotkania kolekcjonerów w Kaliszu - właścicie tylko z okna autobusu. Trzeba więc było wrócić tu raz jeszcze, bo znaczek bez fizycznego odwiedzenia miejsca, bez wdepnięcia na peron, bez pomacania murów, dla nas się nie liczy. Wracając z wczorajszego spotkania tak właśnie dobraliśmy trasę, aby to miejsce odwiedzić. Dworzec robi niesamowite wrażenie i dzisiaj mało kto może sobie wyobrazić, że niegdyś pełnił tak ważną funkcję, stanowiąc dworzec graniczny. Tymczasem teraz to taka troszkę ruina, łatana to tu, to tam, miejsce zapomniane, nad którym jednak jak widać miejscowe władze zaczynają się pochylać, prowadzą niezbędne remonty, zabezpieczają niszczejący budynek. Może za kilka lat, rzeczywiście będzie to centrum kulturalne Nowych Skalmierzyc. Póki co dla nas to piękny dworzec z duszą i historią, która wyziera z każdego zakamarka. Nas zaciekawiła jeszcze stojąca po drugiej stronie torowiska wieża ciśnień, która jest kolejną atrakcją na kolejowej mapie Polski. Szkoda tylko, żę podobnie jak większość tego typu obiektów stoi - niszczejąc.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 770
Sprawdziliśmy na własne oczy, czy jak jest napisane w opisie powyżej, dworzec jest perłą architektoniczną i zalicza się do grona najpiękniejszych dworców w Polsce, zachwycając ilością detali i kunsztem wykonania. Zobaczyliśmy i potwierdzamy to w 100 %.
To najładniejszy dworzec, jaki widziałem do tej pory. Budynek z ciekawą historią, który z pewnością warto zobaczyć!
Trzymam kciuki, żeby udało się przywrócić mu dawną świetność.
 
Agnieszka Kasprzyk
Agnieszka Kasprzyk
ZT
Potwierdzam informacje Bogusia - znaczek i pieczątki dostępne bez problemu,a panie w bibliotece i w dziale promocji UMiG przemiłe i bardzo chętne do rozmowy :)
 
Tomasz Szkudlarek
Tomasz Szkudlarek
ZT 770
Do nabycia także zt 344