Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1019
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1019!

No. 920 Kamienica Niemczówka w Chęcinach

GPS: 50.800633 20.460598

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 920 Kamienica Niemczówka w Chęcinach

Kamienica Niemczówka jest przykładem typowej zabudowy mieszczańskiej w Chęcinach. Wyróżnia je obszerna sień przejazdowa z izbami po obu stronach, które pełniły funkcję mieszkalną lub handlową oraz dobudowana od strony podwórza Wielka Izba zwana Salą Wielką. Powstanie Niemczówki datuje się na podstawie inskrypcji zachowanych na portalu drzwiowym przy wejściu do Sali Małej, gdzie umieszczona została data 1570 oraz dane pierwszych właścicieli. W Sali Małej mieści się Zbrojownia, gdzie prezentowane są rekonstrukcje uzbrojenia z okresu od XI do XVII wieku. Sala Wielka wyróżnia się drewnianym stropem. W pomieszczeniu tym zachowały się  dwa zabytkowe, renesansowe filary z  piaskowca, podtrzymujące dawne triforium. W drugiej połowie XX w. znajdowały się tu kolejno kawiarnia i biblioteka publiczna. Obecnie miejsce to służy jako Sala Ślubów, a także odbywają się w niej lekcje tematyczne oraz różnego rodzaju imprezy kulturalne. W piwnicach natomiast znajdziemy m.in. elementy świadczące o dawnych żydowskich mieszkańcach kamienicy. Najstarszą część budynku zajmuje obecnie Centrum Informacji Turystycznej.


Miejsca sprzedaży:
> Centrum Informacji Turystycznej, ul. Małogoska 7, Chęciny (web)


22.09.2020 - dostępny bez problemów
25.08.2020 - dostępny bez problemów
16.08.2020 - dostępny bez problemów
16.08.2020 - dostępny bez problemów
20.07.2020 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Mariusz Chmura
Mariusz Chmura
ZT 920
Znaczek dostępny w CIT, bardzo miła obsługa. Cena 8zł.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 920 Kamienica Niemczówka w Chęcinach
Dwa znaczki z Chęcin dostępne w Niemczówce.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 920
Znaczek dostępny bez problemów w cenie 7 zł.
Do powyższego opisu dodam, iż w Sali Wielkiej warto zwrócić uwagę na pochodzącą z 1634 r. belkę stropową z łacińskimi inskrypcjami. Można też obejrzeć projekcję filmową.
W piwnicach, oprócz wystawy reprodukcji zdjęć z filmu "Pan Wołodyjowski", zobaczymy makietę zamku chęcińskiego, wykonaną w skali 1:72.
Mimo, że zwiedzania nie ma za dużo, warto zobaczyć to miejsce oraz pospacerować okolicznymi uliczkami, by odkryć inne ciekawostki turystyczne Chęcin.
"Niemczówka" czynna codziennie, wstęp - 1 zł. (w sezonie - 2 zł.).