Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1298
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1298!

No. 1054 Fontanna Pauckscha w Gorzowie Wielkopolskim

GPS: 52.731127 15.240438

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1054 Fontanna Pauckscha w Gorzowie Wielkopolskim

Fontanna Pauckscha w Gorzowie Wielkopolskim ufundowana została w 1896 roku przez gorzowskiego przedsiębiorcę Hermanna Pauckscha. Zaprojektowana i wykonana przez Cuna von Uechtritz-Steinkircha fontanna już rok później stanęła w centrum miasta, tuż za katedrą, a w uroczystości otwarcia dnia 20 czerwca udział brał sam Hermann Paucksch. Trzon fontanny stanowił kamienny słup z postacią kobiety niosącej na ramionach koromysło z wiadrami. Postać ta symbolizuje pracowitość gorzowian i życiodajność Warty. Siedzące u stóp kobiety dzieci to symbole przemysłu, rybołówstwa i żeglugi czyli ówczesnych podstaw gospodarki. W pierwotnej formie fontanna przetrwała do 1941 roku kiedy została rozebrana i w 1942 roku przez samych Niemców przetopiona na cele wojenne. Dopiero w połowie lat 90. postanowiono zrekonstruować fontannę. Nową rzeźbę przygotowała Zofia Bilińska, a uroczystego otwarcia dokonano 2 lipca 1997 roku w rocznicę 740-lecia miasta. Po ponownym demontażu elementów fontanny i  remoncie w 2010 roku, raz jeszcze uruchomiono ją w czerwcu 2011 roku i od tego czasu jest to jeden z ważniejszych symboli miasta.


Miejsca sprzedaży:
> Sklep rowerowy SprintBike (pod Biedronką), ul. Okólna 28A, Gorzów Wielkopolski (czynne: pn. - pt. 10-18 w sob. 10-14)


23.05.2024 - dostępny bez problemów
11.08.2023 - dostępny bez problemów
11.08.2023 - dostępny bez problemów
20.05.2023 - dostępny bez problemów
05.05.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Bartek Stilon
Bartek Stilon
No. 1054 Fontanna Pauckscha w Gorzowie Wielkopolskim
Miło,sympatycznie:) Wpis do zeszyciuku fajny pomysł :) Szkoda ,że brak pieczątki ale ogólnie SUPER!
 
Hubert A.
Hubert
fontanna
Fontanna bardzo ciekawa w dodatku w ładnym otoczeniu w centrum miasta. Niestety nie dane nam było zrobic jej ładnych zdjeć, bo w tym czasie swoją sesję zdjęciową miał tutaj pies :-) Gdyby nie znaczek turystyczny, pewnie na fontanne byśmy tylko przelotnie spojrzeli, a tak obejrzeliśmy ją dokładniej. W zrozumieniu jej znaczenia pomógł opis i audiobedeker, dlatego zachęcamy wszystkich, by przy okazji korzystać z tych dobrodziejstw i poznawać zwiedzane obiekty właśnie posiłkując się przygotowanymi opisami.
 
Marek Matysik
aptekarz
Nie zapomnijcie pieczątki
W sklepie mili panowie zbierają wpisy do pamiątkowego zeszytu.
 
Natalka i Edyta Domaradzkie
Domarki
ZT 1054
Znaczek dostępny w sklepie. Specjalne podziękowania dla pana, który pozwolił nam nabyć znaczek mimo inwentaryzacji sklepu.
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w sklepie rowerowym za 8.50 zł
Można płacić kartą.
Dodatkowo można się wpisać do zeszytu i wbić swoją pieczątkę. Dawno z niej nie korzystałam dlatego strasznie się ucieszyłam z takiej możliwości.
Sprzedający był miły i zabawny.
Później pozostało pognać do fontanny.
Plac to wielka betonoza jak teraz większość rynków. Fontanna bardzo ładna. O tej porze roku już wyłączona ale wciąż robi wrażenie.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Fontanna
Jeden z symboli miasta stojący na dawnym rynku, w miejscu gdzie kiedyś znajdował się ratusz. Do sklepu ze znaczkami kawał drogi, ok. 2 km.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 1054
Fontanna stała się stała się symbolem miasta tu spotykają się turyści to również odbywają się imprezy miejskie. Rynek jest odnowiony trwa remont kościoła. Nie zafascynował tramwaj miejski
przejeżdżający przez rynek po wyciszonym równym torowisku nie wyróżniającym się z reszty placu a kolorystycznie oznaczone płyty wytyczają przejście. Znaczek do nabycia w sklepie rowerowym.Tu młody sprzedawca dumny był z tego że może u siebie sprzedawać te znaczki i, że Gorzów Wielkopolski jest na trasie ZT. Mają tam ciekawy zeszyt gdzie proszą o wpis z jakiej miejscowości się przyjechało można też dodatkowo przybyć pieczątkę ZT(wszak od tego ona jest) ja przybyłem - to się nazywa promocja miejsca Znaczkowego i Znaczków Turystycznych. Miasto jest piękne otwarte na turystykę kto wie może tu będzie kiedyś powrócić by zdobyć następne Znaczki Turystyczne. A z przyziemnych spraw miejsce oznaczone cena znaczka 8zł i 50 gr.
 
Artur Wittke
Artur
Znaczkowe miejsce
Fontanna, chyba jedno z bardziej reprezentatywnych miejsc Gorzowa obok Katedry w centrum miasta. Obsługa w miejscu zakupu znaczka bardzo miła, warto wziąć pieczątkę znaczkową, ponieważ sprzedawca prosi o wpisanie się w zeszyt, skąd się przyjechało. My akurat swoich nie mieliśmy bo wizyta w Gorzowie była ukierunkowana na szczepienie Juniora a znaczki i zwiedzanie przy okazji. Zatem pamiętajcie o pieczątkach. Polecamy te miejsce!
 
MMMT.family ze Szczecina
MMMT.family ze Szczecina
ZT
Znaczki dostępne w cenie 8.50 zł
W sklepie rowerowym jest zeszyt, w którym pan, sprzedający znaczki prosi o wpisanie daty odwiedzin i miasta,z którego pochodzi znaczkomaniak, ponoć na prośbę osoby, która zaangażowana była w organizację gorzowskich ZT
 
Maciej Nowak
Maciej Nowak
Nowak
Znaczek w kolekcji. Fontannę widzę prawie codziennie, przechodzę obok idąc do pracy. Nareszczie coś się dzieje w Gorzowie, czekamy na kolejne ZT
 
Skała
Fontanna
Rzutem na taśme przybyłem pod fontannę Pauckscha w Gorzowie Wielkopolskim,super że Znaczko maniacy mogą zakupić ZT. 1054 do do swojej kolekcji warto tu przyjechać!ostatnio dokumentowałem pobyt pod fontanną 17 sierpnia 2020r.w nadzieji że może kiedyś znajdzie się na Znaczku Turystycznym. Warto mieć nadzieję Mam Znaczek.skała