Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 739 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 739 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 444 Elektrownia szczytowo pompowa Porąbka - Żar

GPS: 49.787381 19.225960

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 444 Elektrownia szczytowo pompowa Porąbka - Żar

Elektrownia Porąbka-Żar jest drugą co do wielkości elektrownią szczytowo-pompową w Polsce i jedyną w kraju elektrownią podziemną. Myśl o budowie tego typu elektrowni zrodziła się jeszcze przed wojną, a jednym z pierwszych pomysłodawców był nadzorujący jej budowę Gabriel Narutowicz, późniejszy prezydent II RP. Roboty przygotowawcze rozpoczęto w roku 1969. Zbudowano osiedle mieszkaniowe dla pracowników budowy i przyszłych pracowników elektrowni. Zabudowa objęła 16 domów jednorodzinnych, 3 bloki ośmiorodzinne i 4 hotele robotnicze dla 500 pracowników. W 1970 rozpoczęto właściwe prace górnicze, które zwieńczono ostatecznym odbiorem elektrowni w 1979 roku. Elektrownia na górze Żar składa się ze zbiornika górnego mieszczącego 2 mln m3 wody, sztolni upadowych, którymi woda przemieszcza się do komory elektrowni wydrążonej w skałach. Komora ma 27 m szerokości, 40 m wysokości i 125 m długości i znajduje się 300 metrów poniżej zbiornika górnego. Za nią znajdują się sztolnie odprowadzające wodę i komora uderzeń, a na samym końcu zbiornik dolny, którym jest sztuczne Jezioro Międzybrodzkie. Z niego dwoma szybami woda ponownie pompowana jest do zbiornika górnego, skąd z kolei ponownie opada wprowadzając w ruch turbiny produkujące energię elektryczną.


Miejsca sprzedaży:
Galeria Sztuki i Pamiątek na Górze Żar, Międzybrodzie Żywieckie

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 444 Elektrownia szczytowo pompowa Porąbka - Żar
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 444 Elektrownia szczytowo pompowa Porąbka - Żar
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 444 Elektrownia szczytowo pompowa Porąbka - Żar
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 444 Elektrownia szczytowo pompowa Porąbka - Żar

20.08.2018 - dostępny bez problemów
28.07.2018 - dostępny bez problemów
07.07.2018 - dostępny bez problemów
25.06.2018 - dostępny bez problemów
17.06.2018 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Marcel Kulig
Marcel Kulig
Zt
Kilka razy tam bylismy, ale za każdym razem nas zachwyca i zadziwia
 
Mariusz Cieluch
Cieluszek
Elektrownia
Zarówno część szczytowa elektrowni jak i ta mieszcząca się we wnętrzu góry Żar robią wrażenie. Szkoda, że w elektrowni nie można kupić znaczka bo taki obiekt warto troszkę szerzej promować. Ja gdyby nie znaczek i spotkanie kolekcjonerów o elektrowni pewnie bym się nie dowiedział, a tak byłem i nie żałuję.
 
Hubert A.
Hubert
ZT 444
To po prostu trzeba zobaczyć. Niesamowity obiekt, a przejście podziemnym tunelem to jak podróż w czasie. I tu ponownie wspomnę, że gdyby nie udział w wycieczce w ramach VI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych to pewnie nigdy bym tego miejsca nie odwiedził.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 444
Widok niesamowity a jak uświadomiłem sobie, że zbiornik na górze został wykonany od postaw a „jaskinia” elektrownio to też dzieło ludzkie to myślę, że człowieka ogranicza tylko wyobraźnia. Szkoda, że Znaczka Turystycznego nie można zakupić na górze w sklepie z pamiątkami
 
Agata Wdowiarz
inesa
Warto
Elektrownia warta zwiedzenia. Bardzo ciekawa wycieczka.