Na dzień dzisiejszy w Polsce są 852 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 852 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 750 Dwór Polski w Koninie

GPS: 52.290666 18.259237

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 750 Dwór Polski w Koninie

W Ruszkowie pod Kołem u schyłku XVIII w. wybudowano dwór założony na planie prostokąta z gankiem wspartym na drewnianych słupach. Dwutraktowy budynek z sienią na osi posiadał łamany dach z naczółkami pokryty gontem. Charakterystyczną cechą dworu były ściany kondygnacji piętra wykonane techniką szkieletową. W 2 połowie XIX w. został częściowo przebudowany – zmieniono kwadratowy ganek, zamknięto go ścianami; powstał przez to doświetlony dwoma ostrołukowymi oknami przedsionek, a kondygnacja piętra uzyskała dzięki temu niewielki taras. W 1998 r. na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wykonano jego inwentaryzację, a dwa lata później odtworzono go w Gosławicach. Obecnie prezentowana jest tu ekspozycja zatytułowana „Dwór polski”. Na parterze w amfiladzie znalazły się następujące pomieszczenia: kredens, jadalnia, salon, gabinet, sypialnia, garderoba. Na piętrze wszystkie pomieszczenia posiadają oddzielne wejścia z korytarza. Znajdują się tam: pokój gościnny, pokój guwernantki oraz buduar. W dworku nie ma kuchni, była ona zlokalizowana w nieodtworzonej oficynie. Pomieszczenia ogrzewane były przy pomocy pieców kaflowych. Źródłem ciepła dla pomieszczeń szczytowych usytuowanych na piętrze były kominki.


Miejsca sprzedaży:
Muzeum Okręgowe w Koninie, ul. Muzealna 6 (wejście od strony ul. Gotyckiej), Konin - Gosławice

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 750 Dwór Polski w Koninie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 750 Dwór Polski w Koninie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 750 Dwór Polski w Koninie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 750 Dwór Polski w Koninie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 750 Dwór Polski w Koninie
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 750 Dwór Polski w Koninie
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 750 Dwór Polski w Koninie
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 750 Dwór Polski w Koninie

11.07.2019 - dostępny bez problemów
05.07.2019 - dostępny bez problemów
11.05.2019 - dostępny bez problemów
01.04.2019 - dostępny bez problemów
06.03.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Ciekawe miejsce, które warto zobaczyć. Znaczek do kupienia w kasie muzeum.
 
Marceli Salwowski
Marceli Salwowski
Dworek
Super miejsce warto przyjechać
 
Robert Salwowski
Bobik
Dwor
Piękny szlachecki dworek. Zawsze lubię ten zapach starego drewna i trzeszcząca podłogę w takich obiektach. Można łatwo wyobraźnią przenieść się w tamte czasy. Jak zwykle miła obsługa Muzem, aż miło tam przebywać
 
Kacper Grzyb
Kafejka
ZT 750
Wszystkie znaczki ładnie wyeksponowane i dostępne po 7zł w kasie biletowej muzeum. Dworek ciekawy, wnętrza ładnie urządzone. Miła obsługa.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Dworek
Bardzo ładny dworek, przyciąga uwagę już z ulicy zza ogrodzenia muzeum. Ładnie urządzone wnętrza, aż by się chciało pomieszkać. ZT w kasie muzeum.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 750
3 Stojaki ze znaczkami (nr 749, nr 750 i nr 751) ustawione na ladzie kaso-sklepiku w budynku spichlerza, cena standardowa. Na drzwiach widoczna znaczkowa naklejka, dostępna również pieczątka.
Na terenie muzeum, oprócz ekspozycji w budynkach spichlerza, zamku i dworku, znajdują się mini skanseny: maszyn i urządzeń górniczych oraz etnograficzny.
Wystawy zróżnicowane tematycznie, ciekawe i okraszone zdjęciami, mapami, filmami, makietami i modelami. Nie można tu, nie wspomnieć o modelu słonia leśnego, wykonanym w rzeczywistych rozmiarach (nogi oglądamy na parterze a łeb zwierzęcia możemy zobaczyć z bliska na 1 piętrze).
Jeżeli do tego dodać sympatyczną obsługę, która potrafi zainteresować turystę zbiorami i przekazać wiele ciekawostek dotyczących danej ekspozycji, to z pewnością wyjdziemy z placówki usatysfakcjonowani.
Ja spędziłem w muzeum 4 godziny a i tak, to było mało, żeby wszystko zobaczyć.
Polecam wizytę w muzeum. W niedziele wstęp bezpłatny.