Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

No. 864 Jaskinia Raj - Góry Świętokrzyskie

GPS: 50.825339 20.499137

Podziemne trasy turystyczne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 864 Jaskinia Raj - Góry Świętokrzyskie

Jaskinia „Raj” to jedna z najbardziej znanych atrakcji Gór Świętokrzyskich. Jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych w naszym kraju, zachwycając różnorodnością oraz bogactwem kalcytowych form naciekowych. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody. To tutaj znajdują się unikatowe w światowej skali skupiska stalaktytów, a cała jaskinia stanowi ponadto za niezwykle ciekawe stanowisko archeologiczne. Jaskinię „Raj” dla ruchu turystycznego udostępniono w 1972 roku. Jej zwiedzanie możliwe jest wyłącznie pod opieką przewodnika. Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów. Rozpoczyna się ona w pawilonie ekspozycyjnym, gdzie turysta wprowadzany jest w tematykę krasu. Ponadto może tu poznać narzędzia człowieka neandertalskiego zamieszkującego jaskinię oraz szczątki prehistorycznych zwierząt. Następnie poprzez śluzę zabezpieczającą mikroklimat jaskini trafia się do właściwej jaskini gdzie oprócz Komory Złomisk możemy podziwiać kolumny naciekowe w Sali Kolumnowej czy gromady stalaktytów w Sali Stalaktytowej. Cała trasa turystyczna jest oświetlona przez co jej zwiedzanie należy do bardzo komfortowych. 


Miejsca sprzedaży:
> Punkt sprzedaży pamiątek przy Jaskini Raj


19.04.2024 - dostępny bez problemów
03.11.2023 - dostępny bez problemów
17.08.2023 - dostępny bez problemów
09.07.2023 - dostępny bez problemów
07.05.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Marcin
ZT 864
Znaczek dostępny bez problemu, stoi w widocznym miejscu, w sklepiku z pamiątkami który mieści się w budynku jaskini. Cena 10 zł
 
Adam
saddam
864
Znaczki dostępne w kiosku z pamiątkami przed budynkiem wejściowym. Cena - 10 zł
 
Radzioactive
864
Fajne, klimatyczne miejsce w nieco "oldschool-owym" stylu. Jaskinia i oprowadzanie bardzo mi się podobały - choć była to moja pierwsza jaskinia na znaczkowym szlaku, więc nie mam jeszcze porównania do innych obiektów tego typu. Znaczek dostępny w sklepie z pamiątkami w ilości przynajmniej kilku sztuk.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
jaskinia
ZT w dalszym ciągu nie ma i nie wiadomo czy będzie. Jaskinia ładna, warta odwiedzenia. Infrastruktura wokół wygląda słabo. Chyba nic się nie zmieniło od czasu jej budowy. Szkoda, że zimą nieczynne Centrum Neandertalczyka.
 
Piotr Uba
Piotr Uba
Raj?
Jaskinia, jak jaskinia. Nie brakuje ciekawych form naciekowych, ale obiekt bardzo mały, niemal kameralny. Mnie nie zaskoczył, trochę już jaskiń w życiu zwiedziłem. Na zewnątrz sporo elementów pamiętających chyba jeszcze epokę PRL. Mało grzeczni parkingowi. Byłem na wycieczce zorganizowanej - pierwsze słowa: plecaki, torby i aparaty fotograficzne zostawić w autobusie. Tonem nie znoszącym sprzeciwu. Bez słowa "proszę". W budynku wejściowym brak depozytu. ZT brak i raczej nie zanosi się na kontynuację sprzedaży. Tak wynika z rozmowy z obsługą sklepu z pamiątkami. Szkoda.
 
Ryszard 49
Zt
Nie udało mi się zakupić znaczka,ponieważ został wyprzedany.Szkoda,że nie zamówili więcej do sprzedaży.
 
Leszek Mikołajczyk gajus21
gajus21
ZT
Nie udało mi się zakupić znaczka, kiosk z pamiątkami w jedną stronę był otwarty w drugą już zamknięty.
Znaczek dostępny jest w kiosku znajdującym się bliżej wejścia.
 
Mariusz Chmura
Mariusz Chmura
ZT 864
Znaczek dostępny w sklepiku z pamiątkami. Cena 10zł :(
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 864 Jaskinia Raj
Piękna jaskinia którą trzeba zwiedzić po koniecznej rezerwacji. Sklepik niestety był zamknięty.Brak możliwości robienia zdjęć za dodatkową opłatą nawet bez lampy błyskowej.
 
Dominik
Zt 864
Są, dobrze wyeksponowane, 8 zł.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w budce z pamiątkami przy parkingu. Cena nadal 8zł. W drugiej budce przy wejściu do jaskini można zdobyć pamiątkową pieczątkę.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 864
Stojak ze znaczkami widoczny w punkcie z pamiątkami przy Centrum Neandertalczyka i przy wejściu na ścieżkę do jaskini. Cena ZT spadła do 8 zł.
Jaskini nie trzeba reklamować, warto ją zobaczyć.
 
Admin ZT
Admin ZT
cena znaczka
Po naszej interwencji zarządca obiektu obiecał zmniejszyć cenę znaczka do ogólnie przyjętej w całej Polsce. Zachęcamy do zwiedzania jaskini.
 
Agata Nikodem
Agata Nikodem
ZT 864
Przede wszystkim ZT w cenie, o zgrozo 10 zł, masakra jakaś czy co? Dojazd do jaskini łatwy, przy Centrum Neandertalczyka duży parking - 5 zł za cały pobyt (jeżeli jest rezerwacja biletów). Przy Neandertalczyku kiosk z pamiątkami, gdzie jest ów kosmicznie drogi ZT. Trzeba przejść ok. 250 m asfaltową dróżką do wejścia. Sama jaskinia mała, ale z bogatą szatą naciekową, przewodnicy super opowiadają, dzieci z pewnością się nie nudzą.
 
Maciek
Macius
A samanta już byla
 
Admin ZT
Admin ZT
Re: Macius
Głupie komentarze to sobie możecie wypisywać na lodówce w domu. Tu nie ma na nie miejsca.