Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1260
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1260!

No. 1174 Cis Donnersmarcka w Kaletach

GPS: 50.527552 18.868093

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1174 Cis Donnersmarcka w Kaletach

„Cis Donnersmarcka” jest jednym z najsławniejszych drzew województwa śląskiego. Rośnie w lesie, w mocno przerzedzonym drzewostanie sosnowo-świerkowym. Ma pojedynczy, prosty pień i regularną, dobrze rozwiniętą koronę. Najwyższy wierzchołek jest martwy, natomiast na wysokości około 6 m, drzewo wykształciło dwa dodatkowe wierzchołki. Obecnie jego obwód wynosi ok. 214 cm przy wysokości 16 m. Cis Donnersmarcka znany był już niemieckim botanikom na przełomie XIX i XX w, lecz do końca minionego stulecia pozostawał drzewem nieznanym. Wyrósł ok. 500 lat temu pośród rozległej i przepastnej Puszczy Śląskiej. Na wniosek właściciela świerklanieckich lasów – księcia  Donnersmarcka, względem drzewa podjęto zabiegi ochronne. Ponownie takie zabiegi wykonano w 2021 roku i wtedy też Miasto Kalety utworzyło wokół Cisa Donnersmarcka ścieżkę edukacyjną w formie drewnianej kładki wraz z oznakowaniem.

UWAGA. Znaczek turystyczny w Kaletach dostępny jest sezonowo w różnych punktach sprzedaży. Od kwietnia do września znaczki dostępne są w Centrum Informacji Turystucznej, a od października do marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej.


Miejsca sprzedaży:
> Centrum Informacji Turystycznej Miasta Kalety, Mały Rynek - ul. 1 Maja (czynne od kwietnia do września
> Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Lubliniecka 2, Kalety (czynne od października do marca)


30.10.2023 - dostępny bez problemów
27.08.2023 - dostępny bez problemów
21.08.2023 - dostępny bez problemów
18.07.2023 - dostępny bez problemów
03.06.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Grzegorz
1174
Znaczek w Informacji Turystycznej na małym rynku w cenie 10zl. Pani daje wskazówkę jak dojść do cisu z budynku informacji. Trasa pieszo około 5km zajmuje godzinę w jedną stronę . W pobliżu drzewa plansze edukacyjne a w niedalekiej odległości stanica rowerowa.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 1174 Cis Donnersmarcka w Kaletach
Fajny leśny spacer a droga prościutka. Najłatwiej trafić idąc od Kalet. Mijając Kościół po prawej, skręcamy w drugą uliczkę w prawo a później już cały czas prosto w głąb lasu. Miła obsługa w Bibliotece i restauracja na parterze. Polecamy.
 
Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
ZT 1174
Byliśmy w niedzielę zdobyć ten znaczek, wiedząc że biblioteka będzie zamknięta od razu kierowaliśmy się do miejsca docelowego. Jadąc od południa wylądowaliśmy we wsi Mikołeska i stąd próbowaliśmy dojść do drzewa. Jednak to nie było takie proste GPS wariował. Także polecamy kierować się na stanicę Donnersmercka i tam w odległości ok. 200m stoi przepiękny Cis (oznaczenia powiem że kiepskie, nawet na mapie w stanicy nie ma zaznaczonego drzewa, jakby nie jeden rowerzysta to wycofalibyśmy się w przeciwnym kierunku do drzewa). Znaczek super zdobywałoby się na rowerze piękne tereny i ścieżki rowerowe. Pieszo wycieczka nam dało trochę w kość, ale przepiękna jeśienna pogoda i las rekompensowały wszystko
 
Jerzy Horzela
Jurek56
znaczek 1174
Informacja turystyczna otwarta tylko w weekendy od 1200 do 1800 tylko do konca wrzesnia .Cena 10 zł.
 
Mirosław Kaliga
Mirek z T.G.
1174
Według informacji z UM ,Centrum Informacji
czynne w weekendy od 12;00 do 18;00