Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 946 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 946 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 918 Domek Gotycki - „Cukierenka” w Opatówku

GPS: 51.738000 18.211128

Inne

Obrázek č. 1, L_NAME_TZ, No. 918 Domek Gotycki - „Cukierenka” w Opatówku

Domek Gotycki  znajdujący się przy ulicy Kościelnej w Opatówku, związany jest z osobą generała Józefa Zajączka namiestnika Królestwa Polskiego. Domek wchodził w skład dóbr, które generał otrzymał z rąk Napoleona Bonapartego w uznaniu zasług żołnierskich. Niestety nie wiadomo dokładnie kiedy budowla powstała. Szacuje się jednak, że miało to miejsce na początku XIX w. W okresie międzywojennym w budynku mieściło się przedszkole Narodowej Organizacji Kobiet, a dzisiejszą nazwę budynek zawdzięcza wytwórni cukierków, która działała w tym miejscu od końca lat 30. XX wieku.  Po wojnie budynek był zamieszkany, jednak w kolejnych latach sukcesywnie niszczał. Następnie budowlę przejął samorząd gminny, którego staraniem, pod nadzorem konserwatora „Cukierenkę” odrestaurowano przywracając charakterystyczne sterczyny i duże gotyckie okna. Rozebrano nieoryginalne przybudówki, a w nowo dobudowanym skrzydle z gotyckimi oknami swą siedzibę znalazła Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów.


Miejsca sprzedaży:
Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów, ul. Kościelna 15, Opatówek (pn.- pt. 7:30 – 19:00, sob. 8:00 - 13:00) (web)
Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graevego, ul. Targowa 2, Kalisz (pn. - pt. 8.30 – 18.00, sob. 8.30 – 14.00) (web)


10.03.2020 - dostępny bez problemów
15.02.2020 - dostępny bez problemów
29.01.2020 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Robert Salwowski
Bobik
Cukierenka
Chociaż nazwa bardzo słodka, ale fizycznie w budynku nigdy takowego przybytku nie było. Został on tak nazwany przez właściciela, prawdopodobnie na pamiątkę jakiegoś takiego przybytku, który odwiedził za granicami naszego kraju. Pamietam ten budynek i w jakim jeszcze niedawno był stanie. Bardzo się cieszę, że został tak pięknie odnowiony i dzięki bibliotece miejskiej będzie służył ludziom. W takich wnętrzach biblioteka, to coś pięknego. Może nie jest to obiekt, który się zwiedza godzinami, jak np. pobliskie muzeum, ale z pewnością warto go zobaczyć. I jest to kolejny przykład tego, że czegoś bym nie zobaczył, o czymś nie wiedział za dużo, gdyby nie idea ZT.
 
Zbigniew Romankiewicz
Zbigniew
Re: Cukierenka
Nie bardzo się zgadzam ze zdaniem: nigdy takowego przybytku nie było. Wystarczy przeczytać opis powyżej, cytuję: "dzisiejszą nazwę budynek zawdzięcza wytwórni cukierków, która działała w tym miejscu od końca lat 30. XX wieku".