Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1118
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1118!

No. 587 Kolekcja minerałów i skamieniałości w Olkuszu

GPS: 50.277475 19.561273

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 587 Kolekcja minerałów i skamieniałości w Olkuszu

Centrum Kultury MOK w Olkuszu przy ul. Szpitalnej 32 w swoich murach mieści także, obok Muzeum Afrykanistycznego i Muzeum Twórczości W. Wołkowskiego, powstałą w 2009 roku „Kolekcję minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej”. Znaczną część ekspozycji stanowią ”Skarby Ziemi Olkuskiej”, w której zaprezentowano przeszło 30 rodzajów minerałów wydobywanych od wieków w olkuskich kopalniach. W okresie triasu powstały na dnie morza skały węglanowe, złożone głównie z wapieni i dolomitów bogatych w cenne kruszce (srebro, cynk, ołów). Prezentowane minerały są wykrystalizowane w formie m.in. siarczków ołowiu (galeny), siarczków cynku (sfalerytu), siarczków żelaza (markasytu). Osobne miejsce poświecono zlepieńcowi parczewskiemu - skale, z której wzniesiono m.in. mury obronne Olkusza i dzwonnicę olkuskiej Bazyliki św. Andrzeja. Prezentowane są fragmenty zlepieńca o różnych odcieniach i granulacie, a także przedmioty wykonane z tej skały, jakie znaleziono podczas badan archeologicznych w Olkuszu. Druga część ekspozycji to jurajskie wapienie, będące znakiem rozpoznawczym Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W gablotach eksponowane są podzielone wg. gatunków organizmy, które żyły na naszych terenach przed milionami lat. W kolekcji można podziwiać skamieniałe gąbki, belemnity, koralowce, małże, jeżowce, liliowce, a także fragmenty kręgowców jakie żyły w morzu. Największe z amonitów mają prawie pół metra średnicy.


Miejsca sprzedaży:
> Miejski Ośrodek Kultury, ul. Szpitalna 32, Olkusz

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 587 Kolekcja minerałów i skamieniałości w Olkuszu

24.09.2021 - dostępny bez problemów
25.08.2021 - dostępny bez problemów
18.08.2021 - dostępny bez problemów
05.06.2021 - dostępny bez problemów
05.08.2020 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Sławomir Wójcik
Sławomir Wójcik
587
Bogactwa Jury
Warto i należy zobaczyć.
 
Piotr Pogan
Piotrek
ZT 587
Znaczek dostępny w Centrum Kultury w Olkuszu, ul. Szpitalna 32. Bardzo interesująca ekspozycja.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
09.05.2018
Znaczek jest do nabycia w Domu Kultury. Ciekawa kolekcja minerałów i bardzo miła obsługa.
 
Marcel Kulig
Marcel Kulig
Zt
Warto odwiedzić
 
Tomasz Mądrzejewski czendo
czendo
zt
sympatyczne miejsce
 
Agata Wdowiarz
inesa
uwaga!
Uwaga! Od 15 maja w poniedziałki muzeum nieczynne dla turystów indywidualnych.
 
Robert Romanowski
ROBAS
olkusz
w soboty i niedziele turysci niepotrzebni są w Olkuszu
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Muzeum
Ciekawa wystawa pozwalająca poznać co kryje się pod ziemią w okolicach Olkusza. Znaczki dostępne w biurze. Do kupienia również wiele innych pamiątek i wydawnictw.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Akurat dzisiaj sobota, więc jakby mniej samochodów na parkingu i miejsce bez problemu można było znaleźć pod samym Centrum Kultury. Kolekcja minerałów i skamieniałości warta obejrzenia. Znaczki do kupienia bez problemu w cenie 7 zł.
 
and73mar
Olkusz
Potwierdzam wyjątkowo miłą obsługę i profesjonalne podejście do turystów! Brawo! Kolekcja minerałów może nieduża ale bardzo zróżnicowana. Poza tym muzeum oferuje stale zmieniające się wystawy czasowe - a więc za każdym razem mamy szansę na coś ciekawego.
Niestety mieliśmy problemy z zaparkowaniem. Wszystkie pobliskie parkingi były zapchane a na drogach dojazdowych do Drogi nr 94 wielkie korki. Sprawę częściowo tłumaczy pewnie fakt iż byliśmy w Olkuszu w piątek - dzień targowy.
 
hannaps
aminity
Bajko ty moja ! to tyle na temat tego co mozna znależć w "kopalni Pana Twardowskiego". Pełne oczarowanie tak minerałami jak Paniami - pełna informacja, wiedzą skad i co mają (to od biedy mozna przeczytać), ale i jak dotarły na wystawe, co sie z tego dalej robi, dlaczego to tak, a nie inaczej wyglada. Święta cierpliwośc do dziatwy i ciekawskich opiekunów Dziekuję i.... POLECAM.
 
Notelekseltis
muzeum Olkusz
No tutaj była pierwsza zagadka, którymi drzwiami wejść... trzeba przy drzwiach głównych domofonem zadzwonić. Fajna sprawa, że wokół parkingi są darmowe. Ceny zwiedzania dla studenta symboliczne, za M. Afrykanistyczne zapłaciłem 4zł, a za Skamieniałości 1zł. Widać duże zaufanie pracowników... nikt nie przygląda się w trakcie zwiedzania, co czasami krępuje jednak. Miła i przyjazna obsługa, znaczki w cenie złtych 7
 
inesa69
zamknięte
Muzea nieczynne są w niedzielę - niestety - w sobotę też krótko 10-14
 
JAMNik
Znaczek nr 587
Bardzo ciekawa wystawa. Miła obsługa. Znaczek w cenie 7 zł. Można zakupić również bardzo ładne pocztówki zarówno z tej wystawy, jak i dwóch pozostałych. Polecamy to miejsce.