Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 691 Dworek Sierakowskich w Sopocie

GPS: 54.444559 18.563039

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 691 Dworek Sierakowskich w Sopocie

Dworek Sierakowskich należy do najstarszych zabytków budownictwa sopockiego. Historia Dworku Sierakowskich sięga 1714 roku, kiedy to znajdujący się w jego miejscu  dwór letniskowy został naniesiony na najstarszy zachowany obecnie plan Sopotu. Posiadłość wielokrotnie zmieniała właścicieli by ostatecznie w roku 1797 trafić w ręce Hrabiego Kajetana Onufrego Sierakowskiego. W tym samym czasie nadano dworkowi jego obecny kształt, który nawiązuje do typowego dworu polskiego. Zadbano przy tym także o otoczenie dworu czyli niespełna hektarowy ogród. Od 1805 roku dworek funkcjonował jako letnia rezydencja Heleny Dzieduszyckiej, która była drugą żoną Sierakowskiego. Mimo częściowej dewastacji dworku w latach powojennych we wnętrzach zachowało się sporo oryginalnych elementów wyposażenia, m.in. kaflowe piece z początku XIX wieku, kilka par dwuskrzydłowych drzwi,  okucia metalowe i sztukaterie oraz  malowidło na suficie. W 1958 roku właścicielem dworku zostaje Państwo Polskie, a cztery lata później działka wraz z zabudową zostaje wpisana do rejestru zabytków. W1974 roku powstaje Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, które swoją siedzibę do dnia dzisiejszego ma właśnie w Dworku Sierakowskich. Sam dworek w roku 2009 przeszedł gruntowną rewitalizację i dzisiaj pełni rolę jednego z najaktywniejszych w mieście ośrodków życia kulturalnego.


Miejsca sprzedaży:
> Informacja Turystyczna, ul. Dworcowa 4, Sopot
> Informacja Turystyczna, Plac Zdrojowy 2 (II piętro - wjazd windą), Sopot

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 691 Dworek Sierakowskich w Sopocie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 691 Dworek Sierakowskich w Sopocie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 691 Dworek Sierakowskich w Sopocie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 691 Dworek Sierakowskich w Sopocie

02.04.2024 - dostępny bez problemów
04.11.2023 - dostępny bez problemów
05.08.2023 - dostępny bez problemów
01.07.2023 - dostępny bez problemów
10.05.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Michał
montana21
Sopot
Znaczki się skończyły, zostały zamówione, czekają na przesyłkę.
 
Ola
No.691
Znaczek dostepny w Informacji Turystycznej kolo dworca wraz ze znaczkiem z Kościoła Sw Jerzego.Pozostalych 2 sztuk tymczasowo brak. Informacja przy Placu Zdrojowym zamknieta.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Sopot
Wszystkie znaczki z Sopotu bez problemu do Kupienia w Informacji Turystycznej przy Placu Zdrojowym. Przy okazji można zrobić ładne zdjęcie Molo!
 
Radzioactive
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w IT przy ul. Dworcowej, do Dworku wejść się jednak nie udało (zamknięty w czasie pobytu w Sopocie). Wygląda stosunkowo niepozornie i nie wyróżnia się za mocno na tle podobnych, okolicznych budynków.
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w IT na Placu Zdrojowym. 8 zł/szt.

Sam Dworek to ładny budynek.
Spacerując trafiliśmy na osiedle willi z których niektóre przykuwały wzrok. Inne, nowoczesne, odrzucały (moja osobista opinia).
 
Janusz Trzeciak
Seaman
Jedna z ciekawszych budowli
Wszystkie sopockie Znaczki Turystyczne dostępne są w Informacji Turystyczne przy Placu Zdrojowym 2. Sam dworek wyróżnia się spośród licznych starych kamienic i przedwojennych domów.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.691
Chwilowo, na dzień dzisiejszy, w IT przy ul. Dworcowej skończyły się wszystkie znaczki. Z tego co wiemy, to kwestia kilku dni, aby ZT było znowu dostępne w obydwu punktach. Zakupiliśmy ostatni znaczek przedstawiający dworek, ale dostępny jest on bez problemu w IT przy Pl. Zdrojowym. Cena standardowa - 7 zł. Sam dworek i jego otoczenie to przykład typowej sopockiej zabudowy. Fantastycznie odrestaurowany. Niestety zabudowa tego typu powoli zaczyna ginąć wśród nowoczesnej zabudowy, która nie zawsze pasuje do charakteru miasta.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Sopot
ZT dostępny w obu punktach IT. Dworek wyróżnia się wśród raczej nieciekawego otoczenia. Ładny budynek szkoda że wciśnięty pomiędzy inne już nie tak ładne.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 691
Stojak ze znaczkami widoczny w IT przy ul. Dworcowej, cena standardowa.
Warto przespacerować się uliczkami Sopotu, by odkryć kilka ciekawych budynków, dworek Sierakowskich jest jednym z nich.
 
Marlena i Jacek Treichel
Marlena i Jacek z Pokrzywna
Sopot
Odnalezienie Informacji Turystycznej na Pl. Zdrojowym 2 nie nastręcza wielu trudności. Jednak stojąc przed budynkiem trzeba się natrudzić, aby dowiedzieć się jak trafić do pomieszczenia na drugim piętrze.
Znaczki dobrze wyeksponowane, cena standardowa. Obsługa ma problemy ze sprzedażą, głównie z powodu ręcznego wpisywania na listę każdego (oddzielnie) sprzedawanego przedmiotu.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 691
Ale tu mamy mały problem, bo ja Znaczki nabyłem na Placu Zdrojowym w Informacji Turystycznej, do której wstąpiłem po drodze po mapkę terenu niestety na Dworcowej już nie byłem to nie mogę potwierdzić wpisu kolegi Cena znaczka standardowa i widać stojaczek. Dworek ładnie odnowiony jest cennym elementem starego Sopotu, który powoli znika w szkle XXI wieku
 
Tadeusz Ewertowski
kuba_777
ZT 691
Znaczki wyeksponowane w gablocie, cena standardowa - 7,00 zł. Zmieniło się miejsce sprzedaży - Punkt Informacji Turystycznej znajduje się pod adresem ul. DWORCOWA 4 i tam jest sprzedaż znaczków