Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

No. 750 Dwór Polski w Koninie

GPS: 52.290666 18.259237

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 750 Dwór Polski w Koninie

W Ruszkowie pod Kołem u schyłku XVIII w. wybudowano dwór założony na planie prostokąta z gankiem wspartym na drewnianych słupach. Dwutraktowy budynek z sienią na osi posiadał łamany dach z naczółkami pokryty gontem. Charakterystyczną cechą dworu były ściany kondygnacji piętra wykonane techniką szkieletową. W 2 połowie XIX w. został częściowo przebudowany – zmieniono kwadratowy ganek, zamknięto go ścianami; powstał przez to doświetlony dwoma ostrołukowymi oknami przedsionek, a kondygnacja piętra uzyskała dzięki temu niewielki taras. W 1998 r. na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wykonano jego inwentaryzację, a dwa lata później odtworzono go w Gosławicach. Obecnie prezentowana jest tu ekspozycja zatytułowana „Dwór polski”. Na parterze w amfiladzie znalazły się następujące pomieszczenia: kredens, jadalnia, salon, gabinet, sypialnia, garderoba. Na piętrze wszystkie pomieszczenia posiadają oddzielne wejścia z korytarza. Znajdują się tam: pokój gościnny, pokój guwernantki oraz buduar. W dworku nie ma kuchni, była ona zlokalizowana w nieodtworzonej oficynie. Pomieszczenia ogrzewane były przy pomocy pieców kaflowych. Źródłem ciepła dla pomieszczeń szczytowych usytuowanych na piętrze były kominki.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Okręgowe w Koninie, ul. Muzealna 6 (wejście od strony ul. Gotyckiej), Konin - Gosławice

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 750 Dwór Polski w Koninie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 750 Dwór Polski w Koninie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 750 Dwór Polski w Koninie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 750 Dwór Polski w Koninie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 750 Dwór Polski w Koninie
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 750 Dwór Polski w Koninie
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 750 Dwór Polski w Koninie
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 750 Dwór Polski w Koninie
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 750 Dwór Polski w Koninie

04.07.2023 - dostępny bez problemów
03.09.2022 - dostępny bez problemów
05.07.2022 - dostępny bez problemów
24.06.2022 - dostępny bez problemów
06.05.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Ireneusz Kraków
Ireneusz Kraków
Ceny
Znaczek 9 zł. Bilet darmowy dla weterana.
 
Dariusz Lutoborski
Lutodar
No. 750 Dwór Polski w Koninie
Znaczek nabyty.
Ciekawe miejsce, które warto zobaczyć.
 
Hubert A.
Hubert
Dwór
Po zwiedzeniu zamku i skansenu przyszła pora na dwór polski. To bardzo klimatyczne miejsce szczególnie dobrze obrazujące realia dawnego wystroju wnętrz. We wnętrzu jest też sala poświęcona osobie Zofii Urbanowskiej. Skrzypiące podłogi, belki sufitowe i zapach drewna dodają tym wnętrzom charakteru i chciałoby się tu spędzić jeden dzień w ciszy i spokoju, aby sprawdzić jak mieszakało się naszym przodkom, choć akurat my, chyba bardziej skusilibyśmy się na zamieszkanie w drewnianej chacie z sąsiedniego skansenu.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Gosławice - Muzeum
Bardzo zróżnicowane muzeum. Jest wystawa poświęcona górnictwu węgla brunatnego, są maszyny górnicze, trochę sztuki, zamek, dworek, część etnograficzna. No i słoń leśny, którego nie sposób nie zauważyć :-) .
Warto również spojrzeć przez płot na drugą stronę jeziora - tam "miejscowy Titanic" - elektrownia Pątnów!
Nabycie znaczka nie stanowi problemu.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Ciekawe miejsce, które warto zobaczyć. Znaczek do kupienia w kasie muzeum.
 
Marceli Salwowski
Marceli Salwowski
Dworek
Super miejsce warto przyjechać
 
Robert Salwowski
Bobik
Dwor
Piękny szlachecki dworek. Zawsze lubię ten zapach starego drewna i trzeszcząca podłogę w takich obiektach. Można łatwo wyobraźnią przenieść się w tamte czasy. Jak zwykle miła obsługa Muzem, aż miło tam przebywać
 
Kacper Grzyb
Kafejka
ZT 750
Wszystkie znaczki ładnie wyeksponowane i dostępne po 7zł w kasie biletowej muzeum. Dworek ciekawy, wnętrza ładnie urządzone. Miła obsługa.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Dworek
Bardzo ładny dworek, przyciąga uwagę już z ulicy zza ogrodzenia muzeum. Ładnie urządzone wnętrza, aż by się chciało pomieszkać. ZT w kasie muzeum.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 750
3 Stojaki ze znaczkami (nr 749, nr 750 i nr 751) ustawione na ladzie kaso-sklepiku w budynku spichlerza, cena standardowa. Na drzwiach widoczna znaczkowa naklejka, dostępna również pieczątka.
Na terenie muzeum, oprócz ekspozycji w budynkach spichlerza, zamku i dworku, znajdują się mini skanseny: maszyn i urządzeń górniczych oraz etnograficzny.
Wystawy zróżnicowane tematycznie, ciekawe i okraszone zdjęciami, mapami, filmami, makietami i modelami. Nie można tu, nie wspomnieć o modelu słonia leśnego, wykonanym w rzeczywistych rozmiarach (nogi oglądamy na parterze a łeb zwierzęcia możemy zobaczyć z bliska na 1 piętrze).
Jeżeli do tego dodać sympatyczną obsługę, która potrafi zainteresować turystę zbiorami i przekazać wiele ciekawostek dotyczących danej ekspozycji, to z pewnością wyjdziemy z placówki usatysfakcjonowani.
Ja spędziłem w muzeum 4 godziny a i tak, to było mało, żeby wszystko zobaczyć.
Polecam wizytę w muzeum. W niedziele wstęp bezpłatny.