Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

No. 493 Grodzisko Średniowieczne w Bielsku Podlaskim

GPS: 52.764874 23.191415

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 493 Grodzisko Średniowieczne w  Bielsku Podlaskim

W Bielsku Podlaskim, pomiędzy rzeką Białą i wpadającą do niej Lubką, wznosi się grodzisko średniowieczne, lokalnie nazywane „Łysą Górką” lub „Górą Zamkową”. To miejsce pierwotnego grodu obronnego, którego początek przypada co najmniej na XII/XIII wiek. Góra ta jest sztucznym usypiskiem o wysokości siedmiu metrów, o obwodzie dolnej części wynoszącym 213 m, a górnej – 124,6 m. Był tutaj gród o konstrukcji drewniano-ziemnej, miejsce urzędowania namiestnika władcy. W drugiej połowie XIV wieku najeżdżany był przez Krzyżaków. W XV wieku, wraz z rozwojem technik wojennych i zbliżeniem polsko-litewskim, gród utracił swe funkcje obronne. W jego sąsiedztwie wzniesiono drewniany zamek, jako centrum administracyjno-gospodarcze ziemi bielskiej i niegrodowego starostwa bielskiego. W 1564 roku, w takcie obrad tzw. Sejmu Litewskiego, ów drewniany zamek spłonął od uderzenia pioruna. Podczas odbudowy, część gospodarczą przeniesiono do miejsca zwanego Hołowiesk w południowo-wschodniej części miasta.


Miejsca sprzedaży:
> Bar Minutka , ul. Zamkowa 47, Bielsk Podlaski, czynne w godz. 12.00-23.00

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 493 Grodzisko Średniowieczne w  Bielsku Podlaskim
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 493 Grodzisko Średniowieczne w  Bielsku Podlaskim
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 493 Grodzisko Średniowieczne w  Bielsku Podlaskim
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 493 Grodzisko Średniowieczne w  Bielsku Podlaskim

24.03.2023 - dostępny bez problemów
22.10.2022 - dostępny bez problemów
22.07.2022 - dostępny bez problemów
22.06.2022 - dostępny bez problemów
13.08.2021 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Robert Salwowski
Bobik
Grodzisko
To co najważniejsze w tym miejscu, to powiew historii a dla mnie to ważne
 
Petr Komárek
Petr Komárek
ZT
Znaczek bez problemów uzyskałem w barze Minutka
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczek do kupienia w Barze Minutka, w cenie 7zł. Znaczki ładnie wyeksponowane, na drzwiach dodatkowo logo znaczka.
 
Piotr Uba
Piotr Uba
Kilka minut do "Minutki"
Atrakcyjność miejsca cokolwiek wątpliwa. Żeby chociaż na górze grodziska był jakiś obelisk, posąg woja, czy coś takiego. Wakacyjnego punktu IT nie zlokalizowaliśmy, musi być wyjątkowo kiepsko oznakowany, ale bez problemu znaczek nabyty w barze "Minutka". Na marginesie - w aplikacji mobilnej ten bar nie jest podany jako miejsce sprzedaży, natomiast na stronie www nie ma w opisie wakacyjnego punktu sprzedaży.
 
Grzegorz
493
Punkt IT zgodnie z opisem nieczynny. Znaczek kupiłem w kancelarii parafialnej Bazyliki. Grodzisko ładnie wykoszone i wysprzątane. Od strony parku stoi kamienny słup informujący co to takiego. Tablica jest z tyłu, nie ma na niej informacji o grodzisku tylko zakazy np. jeżdżenia na sankach :)
 
Sławek
zt 493
Dzieki uprzejmości Pana Janusza ZT 493 zakupiony .Bardzo dziekuje.Miejsce ,,wymusza "wyorażnię.
 
Andrzej Wacławek
ZT493
Mały problem był, ponieważ sprzedaż Znaczka Turystycznego ma się odbywać w Punkcie Informacji Turystycznej (czynny w okresie wakacyjnym), ul. Kopernika 1, Bielsk Podlaski a jak wiadomo wakacji w naszym klimacie o tej porze roku niema Jednak, dzięki uprzejmości Pani Prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej, mogliśmy go nabyć w stałej cenie 7 zł. Ja też przyłączam się do podziękowań kolegi(może będzie cołoroczny punkt sprzedaży ale na razie go brak)
Dziękujemy Pani Barbaro!
 
 Sam grodzisko to kupa ziemi porośniętej trawą bez dobrej tablicy informacyjnej i choćby graficznej wizualizacji przemawiającej do wyobraźni
 
Krzykos
ZT 493
Napisałem "dostępny bez problemu", chociaż, w chwili obecnej, nie ma oficjalnego punktu sprzedaży tego znaczka. Jednak, dzięki uprzejmości Pani Prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej, mogliśmy go nabyć. Pani Barbara jest niezwykle sympatyczną osobą i chodzącą "skarbnicą" wiedzy o Bielsku Podlaskim. Dziękujemy Pani Barbaro!
Samo miejsce znaczkowe, to porośnięty trawą pagórek.
Brakowało mi jakiejkolwiek tablicy informacyjnej, przybliżającej historię tego miejsca, a może jej nie zauważyliśmy... ?