Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!

No. 1251 Kolegiata Bożego Ciała w Jarosławiu

GPS: 50.020628 22.682218

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1251 Kolegiata Bożego Ciała w Jarosławiu

Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu jest najstarszym pojezuickim kościołem w Polsce. Powstała w latach 1580-1594 z fundacji Zofii ze Sprowy. Za sprowadzeniem do miasta jezuitów i powstaniem kolegium jezuickiego orędował ks. Piotr Skarga. Budowa kolegium rozpoczęła się w 1580 r. Poświęcenie świątyni miało miejsce w 1594 r. W roku 1600 i 1625 r. w mieście wybuchły pożary, na skutek których ucierpiało kolegium i kościół, którym w póxniejszym czasie udało się przywrócić dawny blask. W 1773 r. nastąpiła kasata klasztoru. Kolegium zamieniono na koszary wojskowe, a majątek sprzedano na licytacji. Kolejny pożar, podczas którego świątynia uległa niemal całkowitemu spaleniu wybuchł w 1862 r. Po odbudowie i ponownej konsekracji otrzymała wezwanie Bożego Ciała. Z dawnego wystroju kościoła zachowały się m.in krzyż z XVII wieku oraz późnogotycka figura Matki Boskiej z dawnej Kolegiaty, a także ocalały obraz Matki Boskiej Śnieżnej Królowej Rodzin. W roku 2023 świątynia obchodzi jubileusz 700-lecia pierwszej parafii w Jarosławiu. 


Miejsca sprzedaży:
> Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, ul. Rynek 5, Jarosław


14.11.2023 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Małgorzata
ZT Jarosław kolegiata
Ten znaczek, jak i inne jarosławskie, w cenie 10 zł. Mogłyby być lepiej wyeksponowane - wieszaczek z ZT z opactwa benedyktynek zasłonięty ulotkami tkwił na lewym skraju lady. Reszta wieszaczków - za plecami miłej obsługi. Byłam w Jarosławiu kilka dni, na wystawie CKiP jednego dnia były znaczki, kolejnego - już nie. Proście koniecznie o pieczątki - są pod ladą.
 
CITK Jarosław
Re: ZT Jarosław kolegiata
Szanowna Pani, dysponujemy na ten moment aż 7 wzorami znaczka, znajdują się one na 3 wieszaczkach (mix na każdym z nich.) Nasze Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej jest miejscem z miłą i fachową obsługą (tu dziękujemy Pani za ten komentarz), natomiast nie jest w pełni samoobsługowe i niektóre pamiątki/przedmioty/pieczątki (kilka wariantów) są w dyspozycji informatorów (w ten sposób udaje nam się wśród mnogości interesantów i zadań utrzymać porządek.)Wystawa jest dosyć często zmieniana, aby pokazać różnorodność asortymentu oraz uchronić przed "wyblaknięciem" (popołudniu dość ostro zagląda do nas słoneczko:)) Pozdrawiamy