Na dzień dzisiejszy w Polsce są 992 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 992 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 438 Kolejowy most łukowy w Łęknicy

GPS: 51.537277 14.727564

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 438 Kolejowy most łukowy w Łęknicy

Kolejowy most graniczny na Nysie Łużyckiej w Łęknicy, wybudowany został w 1907 roku i jest dziś jedynym, a zarazem najciekawszym miejscem, które przypomina o czasach działania kolei na Łuku Mużakowa. Most ma 186,4 m. długości  i składa się z ośmiu łukowych sześciopolowych przęseł kratownicowych o długości 22 m. oraz jednego przęsła skróconego o dł. 10,4 m. Konstrukcja wsparta jest na dwóch żelbetowych przyczółkach i ośmiu podporach, z których przy normalnym stanie Nysy Łużyckiej dwie na stałe zanurzone są w wodzie.  Sprawą unikatową był  fakt jazdy po łuku, skierowanym na południowy – zachód, ponieważ most połączył trakty  dochodzące do rzeki  z różnych kierunków, tworzących wzajemnie kąt prosty.  Most, w wyniku działań wojennych w 1945 r. uległ zniszczeniu. Odremontowany został w 1954 r. lecz regularnego ruchu nie przywrócono. Po likwidacji linii kolejowej Łęknica – Raduszec Stary rozebrano torowisko, a na nasypie kolejowym w ramach transgranicznego projektu „Przygoda z Nysą” w 2014 r. zrewitalizowano most kolejowy w Łęknicy i dostosowano do pieszo-rowerowego ruchu tworząc ścieżkę rowerową o dł. 37 km z Bad Muskau przez Łęknicę, Trzebiel, Tuplice do Brodów.  Dzięki temu  Łęknica i Bad Muskau stały się euro regionalnym węzłem ścieżek rowerowych Lubuskiego z Saksonią i Brandenburgią.


Miejsca sprzedaży:
> Punkt Informacji Turystycznej Stowarzyszenia Geopark Łuk Mużakowa, ul. Hutnicza 25, Łęknica (znaczek dostępny po wcześniejszym kontakcie telefonicznym 530 365 800)
> Zajazd Park, ul. Kościuszki 15 Łęknica

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 438 Kolejowy most łukowy w Łęknicy
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 438 Kolejowy most łukowy w Łęknicy
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 438 Kolejowy most łukowy w Łęknicy
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 438 Kolejowy most łukowy w Łęknicy

04.07.2020 - dostępny z małymi problemami
25.06.2020 - dostępny bez problemów
17.05.2020 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
02.11.2019 - dostępny bez problemów
22.09.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Hubert A.
Hubert
Most
Ciekawy obiekt, który bardzo zainteresował rodzinnego wielbiciela kolejowych budowli. Cieszy to, że gmina wykorzystała most w ten sposób i widać, że nie były to pieniądze wywalone w błoto, bo amatorów spacerów i rowerowych przejażdżek nie brakuje. A i widoki z tego mostu zdecydowanie lepsze niż z drogowego :-)
 
Marek Gieniusz
Vilku
W Punkcie Informacji Turystycznej
Pakiet znaczków Łęknickich + 1 okolicznościowy.
Miła obsługa, info że nowa partia znaczków w drodze, jeden trafił mi się jako ostatni..
Polecam wcześniejszy kontakt telefoniczny
 
Zygmunt Stasiak
Lutek 53
ZT
Szkoda że Informacja czynna tylko środa-niedziela
i tylko wtedy kupicie znaczki!!!
 
Roman
Roman
Pouze v I, v Zajazd Parku nebyla
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.438
Znaczek udało się zdobyć w cenie 7 zł w Zajeździe Park w Łęknicy w trakcie II Łużyckiego Spotkania Kolekcjonerów ZT. Most zaliczyliśmy trzykrotnie: rowerem, pieszo i kajakiem i za każdym razem nas zachwycił. Zresztą piękny jest jak cała okolica.
 
Rafał z Iłowej
ZT most Łęknica
No to koleżanka Samanta musiała kupić ostatni, gdyż jak jak byłem w Zajeździe - dostałem info, że "znaczki wyszły". Punkt informacji turystycznej zamknięty na 3 spusty.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczek do kupienia w Zajeździe, stojaczek że znaczkami dobrze widoczny na ladzie. Cena 7zł. Most wygląda ciekawie zarówno od polskiej jak i od niemieckiej strony.
 
Waldemar Dejnega dejnegaw
dejnegaw
Łęknica
Pani sprzedawczyni musiała przez pewną chwilę poszukać znaczka w różnych zakamarkach, ale na szczęście udało się. Most i jego funkcjonowanie naprawdę świetne.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 438
ZT dostępny w standardowej cenie w Zajeździe razem z innymi lokalnymi znaczkami. Na moście umieszczone tablice informacyjne, natomiast w nawierzchni, w kilku miejscach, pozostawiono otwory, przez które można zobaczyć szczegóły konstrukcyjne budowli.