Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 443 Kaplica i dzwonnica w Czernichowie

GPS: 49.758304 19.213234

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 443 Kaplica i dzwonnica w Czernichowie

Murowana kaplica w Czernichowie pochodzi prawdopodobnie z XVIII wieku. Zbudowana została na planie prostokąta. Wejście do kapliczki chroni prostokątny okap, nad którym znajduje się zaokrąglony szczyt. Zarówno okap jak i dach są kryte gontem. We wnętrzu kapliczki znajduje się współczesna figura Matki Bożej. Tuż obok kaplicy stoi zbudowana w XIX wieku drewniana dzwonnica. Posadowiona ona została na planie kwadratu, a zbudowana w konstrukcji słupowej. Ściany dzwonnicy oszalowane deskami, pochylają się do środka. Nad wejściem w niewielkiej wnęce znajduje się miejsce na kapliczkę z figurą Matki Bożej. Dzwonnica zwieńczona jest gontowym dachem z latarnią z dachem namiotowym zakończonym krzyżem. Dawniej dzwonnica miała różnorakie zastosowanie. Dźwięk dzwonu wzywał wiernych do modlitwy, ale też jak sądzono odpędzał burze, wzywał też do gaszenia pożarów, a także żegnał zmarłych. Oryginalny dzwon w 1941 roku zarekwirowali Niemcy. Tuż po wojnie dzwon odtworzono z fragmentów innego dzwonu przesłanego do wsi przez jej mieszkańca wysiedlonego na przymusowe roboty do Niemiec. Po remoncie dzwonnicy w 2004 roku dzwon powrócił na pierwotne miejsce.


Miejsca sprzedaży:
> Galeria Sztuki i Pamiątek na Górze Żar, Międzybrodzie Żywieckie

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 443 Kaplica i dzwonnica w Czernichowie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 443 Kaplica i dzwonnica w Czernichowie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 443 Kaplica i dzwonnica w Czernichowie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 443 Kaplica i dzwonnica w Czernichowie

11.05.2024 - dostępny bez problemów
15.08.2023 - dostępny bez problemów
05.05.2023 - dostępny bez problemów
30.08.2022 - dostępny bez problemów
20.08.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Ireneusz Kraków
Ireneusz Kraków
ZT 443
Droga jest w remoncie. Ogrodzone są kaplica i dzwonnica deskami, aby ich nie uszkodzić. Jest ruch wahadłowy i nie ma możliwości się zatrzymania autem.
 
Wiktoria Wawro
Storm Woman
ZT
Dziwne że wszystkie znaczki z tego rejonu są dostępne w jednym miejscu na Górze Żar. Do tego ani kapliczki ani dzwonnicy nie można nawet zobaczyć bo obecnie są obstawione drewnianym płotem :(
 
Hubert A.
Hubert
Re: ZT
Nie wiem co w tym dziwnego, że dla kilku znaczków jest jedno miejsce sprzedaży. Popatrz na Szczecin, Sandomierz, Wisłę i parę innych miejscowości, tam jest podobnie, ale to chyba dobrze dla turystów, że nie muszą po każdy znaczek biegać do innego miejsca...
 
Anna Farat Szydek
Essus
ZT
Znaczek zakupiony na Górze Zar, w standardowej cenie.
 
Zygmunt
Lutek 53
ZT
Aby go zdobyć to trzeba się trochę napocić wspinając się na górę, dla leniwych zostaje wjazd Kolejką!!!
 
anna muszkiet
anna muszkiet
To chyba jakieś nieporozumienie,żeby trzeba było wspinac się na Górę Żar lub płacić za wyjazd do góry by kupić znaczek z Czernichowa,tym bardziej,że pozostałe znaczki z "Góry" już posiadam.
 
MARCIN Słowiński
Slovik
Marcin S
Ciekawe miejsce, można podjechać zatrzymać się i chwile spoglądnąć, warte zobaczenia a jeśli ktoś lubi stare kościoły (m. in. na szlaku zabytków drewnianych) to szczególnie polecam :)
 
Atom
Znaczek
Gdzie go kupić?
 
Admin ZT
Admin ZT
Re: Znaczek
TYMCZASOWO ZNACZEK MOŻLIWY DO OTRZYMANIA TYLKO DROGĄ KORESPONDENCYJNĄ !!! a jeśli tak jest to trzeba zerknąć w zakładkę "Brakujący ZT" - lewe menu, 4 pozycja od góry
 
Atom
Re: Re: Znaczek
Dziękuje za poradę
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Dzwonnica i Kapliczka
Dzwonnica i Kapliczka stoją tuż przy drodze. Za nimi jest trochę miejsca by zaparkować samochód. Do Kapliczki można nawet zajrzeć do środka. Szkoda że Znaczka nie można nabyć na miejscu.
 
Hubert A.
Hubert
ZT 443
Piękna dzwonnica nad brzegiem Soły. Deszcz padał jak głupi, ale mimo wszystko warto było tutaj na chwilę się zatrzymać. Szkoda tylko, że znaczek nie ma swojego miejsca sprzedaży, ale może znajdzie się ktoś, kto to zmieni, bo warto pokazać znaczek i miejsce innym.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 443
Oba miejsca kaplica i dzwonnica usytuowane są obok siebie na małym skrawku terenu pomiędzy Sołą a droga wojewódzką nr 948. Trzeba przy zwiedzaniu zachować szczególną ostrożność, bo miejsca jest naprawdę mało. Niestety Znaczek Turystyczny nie można nabyć na miejscu
 
Agata Wdowiarz
inesa
ciekawe
Ciekawe dwa zabytki przy drodze - trzeba się zatrzymać i przeczytać opisy.