Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

No. 1195 Dolina Białej Przemszy w Sławkowie

GPS: 50.321064 19.396354

Trasy turystyczne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1195 Dolina Białej Przemszy w Sławkowie

Dolina Białej Przemszy w Sławkowie to obszar o wyjątkowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Źródła Białej Przemszy znajdują się w okolicach Wolbromia skąd płynie ona na zachód, przez Pustynię Błędowską, a następnie w okolicy Dąbrowy Górniczej zmienia kierunek biegu na południowy, przepływa przez Sławków, by ostatecznie, na pograniczu Sosnowca i Mysłowic połączyć się z Czarną Przemszą tworząc rzekę Przemszę. Najbardziej malowniczy jest przełom rzeki określany mianem Szwajcarii Zagłębiowskiej – znajduje się pomiędzy Okradzionowem a dzielnicą Sławkowa zwaną Chwaliboskie. Warunki naturalne sprzyjają rozwojowi siedlisk licznych gatunków fauny i flory. W Dolinie Białej Przemszy w Sławkowie zaobserwowano około 950 gatunków roślin, w tym wielu chronionych i rzadkich np. mieczyk drobnolistny, który uważany jest za „prawdopodobnie wymarły” – Sławków to jedyne miejsce na świecie, w którym jeszcze występuje. Wśród przedstawicieli fauny wyróżnia się bóbr. Z uwagi na jego powszechne występowanie, Sławkowian niekiedy nazywało się i nazywa „Bobrorzami”. Promocji lokalnej przyrody służy Park Doliny Białej Przemszy, będący przestrzenią edukacyjno – rekreacyjną, ścieżki edukacyjne w okolicach kanału Walcowni oraz Centrum Edukacji Ekologicznej i kulturowej.


Miejsca sprzedaży:
> Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej w Sławkowie, Rynek 9, Sławków


03.03.2024 - dostępny bez problemów
24.08.2023 - dostępny bez problemów
12.08.2023 - dostępny bez problemów
02.08.2023 - dostępny bez problemów
27.05.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
ZT 1195
Ścieżka edukacyjna "Dolina Białej Przemszy" składa się z 10 przystanków - idealna na rower/ Ja troszkę się pomyliłem i wystartowałem z Błędowa po ok. pół godzinnym spacerku dotarłem do przystanku 9 i wieży widokowej z przystankiem 10. Fajna dzika okolica na spacer. W niedalekiej Krzykawce jest również pomnik bitwy pod Krzykawką i Francessco Nullo. Grób pułkownika jest na znaczku z Olkusza
 
Adam
saddam
ZT 1195
Znaczek dostępny bez problemu w Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej.
Ze względu na przenikliwe zimno zrezygnowałem ze spaceru po dolinie. Myślę jednak, że jeszcze będzie jakiś powód (albo i dwa), żeby ponownie odwiedzić Sławków ;)