Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 755 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 755 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 662 Figura Misia Maciusia w Gniewie

GPS: 53.833688 18.823289

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 662 Figura Misia Maciusia w Gniewie

Figura Misia Maciusia to symbol i maskotka miasta. Znajduje się na ścianie kamienicy przy ulicy Sambora, nieopodal kościoła pw. św. Mikołaja w Gniewie. Figura z brązu o wysokości 75 cm i wadze 30 kg, powstała w 2010 roku i została wykonana z inicjatywy księdza Zbigniewa Rutkowskiego. Powstanie tej figury związane jest z miejscową legendą o bitwie jaką stoczono pod Gniewem z wojskami szwedzkimi. Mieszkańcy miasta, wraz z wojskami  króla Zygmunta III Wazy walczyli z wojskami szwedzkimi. W tym czasie dzwony kościoła św. Mikołaja  wzywały na msze, ale kiedy nikt z ludzi nie pojawił się do miasta weszły wypłoszone z łąk i lasów zwierzęta. Prowadzone pod wodzą misia Maciusia pojawiły się w świątyni, gdzie modliły się o dar pokoju wśród ludzi. Ponoć jeszcze dzisiaj słychać wieczorami  pomrukiwania Maciusia, który wraz z innymi zwierzętami prosi o pokój i jedność między ludźmi. Ciekawostką jest również fakt iż figura posiada kilka kompletów ubrań, w które ubierana jest na specjalne okazje. Wśród strojów znajduje się m.in. kolczuga, kontusz szlachecki, ale także strój kominiarza, strażaka, a nawet kibica.


Miejsca sprzedaży:
Parafia św. Mikołaja, ul. Ks. Benona Kursikowskiego 8, Gniew (po mszach lub wcześniejszym kontakcie telefonicznym 609 566 333)


10.11.2018 - dostępny bez problemów
03.11.2018 - dostępny bez problemów
25.10.2018 - dostępny bez problemów
12.10.2018 - dostępny bez problemów
12.10.2018 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 662
Znaczek nabyty na wystawie kapsla cenie 7 zł a Miś Maciuś stoi na straży na ścianie budynku pod numerem 2 na ul. Sambora naprzeciwko kościoła Świętego Mikołaja.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Miś
Chyba jedyny miś w Polsce, który ma własnego krawca :) ZT dostępny na plebanii, jest też kilka pieczątek, pocztówki. Warto obejrzeć nie tylko misia
Ale też pochodzić uliczkami wokół kościoła i zobaczyć też inne ciekawostki.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 662
Znaczek do nabycia również w Muzeum Kapsla w standardowej cenie.
Do Misia łatwo trafić, dzięki rozmieszczonym tabliczkom, wskazującym kierunek.
Po zapoznaniu się z legendą, obejrzeniu figurek Maciusia i Walentynki warto przespacerować się pobliskimi uliczkami, aby odkryć kolejne atrakcyjne miejsca w mieście - polecam, warto!
 
ADAM MURAWSKI
amur
Miś Maciuś
ZT 662 w cenie 7,00 zł można nabyć na plebani kościoła p.w. Św.Mikołaja lub w Muzeum Kapsla na rynku - warto zapoznać się z legendą o Misiu Maciusiu, któremu od 2016 r.towarzyszy Wiewiórka Walentynka - to nie jedyna wspaniała inicjatywa proboszcza miejscowej parafii księdza Kanonika Zbigniewa Rutkowskiego, nie tylko Miś Maciuś czeka na turystów - warto obejrzeć Ogród Historii, jak i sam zabytkowy kościół - godne kolejnych ZT w Gnewie