Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1018
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1018!

No. 1009 Domki Budnicze – Poznań

GPS: 52.408078 16.934093

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1009 Domki Budnicze – Poznań

W samym centrum poznańskiego rynku, na południe od ratusza znajduje się grupa trzy i czterokondygnacyjnych wąskich kamieniczek, pochodzących z pierwszej połowy XVI wieku. Kamieniczki te, w przeciwieństwie do tych z pierzei rynku, należały do biedniejszych kupców. Już w 1418 roku władze miejskie oddały w tym miejscu do użytku 17 kramów, w których handlowano pochodniami, świecami i rybami. To właśnie od ostatniego z towarów pochodzi pierwotna nazwa – budy śledziowe. Obecna nazwa pochodzi od siedziby Bractwa Budników, które mieściło się w kamienicy nr 17 o czym świadczy herb z trzema palmami i śledziem oraz podpis Fraternitatis Budnicorum.. W XV wieku  zaczęto wznosić wąskie ,murowane domy z podcieniami i izbami mieszkalnymi na wyższych kondygnacjach. Kamieniczki zostały niemal doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej. Odbudowano je po wojnie  wykorzystując oryginalne, renesansowe detale. Kolorowe polichromie zdobiące fasady kamienic wykonano w latach 1953–1961. Podcienia do dzisiaj pełnią funkcję handlową, a cały zespół kamienic jest jednym z nielicznych przykładów szeregowej zabudowy targowej.


Miejsca sprzedaży:
> Stoisko z pamiątkami pod filarami, Stary Rynek 11/17, Poznań


19.09.2020 - dostępny bez problemów
13.09.2020 - dostępny bez problemów
12.09.2020 - dostępny bez problemów
12.09.2020 - dostępny bez problemów
10.09.2020 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 1009
Poznań to miasto, które ostatnio odwiedzam dość często a szczególności rynek Poznański. Klucząc pomiędzy turystami w przepisowej odległości z powodu Covid-19 trudno w drodze do Ratusza nie spotkać się z przyciągającymi wzrok kamieniczkami z charakterystycznymi podcieniami. To właśnie są Domki Budnicze
 
Skała
Pieczątka
Zacznę od tego że odpowiem sobie na zadane pytanie w dniu 30.08.20 czy w sklepiku jest dostępna jakaś pieczątka?w dniu dzisiejszym zakupiłem ZT. 1009 zapytałem miłą Panią, odpowiedziała że jest. Ucieszyła mnie ta odpowiedź! a więc wbiłem ją sobie do Dziennika Kolekcjonera. Nie jest co prawda związana z Domkami Budniczymi ale Poznaniem, Słodki Upominek na dachu Rogal Poznań. Tradycja Rogali Święto Marcinskich, muzeum Rogali na przeciw Ratusza! Bez Znaczka Turystycznego! Przepraszam Panią Martę że ośmieliłem się zapytać w formie per Ty! W końcu mieszkam w Poznaniu i po co zadaję takie pytanie? Nie pytałem po żeby zaistnieć wpisem! Tylko po to żeby się dowiedzieć? Ponieważ miałem zakaz opuszczenia mieszkania Pandemia inaczej Kovid-19.Skała
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.1009
Takie zdobywanie znaczka to my lubimy. Najmłodsza wpakowana w wózek i można iść na spacer umilony zdobyciem znaczka i trykającymi koziołkami o 12. Dla poznaniaków szereg kamieniczek to codzienność, ale dla turystów to nie lada gratka, dlatego jak zwykle polecamy spacer po rynku i jego okolicach. Znaczek dostępny bez problemu w cenie 8 zł w sklepiku z pamiątkami w kamieniczce pod nr 20. Stoisk z pamiątkami jest kilka w podcieniach, ale sklepik jest wyraźnie oznakowany plakatem i naklejką.
 
Skała
Re: No.1009
Zapytam? Marta czy w sklepiku jest dostępna jakaś pieczątka np. związana ze Starym Rynkiem lub inna? A może z domkami budniczymi!