Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 806 Klasztor Franciszkanów w Brodnicy

GPS: 53.259419 19.393719

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 806 Klasztor Franciszkanów w Brodnicy

Pierwszy klasztor franciszkanów w Brodnicy zbudowano z drewna, a zakonnicy zamieszkali w nim 20 marca 1752 roku. Fundatorem klasztoru i późniejszego kościoła był starosta brodnicki Józef Pląskowski wraz z żoną Rozalią, którzy przekazali teren pod budowę przyszłych obiektów sakralnych. Wkrótce rozpoczęła się budowa kościoła, którą ukończono w 1762 roku. 1 sierpnia tego roku nastąpiło poświęcenie murowanej świątyni, której nadano wezwanie św. Franciszka z Asyżu. W dalszej kolejności wzniesiono murowany klasztor, który do użytku oddano w 1772 roku. W roku 1831 nastąpiła kasata klasztoru, a zakonników zmuszono do opuszczenia obiektu, w którym urządzono szpital zakaźny, a później także szpital dla rannych uczestników powstania listopadowego. Do 1945 roku obiekt pełnił również funkcję więzienia. 2 listopada 1947 roku franciszkanie powrócili do klasztoru, a świątynia klasztorna otrzymała wezwanie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Barokowa, jednonawowa świątynia posiada prosto zamknięte prezbiterium za którym znajduje się zakrystia. Nad nią, na piętrze znajduje się chór zakonny. Wnętrz kościoła zamyka sklepienie kolebkowe. W prezbiterium godne uwagi są dwa obrazy  Matki Boskiej Królowej Aniołów z XVII wieku oraz Drzewo genealogiczne św. Franciszka z XVIII wieku. Do kościoła od zachodu przylega piętrowy, prostokątny budynek klasztorny z czworobocznym wirydarzem.


Miejsca sprzedaży:
> Niezależna Informacja Turystyczna (w podwórzu), ul. gen. J.Hallera 13, Brodnica (czynna pn. - pt. od 9:00 do 17:00) W razie problemów z dostępnością kontakt pod nr tel. 660 172 103


20.07.2023 - dostępny bez problemów
18.07.2023 - dostępny bez problemów
09.06.2023 - dostępny bez problemów
27.05.2023 - dostępny bez problemów
02.09.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Ireneusz Kraków
Ireneusz Kraków
ZT 806
Znaczek 12 zł i trzeba dzwonić ns telefon.
 
Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
ZT 806
Znaczek dostępny bez problemu. Pan po telefonie specjalnie pofatygował się żeby nam otworzyć i sprzedać znaczki. Brodnica jest małym miasteczkiem po którym przespacerowaliśmy się a następnie udaliśmy się nad jeziora gdzie zrobioną ekstra kładkę podświetlaną w nocy super
 
Radzioactive
806
Budynek klasztoru może nie robi piorunującego wrażenia, ale stoi za nim ciekawa historia. Mimo wszystko, znajdziemy w Brodnicy kilka ciekawszych obiektów. To miasteczko zdecydowanie warte zobaczenia. Znaczek zakupiony wraz z innymi, po rozmowie telefonicznej z gospodarzem NIT, którego można zastać także pod numerem 4 na domofonie :)
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Brodnica
Nieduże miasteczko z wieloma obiektami wartymi zobaczenia! Znaczek do kupienia w Niezależnej Informacji Turystycznej - to nieduży antykwariat w podwórzu. My byliśmy w niedzielę - więc było zamknięte. Zadzwoniliśmy jednak pod wskazany numer telefonu i po chwili miły Pan specjalnie dla nas otworzył podwoje. Wszystkie Znaczki z Brodnicy są dostępne! Dziękujemy!!!
 
Agnieszka i Wojciech PĘPEK
Wojt787
ZT 806
Brodnica piękne miasto jak i okolice. Znaczek dostępny bez problemów w PIT po ówczesnym kontakcie telefonicznym.
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Niestety ZT niedostępne.
I choć kartka na drzwiach głosiła, że NIT otwarta we wtorki i czwartki od 10 do 17 a my byliśmy we wtorek o 10:30 to "pocałowaliśmy klamkę".
Po kilku próbach dodzwonienia się usłyszeliśmy, że otwarte będzie w środę.
Super.
Specjalnie wzięłam dzień urlopu na wtorek, żeby jeszcze zajrzeć do Brodnicy a Pan mi wyjeżdża ze środą. Troszkę niepoważne traktowanie turysty. Nie wszyscy mają całe tygodnie wolne żeby czekać na otwarcie punktów sprzedaży.
Totalne rozczarowanie

Klasztor otwarty, można wejść i obejrzeć go w środku.
My trafiliśmy na szopkę zdobiącą ołtarz i przyznam, że zrobiła wrażenie.
 
Robert Salwowski
Bobik
Ciekawa historia
Polecam audiobedeker, bo tam ciekawa historia klasztoru.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczek dostępny bez problemu, cena standard.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 806
Znaczek dostępny w NIT poza godzinami dzwonić domofon numer 4 noclegi
 
Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
Znaczek
W miejscu gdzie można było kupić znaczek jest mały remoncie. Okazało się że IT przeniosła się i należy pofatygować się na tył budynku (podwórko) gdzie są za pierwszymi drzwiami po prawej.
 
Marlena i Jacek Treichel
Marlena i Jacek z Pokrzywna
Klasztor Franciszkanów w Brodnicy
Znaczek dostępny z małym problemem. Otóż Znaczek był jeszcze nie rozpakowany. Sympatyczny pan postanowił jednak pofatygować się i dostarczyć go. Cena standardowa 7 zł.
Ciekawostką klasztoru jest to, iż w podziemiach znajduje się 79 dwustuletnich trumien fundatorów kościoła i zakonników.