Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 662 Figura Misia Maciusia w Gniewie

GPS: 53.833688 18.823289

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 662 Figura Misia Maciusia w Gniewie

Figura Misia Maciusia to symbol i maskotka miasta. Znajduje się na ścianie kamienicy przy ulicy Sambora, nieopodal kościoła pw. św. Mikołaja w Gniewie. Figura z brązu o wysokości 75 cm i wadze 30 kg, powstała w 2010 roku i została wykonana z inicjatywy księdza Zbigniewa Rutkowskiego. Powstanie tej figury związane jest z miejscową legendą o bitwie jaką stoczono pod Gniewem z wojskami szwedzkimi. Mieszkańcy miasta, wraz z wojskami  króla Zygmunta III Wazy walczyli z wojskami szwedzkimi. W tym czasie dzwony kościoła św. Mikołaja  wzywały na msze, ale kiedy nikt z ludzi nie pojawił się do miasta weszły wypłoszone z łąk i lasów zwierzęta. Prowadzone pod wodzą misia Maciusia pojawiły się w świątyni, gdzie modliły się o dar pokoju wśród ludzi. Ponoć jeszcze dzisiaj słychać wieczorami  pomrukiwania Maciusia, który wraz z innymi zwierzętami prosi o pokój i jedność między ludźmi. Ciekawostką jest również fakt iż figura posiada kilka kompletów ubrań, w które ubierana jest na specjalne okazje. Wśród strojów znajduje się m.in. kolczuga, kontusz szlachecki, ale także strój kominiarza, strażaka, a nawet kibica.


Miejsca sprzedaży:
> Studio A, ul. Jakusz-Gostomskiego 4, Gniew
> Muzeum Kapsla, pl. Grunwaldzki 40, Gniew (żółta kamienica na południowej pierzei rynku) Gdy muzeum jest zamknięte warto skontaktować się z p. Patrykiem (tel: 667340988)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 662 Figura Misia Maciusia w Gniewie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 662 Figura Misia Maciusia w Gniewie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 662 Figura Misia Maciusia w Gniewie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 662 Figura Misia Maciusia w Gniewie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 662 Figura Misia Maciusia w Gniewie

11.07.2023 - dostępny bez problemów
06.05.2023 - dostępny bez problemów
02.07.2022 - dostępny z małymi problemami
12.10.2021 - dostępny bez problemów
18.09.2021 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Cena:8 zł
Zakupiony: Muzeum Kapsla
Karta: tylko gotówką

Ktoś z plebanii dość zirytowany odsyła najpierw do Pana Patryka z Muzeum Kapsla. Dopiero jeśli tam nie będzie to mamy dobijać się do plebanii. Na szczęście w Muzeum oba znaczki dostępne.
Jeśli tylko możecie to zaczynajcie od Muzeum Kapsla.

A sam Misiek fajny, co prawda teraz pełno remontów ale udało się go obejrzeć. A legenda... No cóż, ubawiła nas ogromnie.
 
Radzioactive
ZT
Znaczek dostępny w żółtej kamienicy na wystawie kapsli, razem z tym z Muzeum Kapsla. Figura Misia Maciusia dobrze widoczna, nieopodal kościoła Św. Mikołaja. Sama legenda... dość oryginalna :)
 
MW
............
Potwierdzam wpis wcześniejszy, znaczki "wyszły", ale podobno zostały zamówione.
 
Tadeusz Ewertowski
kuba_777
ZT 662
Niestety znaczki "wyszły", ale ksiądz proboszcz obiecała zamówić nową partię. Trzeba będzie do Gniewu jechać jeszcze raz a przy okazji obejrzeć nowe figury a nie tylko Misia Maciusia.
 
Agnieszka i Wojciech PĘPEK
Wojt787
Znaczek
Miś Maciuś....Jedyna maskotka która ma swojego krawca mieszkającego na zamku....albo...Legenda owiana tajemnicą....POLECAM !!! Warto zadzwonić do Pana Patryka i odwiedzić również jedyne w Polsce Muzeum Kapsla...
 
Roman Binder
borsuk
Miś
Znaczek jest dostępny bez problemów a jak zamknięte to trzeba zadzwonić pod numer telefonu podany w opisie znaczka i po problemie.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 662
Znaczek nabyty na wystawie kapsla cenie 7 zł a Miś Maciuś stoi na straży na ścianie budynku pod numerem 2 na ul. Sambora naprzeciwko kościoła Świętego Mikołaja.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Miś
Chyba jedyny miś w Polsce, który ma własnego krawca :) ZT dostępny na plebanii, jest też kilka pieczątek, pocztówki. Warto obejrzeć nie tylko misia
Ale też pochodzić uliczkami wokół kościoła i zobaczyć też inne ciekawostki.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 662
Znaczek do nabycia również w Muzeum Kapsla w standardowej cenie.
Do Misia łatwo trafić, dzięki rozmieszczonym tabliczkom, wskazującym kierunek.
Po zapoznaniu się z legendą, obejrzeniu figurek Maciusia i Walentynki warto przespacerować się pobliskimi uliczkami, aby odkryć kolejne atrakcyjne miejsca w mieście - polecam, warto!
 
ADAM MURAWSKI
amur
Miś Maciuś
ZT 662 w cenie 7,00 zł można nabyć na plebani kościoła p.w. Św.Mikołaja lub w Muzeum Kapsla na rynku - warto zapoznać się z legendą o Misiu Maciusiu, któremu od 2016 r.towarzyszy Wiewiórka Walentynka - to nie jedyna wspaniała inicjatywa proboszcza miejscowej parafii księdza Kanonika Zbigniewa Rutkowskiego, nie tylko Miś Maciuś czeka na turystów - warto obejrzeć Ogród Historii, jak i sam zabytkowy kościół - godne kolejnych ZT w Gnewie