Na dzień dzisiejszy w Polsce są 812 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 812 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 248 Kościół Farny w Gubinie

GPS: 51.952239 14.725292

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 248 Kościół Farny w Gubinie

Kościół farny w Gubinie to jeden z charakterystycznych obiektów w mieście. Początki kościoła sięgają 1324 roku, kiedy to po raz pierwszy wzmianki o świątyni pojawiają się w źródłach pisanych. Wiadomo, że pierwotny kościół wybudowano jako trzynawową bazylikę w stylu romańskim. Niestety na skutek trzęsienia ziemi jakie w XIV wieku nawiedziło te okolice, świątynia uległa znacznemu zniszczeniu i ostatecznie została rozebrana. Odbudowa kościoła w tym miejscu trwała bardzo długo i ostatecznie budowla została ukończona w 1844 roku. W czasie II wojny światowej kościół ponownie uległ uszkodzeniu, ale mimo licznych prób i wysiłków przez wiele lat nie udało się go odbudować. Od lat 70. XX wieku budowla znajduje się w stanie trwałej ruiny. I choć obecnie mówi się o szansie na zabezpieczenie obiektu to z pewnością jeszcze wiele lat minie, zanim dawny kościół farny zyska dawny wygląd lub nowe przeznaczenie. Niewątpliwie jednak ruiny kościoła są swego rodzaju magnesem, który przyciąga turystów i góruje nad miastem swą potęgą i tajemniczością.


Miejsca sprzedaży:
Infozentrum Guben, Berliner Strasse 5, 03172 Guben (czynne od 8:00 do 13:00 - płatność także w złotówkach)
Kościół Farny w Gubinie, ul. Westerplatte 8, Gubin (gdy kościół jest zamknięty ZT dostępne w Gubińskim Domu Kultury, ul. Westerplatte 14)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 248 Kościół Farny w Gubinie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 248 Kościół Farny w Gubinie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 248 Kościół Farny w Gubinie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 248 Kościół Farny w Gubinie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 248 Kościół Farny w Gubinie
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 248 Kościół Farny w Gubinie
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 248 Kościół Farny w Gubinie

13.05.2018 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
09.05.2018 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
30.04.2018 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
17.04.2018 - dostępny bez problemów
10.04.2018 - znaczek niedostępny

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Krzykos
Krzykos
ZT 248
W Domu Kultury niestety znaczka nie udało się kupić - poinformowano mnie, że być może jest dostępny w Urzędzie Miasta (tego nie sprawdzałem).
W pobliskim Infozentrum w Guben, pozostają ładnie wyeksponowane w witrynie, znaczkowe ulotki oraz stojak. Trzeba tylko zwrócić uwagę na godziny otwarcia: poniedziałek - piątek w godz. 8.00 - 13.00.
Sam kościół farny, zrobił na nas duże wrażenie. Aż się nie chce wierzyć, że przez tyle lat, imponująca budowla, nie odzyskała dawnej świetności. Trzymam kciuki, żeby to się szybko udało.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Fara
Znaczkowa naklejka co prawda jest widoczna na drzwiach fary, ale wszystko jest ogrodzone siatką i brak jest jakiejkolwiek informacji na temat dostępności. Infozentrum w Guben zamknięte. Przydałaby się jakaś potwierdzona informacja na temat miejsca sprzedaży w Gubinie.
 
Adam Ptaszyński
Ptasior
Pytanie
Czy po polskiej stronie można kupić ZT. Bo szukałem takiego miejsca ale oprócz naklejki ZT na drzwiach ruin katedry niczego nie znalazłem. Czy po niemieckiej stronie można płacić w PLN? Pozdrawiam i z góry dziękuje za info