Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 954 Dobrodzień - Miasto stolarzy

GPS: 50.728551 18.444027

Miasta

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 954 Dobrodzień - Miasto stolarzy

Dobrodzień to kilkutysięczne miasto w województwie opolskim. Jego historia sięga epoki brązu o czym świadczą najstarsze znaleziska, których pochodzenie szacowane jest na lata 1450-1000 p.n.e. Pierwsze wzmianki o Dobrodzieniu pochodzą z 1267 r. Ówczesne miasto położone było przy śląsko-małopolskim szlaku handlowym. Przez lata Dobrodzień zmieniał swoją przynależność. Należał do Piastów, Hohenzollernów, Habsburgów, był własnością królów saskich, częścią państwa niemieckiego, a w końcu znalazł się w granicach Polski. To tutaj przenikały się różne kultury, a położenie i specyficzne warunki historyczno-geograficzne sprawiły, że w mieście w sposób szczególny rozwinęło się rzemiosło – głównie stolarstwo. To ono stało się synonimem miasta i motorem napędzającym gospodarkę. Dobrodzieńskie tradycje stolarskie mają blisko 200 lat. Dziś działa tu ponad 100 zakładów branży stolarskiej, głównie meblowej, a historyczne tradycje przenoszone są z pokolenia na pokolenie.


Miejsca sprzedaży:
> Informacja Turystyczna w budynku Domu Kultury, Plac Wolności 24, Dobrodzień

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 954 Dobrodzień - Miasto stolarzy
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 954 Dobrodzień - Miasto stolarzy
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 954 Dobrodzień - Miasto stolarzy
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 954 Dobrodzień - Miasto stolarzy
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 954 Dobrodzień - Miasto stolarzy
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 954 Dobrodzień - Miasto stolarzy

05.10.2023 - dostępny bez problemów
05.10.2023 - dostępny bez problemów
04.10.2023 - dostępny bez problemów
01.09.2023 - dostępny bez problemów
24.08.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 954
Po przejechaniu 285 km. w drodze na Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Nysie przystanek w Mieście stolarzy. Tym razem mieliśmy trochę więcej szczęścia gdyż był to czas, w którym Informacja Turystyczna w budynku Domu Kultury była czynna. Prowadzenie tej informacji jest dodatkowym zajęciem Pań, ale jest tam miła obsługa tyle tylko, że obiektów dalej nie udało się zobaczyć od środka. Nawet podałem swój telefon jak by Pani władna otworzyć się pojawiła. I zadzwonił jak już byliśmy poza miastem. Zwiedzanie indywidualne dwa kościoły, ale nie ten ze ZT. Kilka sklepów meblarskich wiadomo miasto stolarzy coś do zjedzenia i wypicia(nie wyskokowego).Nie żałuje tego spaceru po mieście trochę czasu nam to zajęło, ale dobrze spędzonego. I zadzwonił jak już byliśmy poza miastem. Pozostaje obejść zdęcia na stronie ZT i swoje zabytkowe narzędzia stolarskie w domu( nie wiedziałem, że to zabytek)
 
Danuta Świątek
Dana
Dobrodzień
Wszystkie ZT dostępne w Ośrodku Kultury, gdzie można kupić i dostać bardzo dużo materiałów krajoznawczych. Miasteczko zwiedziłam dokładnie, do kościoła droga rozkopaną ulicą, ale warto!
 
Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
ZT 954
Przemiła obsługa w Domu Kultury miasteczko godne polecenia :)
 
Hanna Piekut - Stanisławska
Hanna
Dobrodzień
Ciekawe miasto, od lat przejeżdżałam przez nie tranzytem... nie zatrzymując się, a dzisiaj na rynek trafiłam dopiero, jak zrobili obwodnice i gps zgłupiał. Warto było!!!! Pani z biblioteki opowiedziała o mieście, dała foldery, inna Pani w kościele, opowiedziała nam sporo z historii miasta i światyni. Wielkie Dzieki!!!! Warto zajrzeć! Oprócz znaczkowych miejsc jest jeszcze sporo do obejrzenia.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Dobrodzień
Bardzo sympatyczne, pełne zabytków miasteczko. Bardzo przyjazne dla chcącego je poznać turysty. Od miłych pań w Domu Kultury można otrzymać foldery opisujące dwie trasy zwiedzania miasta dzięki czemu się nie pogubimy. Również w terenie wszystkie ciekawe obiekty są opisane na tablicach informacyjnych. A jest tych miejsc całkiem sporo: rynek z ratuszem, zabytkowe kościoły i cmentarze, stary park z pałacem. A o stolarstwie, dawnym i współczesnym, można dowiedzieć się zwiedzając muzeum.
 
Marek Matysik
aptekarz
Dobrodzień
Znaczki dostępne po wcześniejszym umówieniu się. Przemiła Pani Klaudia z DK poświęca prywatny czas dla turystów. Dziękujemy
 
Hubert A.
Hubert
Stolarstwem stoi
Stolarskie tradycje są tu widoczne na każdym kroku. Wystarczy wjechać do miasta, a naszym oczom ukazują się same sklepy meblowe - dosłownie jeden obok drugiego). Później spacerując ulicami trafia się na różnego typu elementy nawiązujące do stolarskiego fachu i historii. Oczywiśćie więcej na temat tej branży dowiedzieć się można w miejscowym muzeum, które koniecznie trzeba zwiedzić.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Dobrodzień
Potwierdzam poprzedni wpis - dzięki Pani z Domu Kultury znaczek jest do zdobycia. Pani telefonicznie zdradzi nam drogę przez zasieki i wertepy remontowe.
 
Krzysztof Ulka
krist58
No. 954 Dobrodzień – Miasto stolarzy
Znaczki i pieczątki do nabycia w Informacji Turystycznej w budynku Domu Kultury, Plac Wolności 24, Dobrodzień. Niech nikogo nie zraża to, że budynek jest w remoncie otoczony płotem. Wystarczy zadzwonić do Ośrodka Kultury i Sportu w Dobrodzieniu, gdzie miłe Panie czekają z kolekcją znaczków i pieczątką.