Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1176
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1176!

No. 1169 Hałda popłuczkowa Kopalni Fryderyk w Tarnowskich Górach

GPS: 50.415685 18.855910

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1169 Hałda popłuczkowa Kopalni Fryderyk w Tarnowskich Górach

Hałda popłuczkowa Kopalni Fryderyk to oddalone o 3 km na południe od tarnogórskiego rynku duże usypisko skały płonnej, odpadu z płuczki rud ołowiu, srebra i cynku. Wysoka na 17 m hałda stanowi pozostałość po zlikwidowanym na początku XX w. zakładzie uzdatniania rudy. Obiekt powstał z nagromadzenia odpadów dolomitowych w okresie największego wydobycia metali, czyli w drugiej połowie XIX wieku. Pod koniec drugiej wojny światowej hałdę włączono do systemu obronnego, czego pozostałością są bunkry strzeleckie. Pełni ona obecnie rolę punktu widokowego i miejsca spotkań lokalnej społeczności. Wejście po wyznaczonych ścieżkach na sam szczyt zajmuje od 5-10 min. W 2017 r. hałda wraz z innymi atrybutami pogórniczymi z Tarnowskich Gór, Bytomia i Zbrosławic została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Miejsca sprzedaży:
> Sztolnia Czarnego Pstrąga, Tarnowskie Góry
> Siedziba Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej ul. Gliwicka 2
> Punkt z pamiątkami na terenie kopalni (sezonowo)


19.09.2022 - dostępny bez problemów
15.09.2022 - dostępny bez problemów
12.09.2022 - dostępny bez problemów
09.09.2022 - dostępny bez problemów
07.09.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w sklepiku z pamiątkami w Muzeum w Kopalni Srebra.

My zrobiliśmy ogromne koło wędrując od Kopalni do Sztolni, następnie Bramy aby wracając do Tarnowskich Gór zaliczyć jeszcze Hałdę.
26 km zrobione.
Na Hałdzie złapał nas deszcz ale co nieco udało się zobaczyć.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Hałda
Znaczek do nabycia również w Kopalni Zabytkowej. Jeśli chcecie dojść na Hałdę to najlepiej właśnie zaparkować przy Kopalni. Stamtąd ok 20 min spacerkiem do Hałdy. A jeśli macie jeszcze godzinkę to koniecznie wybierzcie się do tzw. Kanionu Tarnogórskiego - to "wielka dziura" po kopalni dolomitu. Zejście na dół jest tuż obok Kapliczki Św Barbary. Naprawdę warto! No a jeśli macie jeszcze więcej czasu to obok jest Rezerwat Bukowy Segiet!
 
Janusz z TG
1169
ZT 1169 i kilka innych dostępne w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przy ul.Gliwickiej 2. Cena 8zł.