Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 600 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 600 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 413 Kościół św. ap. Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim

GPS: 51.643883 16.679783

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 413 Kościół św. ap. Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim

Kościół w Sułowie Wielkim został wzniesiony w 1617 roku na miejscu dawnego XV wiecznego kościoła. W latach 1656-1673 w miejsce katolickiego kościoła wybudowano nowy, protestancki, zostawiając wcześniejszą wieżę. Kolejne modernizacje kościoła miały miejsce w XIX i XX wieku, a w latach 1911-1913 odbudowano wieżę. Budowla o konstrukcji szkieletowej została wzniesiona na planie krzyża greckiego. Otwory okienne niewielkie, w kształcie kwadratów, zarówno w dolnej jak i górnej kondygnacji. Część okien w górnej kondygnacji o wydłużonym kształcie i ściętych narożnikach. Dachy kryte są gontem. We wnętrzach zachowały się m.in. prospekt organowy oraz XVII wieczne ławki. W ołtarzu znajdują się rzeźby Marii z Dzieciątkiem, św. Barbary i św. Katarzyny, a jego część stanowi pejzaż architektoniczny, z dominującym nad nim zamkiem z wieżą obronną. Barokowa ambona z 1674 roku w części centralnej posiada obraz przedstawiający św. Jana Ewangelistę, Chrystusa nauczającego w łodzi, św. Łukasza, św. Marka i św. Mateusza. Warta uwagi jest także loża kolatorska z malowanym orłem Piastów śląskich. Kościół od 1961 roku jest wpisany do rejestru zabytków.


Miejsca sprzedaży:
Biuro Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 413 Kościół św. ap. Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 413 Kościół św. ap. Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 413 Kościół św. ap. Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 413 Kościół św. ap. Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 413 Kościół św. ap. Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 413 Kościół św. ap. Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 413 Kościół św. ap. Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim

30.09.2017 - dostępny bez problemów
09.09.2017 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
29.07.2017 - dostępny bez problemów
14.07.2017 - dostępny z małymi problemami
08.07.2017 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Agata Wdowiarz
inesa
warto zobaczyć
Trzeba cierpliwie poczekać na księdza. Ale koniecznie trzeba to miejsce zobaczyć. Kościół przepiękny, a sama wioska zachwyca zaradnością i dbałością Rady Sołeckiej (podobno). Przykład, że jak się chce to da się radę.
 
Hubert A.
Hubert
ZT 413
No cóż kościół obejrzeliśmy i tyle. Obleciałem najbliższych 6 domostw i może w to nie uwierzycie, nie spotkałem żywego ducha. W jednym miejscu stało auto z otwartymi drzwiami. Mieszkanie było otwarte, ale w koło nikogo. Od pukania w drzwi i okna boli mnie już palec a gardło zdarłem nawołując gospodarzy. Jak już siedzieliśmy w aucie śmignął nam przed nosem traktor z jeźdźcem, ale nie miałem już ochoty go gonić. Przydałaby się jakaś informacja na drzwiach plebani, że znaczek pod nieobecność księdza można dostać u pani Krysi, Joli lub pana Witka, na pewno nam turystom byłoby łatwiej go zdobyć, bo odjeżdżać z SUłowa bez znaczka jest jakoś tak żal.
 
Leszek Zabdyr Leszek
Leszek
413
Warto odwiedzić to miejsce. Miałem to szczęście, że udało mi się kupić znaczek, choć jechałem w ciemno, na telefony podane w internecie nie można się dodzwonić.
 
Kuba, Patrycja i Wojtek Panek
J&P&W
ZT
Uroczy kościółek. Udało nam się zwiedzić :-) za co serdecznie dziękujemy.
znaczek na Plebanii dostępny.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Kościół do zobaczenia niestety tylko z zewnątrz, zamknięty na cztery spusty. Plebania zamknięta, Proboszcza nie było, żadnej informacji na drzwiach. Na szczęście pojawił się miły Pan, który sprzedał mi znaczek w standardowej cenie 7zł. i z grubsza wyjaśnił sytuację. Proboszcz rozprowadził ZT wśród parafian. Kto chciał kupił jeden dla siebie i przynajmniej kilka dla znajomych. Teraz o znaczki najlepiej pytać po okolicznych domach. Drodzy znaczkomaniacy przyjeżdżajcie do Sułowa i wspomóżcie parafian w pozbyciu się nadmiaru znaczków.
 
Jakub Brzózka
Jakub Brzózka
Kościół św. ap. Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim
Byłem w niedzielę koło godziny 12:30 była msza :) w zachrystii dostępny bez problemu, kościelny bardzo miły mimo mszy wydał znaczek :) Pieczątka u księdza również dostępna. Pozdrawiam !
 
Maciej Skrzypczak
Maciej Skrzypczak
Kościół św. ap. Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim
Bardzo urokliwa miejscowość z pięknym kościółkiem który obejrzałem jedynie z zewnątrz gdyż był zamknięty a księdza nie zastałem.
Znaczek udało mi się zdobyć dzięki uprzejmości przemiłej mieszkanki Sułowa, Dziękuję ;)