Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 546 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 546 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 392 Ceglany most łukowy w Wirach

GPS: 52.314102 16.859425

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 392 Ceglany most łukowy w Wirach

Ceglany most łukowy w Wirach koło Poznania to bardzo ciekawy element architektury kolejowej. Most znajduje się na linii kolejowej Poznań – Wolsztyn, nad rzeczką Wirynką. Obiekt i linia kolejowa powstały w latach 1904 – 1909. Most wykonano z czerwonej cegły i wznosi się na wysokość 20 metrów ponad lustrem przepływającej pod nim rzeczki. Swoim wyglądem przypomina rzymski akwedukt, gdyż tworzą go trzy półkoliste arkady. Ściany czołowe również wykonane są z cegły i łączą się z murami oporowymi podtrzymującymi skarpę nasypu. Most ten jest jednym z nielicznych obiektów tego typu zachowanych na tej linii kolejowej, większość z nich ze względów bezpieczeństwa rozebrano. Linia kolejowa, na której zlokalizowany jest most, została w ostatnich latach zmodernizowana. Nadzór nad pracami sprawował konserwator zabytków, ponieważ starano się zachować historyczny wygląd linii, na której połączenia pasażerskie obsługiwane są przez parowozy.


Miejsca sprzedaży:
Kwiaty Sklep Wielobranżowy - Danuta Bochen, ul. Poznańska 52, Komorniki (czynne od Pn-Sob 9-21, we wszystkie święta od 10-18, Nd nieczynne)
Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach, ul. Stawna 7/11 (II p. księgowość lub sekretariat) w godzinach urzędowania placówki

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 392 Ceglany most łukowy w Wirach
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 392 Ceglany most łukowy w Wirach

28.05.2017 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Edward Mączyński
Edam
Caglany most
Jak dojechać do mostu. W Wirach z ulicy Łęczyckiej skręcić w ulicę Zespołową za mostkiem nad Wirynką skręcić w lewo i przez łąki 500m jesteśmy u celu.
Pozdrawiam.