Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1048
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1048!

No. 1009 Domki Budnicze – Poznań

GPS: 52.408078 16.934093

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1009 Domki Budnicze – Poznań

W samym centrum poznańskiego rynku, na południe od ratusza znajduje się grupa trzy i czterokondygnacyjnych wąskich kamieniczek, pochodzących z pierwszej połowy XVI wieku. Kamieniczki te, w przeciwieństwie do tych z pierzei rynku, należały do biedniejszych kupców. Już w 1418 roku władze miejskie oddały w tym miejscu do użytku 17 kramów, w których handlowano pochodniami, świecami i rybami. To właśnie od ostatniego z towarów pochodzi pierwotna nazwa – budy śledziowe. Obecna nazwa pochodzi od siedziby Bractwa Budników, które mieściło się w kamienicy nr 17 o czym świadczy herb z trzema palmami i śledziem oraz podpis Fraternitatis Budnicorum.. W XV wieku  zaczęto wznosić wąskie ,murowane domy z podcieniami i izbami mieszkalnymi na wyższych kondygnacjach. Kamieniczki zostały niemal doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej. Odbudowano je po wojnie  wykorzystując oryginalne, renesansowe detale. Kolorowe polichromie zdobiące fasady kamienic wykonano w latach 1953–1961. Podcienia do dzisiaj pełnią funkcję handlową, a cały zespół kamienic jest jednym z nielicznych przykładów szeregowej zabudowy targowej.


Miejsca sprzedaży:
> Stoisko z pamiątkami pod filarami, Stary Rynek 11/17, Poznań


28.11.2020 - dostępny bez problemów
10.10.2020 - dostępny bez problemów
26.09.2020 - dostępny bez problemów
19.09.2020 - dostępny bez problemów
13.09.2020 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Poznań
Znaczek dostępny bez problemu w sklepie. Jest również pieczątka i cała masa pamiątek. Rząd kolorowych kamieniczek jest niewątpliwą ozdobą poznańskiego rynku. Rynek robi teraz dziwne wrażenie. Takich pustek nigdy tam nie widziałem.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 1009
Poznań to miasto, które ostatnio odwiedzam dość często a szczególności rynek Poznański. Klucząc pomiędzy turystami w przepisowej odległości z powodu Covid-19 trudno w drodze do Ratusza nie spotkać się z przyciągającymi wzrok kamieniczkami z charakterystycznymi podcieniami. To właśnie są Domki Budnicze
 
Skała
Pieczątka
Zacznę od tego że odpowiem sobie na zadane pytanie w dniu 30.08.20 czy w sklepiku jest dostępna jakaś pieczątka?w dniu dzisiejszym zakupiłem ZT. 1009 zapytałem miłą Panią, odpowiedziała że jest. Ucieszyła mnie ta odpowiedź! a więc wbiłem ją sobie do Dziennika Kolekcjonera. Nie jest co prawda związana z Domkami Budniczymi ale Poznaniem, Słodki Upominek na dachu Rogal Poznań. Tradycja Rogali Święto Marcinskich, muzeum Rogali na przeciw Ratusza! Bez Znaczka Turystycznego! Przepraszam Panią Martę że ośmieliłem się zapytać w formie per Ty! W końcu mieszkam w Poznaniu i po co zadaję takie pytanie? Nie pytałem po żeby zaistnieć wpisem! Tylko po to żeby się dowiedzieć? Ponieważ miałem zakaz opuszczenia mieszkania Pandemia inaczej Kovid-19.Skała
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.1009
Takie zdobywanie znaczka to my lubimy. Najmłodsza wpakowana w wózek i można iść na spacer umilony zdobyciem znaczka i trykającymi koziołkami o 12. Dla poznaniaków szereg kamieniczek to codzienność, ale dla turystów to nie lada gratka, dlatego jak zwykle polecamy spacer po rynku i jego okolicach. Znaczek dostępny bez problemu w cenie 8 zł w sklepiku z pamiątkami w kamieniczce pod nr 20. Stoisk z pamiątkami jest kilka w podcieniach, ale sklepik jest wyraźnie oznakowany plakatem i naklejką.
 
Skała
Re: No.1009
Zapytam? Marta czy w sklepiku jest dostępna jakaś pieczątka np. związana ze Starym Rynkiem lub inna? A może z domkami budniczymi!