Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 248 Kościół Farny w Gubinie

GPS: 51.952239 14.725292

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 248 Kościół Farny w Gubinie

Kościół farny w Gubinie to jeden z charakterystycznych obiektów w mieście. Początki kościoła sięgają 1324 roku, kiedy to po raz pierwszy wzmianki o świątyni pojawiają się w źródłach pisanych. Wiadomo, że pierwotny kościół wybudowano jako trzynawową bazylikę w stylu romańskim. Niestety na skutek trzęsienia ziemi jakie w XIV wieku nawiedziło te okolice, świątynia uległa znacznemu zniszczeniu i ostatecznie została rozebrana. Odbudowa kościoła w tym miejscu trwała bardzo długo i ostatecznie budowla została ukończona w 1844 roku. W czasie II wojny światowej kościół ponownie uległ uszkodzeniu, ale mimo licznych prób i wysiłków przez wiele lat nie udało się go odbudować. Od lat 70. XX wieku budowla znajduje się w stanie trwałej ruiny. I choć obecnie mówi się o szansie na zabezpieczenie obiektu to z pewnością jeszcze wiele lat minie, zanim dawny kościół farny zyska dawny wygląd lub nowe przeznaczenie. Niewątpliwie jednak ruiny kościoła są swego rodzaju magnesem, który przyciąga turystów i góruje nad miastem swą potęgą i tajemniczością.


Miejsca sprzedaży:
> Infozentrum Guben, Berliner Strasse 5, 03172 Guben (czynne od 8:00 do 13:00 - płatność także w złotówkach)
> Kościół Farny w Gubinie, ul. Westerplatte 8, Gubin (gdy kościół jest zamknięty ZT dostępne w Gubińskim Domu Kultury, ul. Westerplatte 14)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 248 Kościół Farny w Gubinie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 248 Kościół Farny w Gubinie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 248 Kościół Farny w Gubinie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 248 Kościół Farny w Gubinie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 248 Kościół Farny w Gubinie
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 248 Kościół Farny w Gubinie
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 248 Kościół Farny w Gubinie
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 248 Kościół Farny w Gubinie

24.05.2024 - dostępny bez problemów
24.06.2023 - dostępny bez problemów
22.02.2023 - dostępny z małymi problemami
26.07.2022 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
28.06.2022 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
Znaczek
Sam Kościół jest zamknięty do zwiedzania. Znaczek można uzyskać w domu kultury. Były jeszcze 3 sztuki, ale gdy od gburowatej kobiety usłyszałem cenę to nie było mi do śmiechu. Stwierdziła skoro kościół jest zamknięty a znaczki są na wykończeniu to sprzeda mi znaczek za 40 zł. Raczej nikt ich więcej nie domówi. Oczywiście grzecznie się pożegnałem i opuściłem ten przybytek "głupoty".
 
Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
Re: Znaczek
Na stronę niemiecką nie wybierałem się po znaczek.
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny w Gubińskim Domu Kultury tuż obok Kościoła ale tylko gdy jest konkretna Pani.
Trzeba wejść na samą górę do sekretariatu. Dotarłam, dowiedziałam się, że Znaczek jest,ale nie ma Pani, która może go sprzedać.
Dziwne to ale uzbrojona w zdjęcia po prostu Znaczek zamówiłam w centrali.

A później punkty się bulwersują, że jest mała sprzedaż i nie chcą zamawiać ZT...

Sam Kościół to imponująca ruina.
W odbudowę nie wierzę, ale gdyby do zabezpieczyć i na wieży/dzwonnicy zrobić punkt widokowy?
 
Karolina Kaczmarek
KaroK
z przygodami, ale jest
Kościół jest ogrodzony ze względu na prace remontowe, mimo to zdecydowanie warto mu się przyjrzeć.
Po ZT poszliśmy do Domu Kultury. Pan, którego spytaliśmy o znaczek, nic nie wiedział na ten temat i skierował nas do przyległej galerii. W galerii powiedziano, że tu nie ma i jeśli nie ma też w GDK, to może w pobliskim sklepie z pamiątkami. Mimo to wróciliśmy do WDK i tam inny bardzo miły pracownik powiedział, że znaczki są, ale w sekretariacie, który o tej godzinie jest już zamknięty (pokój na samej górze). Gdy jednak wytłumaczyłam, że jesteśmy przejazdem, zaproponował, abym zostawiła adres i numer telefonu, a prześlą znaczek pocztą. Rzeczywiście po kilku dniach znaczek doszedł :)
 
Karolina Kaczmarek
KaroK
Re: z przygodami, ale jest
edit: oczywiście GDK, a nie WDK
 
Mariusz Raczyński
Raku
IC w Guben
IC otwarte od poniedziałku do soboty (do 13.00). W niedziele niestety zamknięte. A reszta dokładnie tak jak napisał Hubert, Gubin na tle innych miast w regionie wygląda jakoś blado, jakby im nie zależało...
 
Hubert A.
Hubert
szkoda
No niestety na brak znaczka byliśmy przygotowani i poniekąd z tego powodu chciałem odwiedzić Gubin, aby rozeznać się w sytuacji. Może w tygodniu ze zdobyciem znaczka nie ma problemu, ale w weekendy niestety trzeba obejść się smakiem. Kościół ciekawy nawet w tym stanie. Pozostaje czekać na odbudowę, ale warto przy okazji troszkę rozejrzeć się po okolicy - ratusz, baszta. A nas uderzyło jeszcze jedno - po polskiej stronie, szczególnie przy farze syf i szaroburość, a dosłownie tuż za granicą porządeczek, kolorowe kamieniczki i jakoś tak inaczej, no chyba że mieliśmy pecha i trafiliśmy w nieodpowiednim momencie :-)
 
Krzykos
Krzykos
ZT 248
W Domu Kultury niestety znaczka nie udało się kupić - poinformowano mnie, że być może jest dostępny w Urzędzie Miasta (tego nie sprawdzałem).
W pobliskim Infozentrum w Guben, pozostają ładnie wyeksponowane w witrynie, znaczkowe ulotki oraz stojak. Trzeba tylko zwrócić uwagę na godziny otwarcia: poniedziałek - piątek w godz. 8.00 - 13.00.
Sam kościół farny, zrobił na nas duże wrażenie. Aż się nie chce wierzyć, że przez tyle lat, imponująca budowla, nie odzyskała dawnej świetności. Trzymam kciuki, żeby to się szybko udało.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Fara
Znaczkowa naklejka co prawda jest widoczna na drzwiach fary, ale wszystko jest ogrodzone siatką i brak jest jakiejkolwiek informacji na temat dostępności. Infozentrum w Guben zamknięte. Przydałaby się jakaś potwierdzona informacja na temat miejsca sprzedaży w Gubinie.
 
Adam Ptaszyński
Ptasior
Pytanie
Czy po polskiej stronie można kupić ZT. Bo szukałem takiego miejsca ale oprócz naklejki ZT na drzwiach ruin katedry niczego nie znalazłem. Czy po niemieckiej stronie można płacić w PLN? Pozdrawiam i z góry dziękuje za info