Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 996 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 996 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 954 Dobrodzień – Miasto stolarzy

GPS: 50.728551 18.444027

Miasta

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 954 Dobrodzień – Miasto stolarzy

Dobrodzień to kilkutysięczne miasto w województwie opolskim. Jego historia sięga epoki brązu o czy świadczą najstarsze znaleziska, których pochodzenie szacowane jest na lata 1450-1000 p.n.e. Pierwsze wzmianki o Dobrodzieniu pochodzą z 1267 r. Ówczesne miasto położone było przy śląsko-małopolskim szlaku handlowym. Przez lata Dobrodzień zmieniał swoją przynależność. Należał do Piastów, Hohenzollernów, Habsburgów, był własnością królów saskich, częścią państwa niemieckiego, a w końcu znalazł się w granicach Polski. To tutaj przenikały się różne kultury, a położenie i specyficzne warunki historyczno-geograficzne sprawiły, że w mieście w sposób szczególny rozwinęło się rzemiosło – głównie stolarstwo. To ono stało się synonimem miasta i motorem napędzającym gospodarkę. Dobrodzieńskie tradycje stolarskie mają blisko 200 lat. Dziś działa tu ponad 100 zakładów branży stolarskiej, głównie meblowej, a historyczne tradycje przenoszone są z pokolenia na pokolenie.


Miejsca sprzedaży:
> Informacja Turystyczna w budynku Domu Kultury, Plac Wolności 24, Dobrodzień


10.08.2020 - dostępny bez problemów
23.07.2020 - dostępny bez problemów
10.07.2020 - dostępny bez problemów
12.06.2020 - dostępny z małymi problemami
12.06.2020 - dostępny z małymi problemami

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Marek Matysik
aptekarz
Dobrodzień
Znaczki dostępne po wcześniejszym umówieniu się. Przemiła Pani Klaudia z DK poświęca prywatny czas dla turystów. Dziękujemy
 
Hubert A.
Hubert
Stolarstwem stoi
Stolarskie tradycje są tu widoczne na każdym kroku. Wystarczy wjechać do miasta, a naszym oczom ukazują się same sklepy meblowe - dosłownie jeden obok drugiego). Później spacerując ulicami trafia się na różnego typu elementy nawiązujące do stolarskiego fachu i historii. Oczywiśćie więcej na temat tej branży dowiedzieć się można w miejscowym muzeum, które koniecznie trzeba zwiedzić.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Dobrodzień
Potwierdzam poprzedni wpis - dzięki Pani z Domu Kultury znaczek jest do zdobycia. Pani telefonicznie zdradzi nam drogę przez zasieki i wertepy remontowe.
 
Krzysztof Ulka
krist58
No. 954 Dobrodzień – Miasto stolarzy
Znaczki i pieczątki do nabycia w Informacji Turystycznej w budynku Domu Kultury, Plac Wolności 24, Dobrodzień. Niech nikogo nie zraża to, że budynek jest w remoncie otoczony płotem. Wystarczy zadzwonić do Ośrodka Kultury i Sportu w Dobrodzieniu, gdzie miłe Panie czekają z kolekcją znaczków i pieczątką.