Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

No. 736 Budynek sądu w Nowym Tomyślu - Dawny ratusz miejski

GPS: 52.317967 16.129315

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 736 Budynek sądu w Nowym Tomyślu - Dawny ratusz miejski

Zlokalizowany w centralnej części placu Niepodległości budynek sądu, pełnił wcześniej rolę miejskiego ratusza. Nie jest to jednak pierwsza budowla o tym charakterze wzniesiona w tym miejscu.  Pierwszy ratusz powstał ok. 1806 roku, a kolejny w 1865 roku. Obecnie istniejący budynek wzniesiono w  1879 roku i nosi on cechy stylu eklektycznego z elementami klasycystycznymi. Ciekawostką jest fakt iż dawniej w budynku tym oprócz ratusza mieściło się więzienie komunalne, a swoje siedziby miały tu m.in.  urząd stanu cywilnego czy szkoła muzyczna. Wejście do budynku ozdabia wsparty na dwóch kolumnach portal ponad którym znajduje się ozdobny kartusz podtrzymywany przez dwie postaci kobiece, dzierżące w dłoniach symbole władzy i prawa. Budynek posiada dwa symetryczne skrzydła, które wraz z fasadą tworzą swoista literę U. Środek tej litery to wewnętrzny dziedziniec, wykorzystywany dawniej dla potrzeb tutejszego więzienia. Od roku 2003 do dnia dzisiejszego znajduje się tutaj Sąd Rejonowy w Nowym Tomyślu.


Miejsca sprzedaży:
> Kwiaciarnia AZALIA, Pl. Niepodległości 28, Nowy Tomyśl


23.07.2023 - znaczek niedostępny
19.05.2023 - znaczek niedostępny
19.05.2023 - znaczek niedostępny
09.11.2022 - znaczek niedostępny
17.09.2022 - znaczek niedostępny

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 736 Budynek sądu w Nowym Tomyślu - Dawny ratusz miejski
Znaczki się skończyły. Miasteczko bardzo ładne.
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w kwiaciarni Azalia.
Można płacić kartą.

Sam budynek ładny i okazały. W domu na spokojnie odsłuchałam historii bo mróz trochę mnie pogonił.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Nowy Tomyśl
Chyba najbardziej reprezentacyjne miejsce miasta więc na pewno zasługuje na "oznaczkowanie". Fajnie, że punkt sprzedaży jest w kwiaciarni a nie w IT. Niestety przy 2 wcześniejszych wizytach w Nowym Tomyślu punkt IT był nieczynny i ZT z koszem oraz ZO nie mogłem kupić.
 
Andrzej Dworzyński
Andrzej D.
Sąd w New Tomyślu
W drodze na rodzinną imprezę przejeżdzałem przez Nowy Tomyśl i zauważyłem kosz, który ostatnio często pojawiał się na zdjęciach na stronie. To był pretekst do zrobienia przerwy. Znaczek sądu udało się zakupić, ale IT była nieczynna czyli kiedyś wrócę tu jeszcze. Budynek bardzo ładny i z ciekawą historią, którą odsłuchałem w domu.
 
Hubert A.
Hubert
ZT 736
Ktoś mi powiedział "co można napisać o sądzie" ? Wierzcie mi można i ja to zrobię. Otóż w Nowym Tomyślu byłem ładnych kilka razy, w sąsiedztwie tego budynku conajmniej 3 razy i powiem szczerze nigdy nie zastanawiałem się co to za budynek, jaka jest jego historia. Zwykle widziałem ten gmach w sposób ogólny, a dopiero gdy poznałem historię nagraną w Audiobedekerze okazało się, że sąd ma kształt litery "U" oraz dziedziniec, któego nigdy wcześniej nie dostrzegłem. Teraz dopiero mogłem na spokojnie obejrzeć portal nad drzwiami z opisaną symboliką. Wcześniej nie było na to szans, bo ile razy mijamy jakieś tam budynki nawet bogato zdobione i nie zastanawiamy się jakie są ich dzieje. Potem zapominamy o nich, ale tu już tak nie będzie, teraz każdy będzie kojarzył budynek sądu z dawnym ratuszem, z historią, studnią, dziedzińcem i Ogólnopolskim Spotkaniem Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które tak właściwie pod tym budynkiem się rozpoczęło :-)
 
Robert Salwowski
Bobik
Re: ZT 736
Hubercie, ładny wpis i chyba rzeczywiście tym ktoryz byli na spotkaniu w Nowym Tomyślu, budynek ten będzie kojarzył się z naszą piątkową wycieczką. A to co napisałeś, pokazuje, że rzeczywiście warto słuchać naszych audiobedekerów
 
Małgorzata Uba
stellamaris
Sąd
Pięknie oświetlony nocą budynek, znaczek dostępny w dużej i niesamowitej (asortyment!) kwiaciarni.
 
Robert Salwowski
Bobik
Sąd
Cóż mam pisać, widzę go często
 
Roman Binder
borsuk
Sąd
Wielkie dzięki za miłą niespodziankę z Nowego Tomyśla.