Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1260
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1260!

No. 1060 Kopiec Kościuszki w Olkuszu

GPS: 50.283472 19.548840

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1060 Kopiec Kościuszki w Olkuszu

W 44. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki w 1861 r. olkuski „Komitet Narodowy” postanowił uczcić tego wielkiego Polaka poprzez „usypanie na wzgórzu pod tzw. „księżym laskiem” kopca. Niespełna dwa lata później w wyniku uczestnictwa miejscowego społeczeństwa w Powstaniu Styczniowym, carskie represje dotknęły również ten pomnik. Został on zrównany z ziemią, jednak pamięć o nim nie zaginęła. W setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki olkuszanie postanowili stworzyć kopiec na nowo. Powołano specjalny Komitet, który już od września przystąpił do prac. Przy budowie brała udział młodzież szkolna, członkowie stowarzyszeń i różnych instytucji. Na szczycie kopca ponownie stanął krzyż z cierniową koroną, pod którym umieszczono ziemię z miejsca bitwy pod Racławicami oraz pamiątkowe dokumenty. Kopiec przez lata był miejscem spotkań patriotycznych i ważnych uroczystości o charakterze narodowym. Przetrwał okres okupacji niemieckiej i rządów komunistycznych w Polsce. Obecnie kopiec mierzy siedem metrów wysokości, a wraz z wieńczącym go krzyżem osiąga wysokość trzynastu metrów.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Regionalne PTTK im. Antoniego Minkiewicza w Olkuszu, ul. Rynek 20, Olkusz


12.08.2023 - dostępny bez problemów
25.07.2023 - dostępny bez problemów
25.07.2023 - dostępny bez problemów
14.05.2023 - dostępny bez problemów
03.03.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Hubert A.
Hubert
Kopiec
Kopiec niewielki ale położony w zacisznym miejscu wśród osiedli. Jeśli ktoś zdobywa kopce i szczyty górskie, to wspinaczka na szczyt tego kopca jest fajną rozgrzewką przed bardziej wymagającą trasą. Gdyby nie znaczek nigdy byśmy tutaj nie trafili, a tak kolejne ciekawe miejsce odwiedziliśmy.
 
Danuta Świątek
Dana
Kopiec Kościuszki w Olkuszu
Kopiec leży w pobliżu mojego miejsca noclegowego na wycieczce. Jest miniaturą kopca z Krakowa. Leży za miastem. Można sobie na niego wejść.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 1060
Znaczek dostępny bez problemu w kasie Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu cena 8 zł.
Sam kopiec oddalony od centrum miasta to niski pagórek porośnięty trawą z krzyżem na szczycie. Można tu trochę wypocząć.
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w kasie muzeum.

Sam kopiec oddalony od centrum miasta i dość niepozorny.
Po Znaczku spodziewałam się czegoś bardziej spektakularnego. Ot, zwykła niska górka z Krzyżem.
Ale przybyłam, zobaczyłam, obfociłam.

Olkusz ogólnie przedstawia się ładnie.
Spodziewałam się, że zwiedzanie wszystkich atrakcji znaczkowych i poszukiwania Gwarków zajmą nam cały dzień a tymczasem spacerowym krokiem + obiad zajęły nam może 5h
 
Sławomir Wójcik
Sławomir Wójcik
1060
ZT dostępny w PTTK
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Kopiec
Znaczek dostępny w PTTK. Kopiec widoczny już na wjeździe do miasta od zachodu. Miłe miejsce. Są ławki, można odpocząć po zwiedzaniu miasta.