Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

No. 1194 Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie

GPS: 50.298945 19.392317

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1194 Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego jest najstarszym zabytkiem miasta Sławkowa. Prowadzone w latach 90. ubiegłego stulecia badania archeologiczne ujawniły, że najstarsze groby na otaczającym kościół cmentarzysku pochodzą jeszcze z wieku XII, a więc z czasów poprzedzających budowę tej świątyni oraz założenie miasta. Początki kościoła sięgają wieku XIII, kiedy to powstało ceglane prezbiterium, wybudowane w stylu przejściowym romańsko – gotyckim, nakryte sklepieniem krzyżowo – żebrowym. Kamienna nawa główna jest elementem nieco młodszym – pochodzi z XIV stulecia. Najmłodsza jest wieża, której chronologię można odnieść do początku nowożytności. Wnętrze kościoła ma wystrój późnobarokowy z elementami rokokowymi i klasycystycznymi – wzrok przykuwają, pochodzącez XVIII wieku pięknie zdobione ołtarze oraz ambona. Pokrywająca ściany polichromia została wykonana w II połowie XIX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje wmurowana w południową ścianę prezbiterium płyta nagrobna starosty sławkowskiego, Sebastiana Nieszkowskiego, zmarłego w roku 1603 oraz przyścienny pomnik biskupa krakowskiego i księcia siewierskiego Kajetana Ignacego Sołtyka z końca XVIII wieku, znajdujący na północnej ścianie nawy głównej.


Miejsca sprzedaży:
> Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej w Sławkowie, Rynek 9, Sławków


03.03.2024 - dostępny bez problemów
24.08.2023 - dostępny bez problemów
12.08.2023 - dostępny bez problemów
05.08.2023 - dostępny bez problemów
02.08.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
ZT 1194
Miałem pecha bo 3 maja Centrum nie czynne, rozumiem każdy ma prawo do dnia wolnego :), ale miałem też i szczęście ponieważ trafiłem na mszę i dzięki temu mogłem zwiedzić kościół z wewnątrz :) Znaczki się zamówi :)
 
Piotr Gardynik
Piotr Gardynik
Re: No. 1194 Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie
Restauracja już czynna :) może i ona doczeka się swojego Znaczka Turystycznego, patrząc jak Sławków rozwija się turystycznie :)
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 1194 Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie
Będąc w Sławkowie odwiedziliśmy ten Kościół a będąc kolejnym razem może uda się być w Austerii na rynku. Nam się nie udało bo przez decyzje związane z covidem restauracja została zlikwidowana. Może na wiosnę okaże się, że prosperuje? Zobaczymy. Polecamy.
 
Grzegorz Kaczmarczyk
1194
Znaczki można kupić nawet w niedzielę w godzinach 10:00-16:00. Z Centrum Edukacji Ekologicznej do kościoła 5 minut spacerkiem . Mimo mojej trzeciej wizyty kościół udało mi się obejrzeć tylko z zewnątrz. Znaczki w cenie 8 zł i bardzo przyjemna obsługa turystów .
 
Adam
saddam
ZT 1194
Znaczek dostępny bez problemu. Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej. Kościół 'zwiedzony' wyjątkowo tylko od zewnątrz, ale myślę, że jeszcze będzie okazja, żeby na spokojnie odwiedzić to miejsce.