Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1304
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1304!

No. 849 Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach

GPS: 54.219014 22.881427

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 849 Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach

W południowej części Suwalskiego Parku Krajobrazowego, około 2,5 km od Jeleniewa, we wsi Szurpiły  znajduje się niewielki budynek po byłej szkole podstawowej, zaadoptowany na potrzeby wystawiennicze. W ramach projektu wspartego środkami z Unii Europejskiej Gmina Jeleniewo przy współpracy z  Działem Bałtów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Powiatem Suwalskim i Suwalskim Parkiem Krajobrazowym w 2014 r. utworzyła niezwykłą ekspozycję. To Izba Pamięci Jaćwieskiej imienia prof. Łucji i prof. Jerzego Okulicz – Kozarynów, znawców plemion pruskich, którzy w latach 80 i 90-tych XX w. prowadzili badania archeologiczne w Szurpiłach i okolicach. Izba jest materialnym dowodem istnienia na tych terenach we wczesnym średniowieczu dzielnych Jaćwingów, po których pozostały jedynie wspomnienia. Izba dokumentuje historię Jaćwieży, a przede wszystkim życie codzienne i walki najpotężniejszego z plemion pruskich. To tutaj można dowiedzieć się jak wyglądała Góra Zamkowa za czasów osadnictwa Jaćwingów do XIII w., co pozostawili po sobie dzielni wojowie, jakie były ich dzieje. Pasjonaci archeologii mogą tutaj zapoznać się z historią badań archeologicznych w Szurpiłach oraz z metodami archeologicznego rozpoznania tego najważniejszego w północno-wschodniej Polsce ośrodka badawczego. Oprócz zgromadzonych w tym miejscu eksponatów na uwagę zasługuje nowoczesna aranżacja w postaci makiet czy podświetlanych tablic. Całości dopełnia rozpoczynająca się przy Izbie trasa turystyczna pn. „Tropem Sziurpy”, oznaczona tablicami informacyjnymi ozdobionymi sylwetkami jaćwieskich wojowników.


Miejsca sprzedaży:
> Restauracja „Pod Jelonkiem”, ul. Sportowa 7, Jeleniewo (web)
> Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach, Szurpiły 32 (czynne codziennie oprócz pn. po wcześniejszym kontakcie tel. 504 775 660)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 849 Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 849 Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 849 Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 849 Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 849 Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 849 Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 849 Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 849 Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 849 Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach
Obrázek č. 10, Znaczki Turystyczne, No. 849 Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach
Obrázek č. 11, Znaczki Turystyczne, No. 849 Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach
Obrázek č. 12, Znaczki Turystyczne, No. 849 Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach

22.08.2023 - dostępny bez problemów
17.06.2023 - dostępny bez problemów
18.10.2022 - dostępny bez problemów
13.08.2022 - dostępny bez problemów
02.08.2022 - znaczek zbyt drogi

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Agnieszka i Wojciech PĘPEK
Wojt787
ZT 849
Muzeum bardzo ciekawe - jednak w nim znaczka brak. Znaczek dostępny w restauracji Pod Jelonkiem gdzie oprócz wspaniałej obsługi można kupić nie tylko znaczek ale i zakosztować regionalnych potraw. Po znaczek 1112 należy się udać do Siedziby Suwalskiego Parku Krajobrazowego - i dobrze że tak jest bo oprócz znaczka można podziać wspaniałe widoki jak tez zaopatrzyć się w pamiątki z tamtych okolic. Polecam udać się nad jezioro Hańcza.
 
Jagoda Antkowiak
Jagoda Antkowiak
ZT 849
Pomimo wcześniejszego tel.do restauracji i zapewnieniu nas że znaczek jest dostępny,po przyjeździe na miejsce okazało się że jednak znaczków już nie ma.
 
Smoczek
ZT
Izba zamknięta do odwołania. Na osłodę można przejść się ścieżką edukacyjną na Górę Zamkową. Znaczek dostępny w restauracji "Pod jelonkiem".
 
Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
ZT
Znaczek dostępny w restauracji. Niestety izba zamknięta do odwołania
 
Krzykos
Krzykos
ZT 849
Stojak ze znaczkami widoczny w kasie placówki, cena ZT 8 zł. Bilet wstępu - 5 zł.
Gdyby Izba była zamknięta, warto skorzystać z podanego numeru telefonu - osoba opiekująca się placówką mieszka po sąsiedzku i już po chwili drzwi Izby stoją dla nas otworem.
O wnętrzu wszystko napisał Grzegorz poniżej. Mimo, że zwiedzania nie ma za dużo, to można co nieco dowiedzieć się o Jaćwingach i ich historii.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczek dostępny w restauracji w Jeleniewie, w cenie 8zł.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Izba
Ciekawe, warte odwiedzenia miejsce. Izba jest niewielka, mieści się w jednej sali gdzie znajdują się tablice z opisem historii Jaćwingów i gabloty z eksponatami z wykopalisk na Zamkowej Górze. Oprócz tego szklana podłoga, pod którą jest makieta grodu. Do obejrzenia również kilkuminutowy filmik przedstawiający rekonstrukcje grodu i otaczających go osad. Oprócz zwiedzenia Izby warto również przejść się ścieżką edukacyjną dotyczącą Jaćwingów, która zaczyna się koło Izby a kończy na Zamkowej Górze (ok. 3.5 km). Po drodze kilka tablic z informacjami o Jaćwingach i niezapomniane widoki.
ZT dostępne w kasie, również w Jeleniewie w barze Pod Jelonkiem.