Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1298
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1298!

No. 610 Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

GPS: 50.227373 19.145131

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 610 Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Centralne Muzeum Pożarnictwa funkcjonuje od ponad 40 lat. Jest największym muzeum pożarniczym w Polsce i jednym z większych w Europie. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 4200 eksponatów takich jak: sikawki konne, samochody, motopompy, sztandary, mundury, fotografie, dyplomy, odznaczenia i medale. Najcenniejszym eksponatem w zbiorach CMP jest sikawka konna z 1717 r.  Została wykonana w Henrykowie na Dolnym Śląsku, zbudowana została z drewna dębowego. Odlew pompy i prądownicy wykonał Sebastian Goetz. Wodę pompowano za pomocą jednego ramienia, które było podnoszone za pomocą dwóch dźwigni. Jest to jedyna tak bogato zdobiona sikawka w zbiorach muzeum. Na korpusie sikawki umieszczone zostały dwa herby. Herb opactwa henrykowskiego oraz herb opactwa w Zirc na Węgrzech. Oba zakony łączyła unia personalna. Na przedniej części sikawki pod zbiornikiem na wodę umieszczone zostały dwie rzeźby przedstawiające żurawie podczas polowania. Ptaki  trzymają w szponach kamień, symbol czuwania w czasie polowania, kiedy żuraw zasypiał kamień wypadał mu z pazurów i uderzał o wodę budząc go do dalszego czuwania. Jest to też metafora czuwania cystersów, którzy zgodnie z regułą rozpoczynali dzień  pracą i modlitwą o godzinie 2 w nocy i kończyli o 20:00 wieczorem. Sikawka ta jest eksponatem klasy zerowej.


Miejsca sprzedaży:
> Centralne Muzeum Pożarnictwa, ul. Stadionowa 7A, Mysłowice

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 610 Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 610 Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 610 Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 610 Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 610 Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 610 Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 610 Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 610 Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 610 Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

23.06.2024 - dostępny bez problemów
20.06.2024 - dostępny bez problemów
19.06.2024 - dostępny bez problemów
25.05.2024 - dostępny bez problemów
15.05.2024 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Wiktor Gacek
Wiktor Gacek
WG
Miejsce trochę z gatunku "jakość < ilość". Strasznie dużo tego do zobaczenia, ale mało człowiek z tego wynosi, chyba że zna się na tym sprzęcie i jest pasjonatem. Większość informacji to dane techniczne pojazdów. Polecam najpierw odwiedzić piętro i pokoje na lewo od wejścia, a same pojazdy zostawić na potem żeby rozeznać jak bardzo to duże i co nas interesuje.

Co do znaczka to trzeba z centrali bo ani tu ani w muzeum mysłowic nie ma
 
Hubert A.
Hubert
Niedostępny
Niestety znaczek w muzeum jest niedostępny i to przykre jeśli zwiedza się znaczkowy szlak, a na miejscu okazuje się, że znaczków nie dostaniemy. Muzeum ciekawe, duże, z wieloma ciekawymi eksponatami. Podobało nam się, ale jednak było troszkę bezosobowe. W Rakoniewicach czyli oddziale CMP byliśmy kilka razy i czuliśmy się tam zupełnie inaczej (obsługa zainteresowana turystą, opowiadająca o eksponatach no i znaczki dostępne). Tutaj czegoś zabrakło, ale być może to przypadek występujący w dniu zwiedzania. Nie ma się co załamywać i warto samemu zwiedzać, czytać i oglądać. Na szczęście nie ma ograniczenia czasowego w zwiedzaniu.
 
Marcin Moryś
Marcin Moryś
Zt610
Brak znaczka. Na szczęście na górze w Myzeum Miasta Mysłowic są dostępne 2 zt
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w kasie muzeum. Można płacić kartą.

Samo muzeum robi wrażenie.
Na parterze ustawione wozy, pojazdy i tym podobne.
Na piętrze kolekcja hełmów strażackich, mundurów, sztandarów, odznak i wszelkich akcesorii.
Sporo do zwiedzania. Podobało nam się
 
Sławomir Wójcik
Sławomir Wójcik
610
Ciekawe miejsce
jeden budynek
dwa muzea
trzy ZT do zdobycia.
 
Adam
saddam
ZT No. 610
Byłem w muzeum 15.02. Znaczek niedostępny. Pani w kasie poinformowała, że znaczki się wyprzedały.
 
Skała
CMP w Mysłowicach
W Rakoniewicach jest tego muzeum oddział stwierdzam że nie ustępuje ekspozycją muzealną CMP warto zwiedzić obydwa zwracam uwagę że tu jeszcze można otrzymać fajny bilet wstępu co w większości muzeów wręczane są paragony fiskalne! natomiast nie ma dostępnej kroniki czy księgi gości, pytałem wykładana jest na szczególną okazję,zastanawiam się czy jest sens wozić indywidualną pieczątkę? Skała
 
Aleksandra Starosta
IceFlowers92
No. 610 Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Znaczek dostępny bez problemu w cenie 6 zł. W niedziele zwiedzanie bezpłatne
 
Edyta i Piotr Truś
Edyta i Piotr Truś
zt
znaczek w dniu 10.03.2019 dalej w cenie 6, włącznie z darmowym zwiedzaniem miłe zaskoczenie,
W muzeum bardzo dużo ciekawych eksponatów pożarni-
czych
 
Marcel Kulig
Marcel Kulig
Zt
Znaczek wyeksponowany dobrze w kasie biletowej, w zaskakującej cenie 6 zł. Dzisiaj tj 15.07.2018 darmowe zwiedzanie. Na piętrze muzeum o Mysłowicach do nabycia dwa kolejne znacZki nr 607 i 608 w cenie 7 zł za szt. BardZo duzo eksponaktow bardzo bogate muzeum. Warto na prawdę odwiedzić.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.610
Znaczek dostępny bez problemu w cenie 7 zł w kasie muzeum. Świetne miejsce, i mały i duży znajdzie tutaj coś dla siebie. Piękna wystawa wozów, sikawek, mundurów, tradycji pożarniczych. Znajdziecie tutaj dosłownie wszystko co wiąże się z historią i działalnością straży pożarnej.
 
Michał Er
Muzeum Pożarnictwa
Kapitalna wystawa, można chodzić i oglądać godzinami pojazdy pożarnicze i sikawki konne.
 
Artur Baranowski
Beuthen
Muzeum Pożarnictwa
Znaczek dostępny w cenie 6 zł. Samo muzeum bardzo ciekawe. Ilość eksponatów ogromna. Dla pasjonata motoryzacji miejsce niezwykłe.
 
Małgorzata Pałka
Małgorzata
Muzeum Pożarnictwa
Bogactwo eksponatów: samochody, sikawki, sztandary, sprzęt gaśniczy i wyposażenia strażaków. Zdjęcia dokumentujące historię pierwszych jednostek straży pożarnej w regionie. Także ekspozycja dotycząca jednostek specjalistycznych. A przy tym można wszystko oglądać samodzielnie i poświęcić na to tyle czasu, ile się chce.
 
MARCIN Słowiński
Slovik
Macin S
Znaczek dostępny bez problemu, ale istota muzeum to są eksponaty, a tych w muzeum pożarnictwa nie brakuje. Przepiękne miejsce dla starszych i tych najmłodszych. Czas zatrzymał się przy eksponatach w miejscu. Bardzo miła obsługa.
 
Robert Romanowski
ROBAS
muzeum pożarnictwa
znaczek dostepny bez problemu. miejsce z duszą
 
Krzykos
Krzykos
ZT 610
Kapitalne miejsce dla małych i dużych strażaków, w którym znajduje się mnóstwo ciekawych eksponatów. Warto odwiedzić muzeum!
ZT w cenie 6 zł.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Muzeum
Znaczek dostępny w kasie muzeum. A muzeum jest fantastyczne. Kilka muzeów pożarniczych już widziałem ale to zaskoczyło mnie ilością eksponatów, zwłaszcza pojazdów. A sikawka przedstawiona na znaczku to prawdziwe cudo.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczki ładnie wyeksponowane w szklanej gablotce. Muzeum Pożarnictwa zrobiło konkurencję drugiemu muzeum w tym miejscu i sprzedaje znaczki po 6 zł. Pan w kasie był lekko zdziwiony, że kupuję tylko jeden znaczek, troszkę wcześniej ktoś kupił ich 12, ciekawe dla ilu znaczkowych zbieraczy?
 
JAMNik
ZT nr 610
Super miejsce dla całej rodziny. Mnóstwo ciekawych eksponatów zgromadzonych w jednym miejscu. W niedzielę zwiedzanie jest darmowe. Cena ZT tylko 6 zł.
 
Notelekseltis
CMP
Znaczek tani, bilet wstepu bardzo tani. Zwiedzanie bez przewodnika, wiec muzeum bardziej cieszace oko, niz czegos uczace. Jednak niekoniecznie jest to duza wada. Wozy opisane, wiec ktos moze czytac jak chce. Budynek zadbany, czysty, pojazdy wypolerowane, czuc przyjemny zapach srodka do drewna. Spokojnie bez limitu czasu mozna zwiedzac. Obsluga mila, warto tylko zabrac sobie odliczona kwote, jaka ma sie zamiar wydac. Ogolnie przyjemne muzeum, warto zobaczyc
 
Zdzisław Bednarski
dzidek
Muzeum
Znaczek dostępny bez problemu w kasie muzeum.Ciekawe jest to,że właściwie w tym samym budynku mieszczą się dwa muzea,no i oczywiście dwa znaczki.
 
Adam Horzela
Adam Horzela
610
Znaczek dostępny, cena 6 zł , podobno w ciągu 2 dni sprzedało się ich całkiem sporo...szkoda, że nie ma żadnego komentarza innego kolekccjonera