Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!

No. 1107 Kościół św. Benona w Warszawie

GPS: 52.253604 21.009639

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1107 Kościół św. Benona w Warszawie

W 1629 roku w Warszawie opodal Rynku Nowego Miasta przez bractwo św. Benona została wybudowana drewniana kaplica. W roku 1646 w tym samym miejscu rozpoczęto budowę kościoła, który poświęcony został trzy lata później. W lutym 1787 r. na prośbę bractwa św. Benona św. Klemens Hofbauer wraz ze współbraćmi redemptorystami podejmuje posługę kapłańską, inicjując pierwszą wspólnotę redemptorystów poza Italią. Po odnowieniu kościoła i klasztoru św. Klemens zakłada sierociniec dla dzieci narodowości polskiej, rosyjskiej i niemieckiej, z czasem przekształcając go w dwie zawodowe szkoły. Lata 1794 - 1808 to szczyt pracy apostolskiej przy kościele św. Benona. Przez gorliwą pracę duszpasterską św. Klemens zdobył tytuł — apostoła Warszawy. Niestety 20 czerwca 1808 r. na skutek działań ludzi nieprzychylnych Kościołowi, władze wypędzają redemptorystów z Warszawy. Św. Klemens wraz ze współbraćmi zostaje wywieziony do twierdzy w Kostrzyniu. Odtąd budynek kościoła w kolejnych latach przekształcany jest kolejno w cerkiew, koszary, magazyn wojskowy, mieszkania i fabrykę. W 1938 roku budynek kościelny zostaje wykupiony przez Marię Biernacką i przekazany archidiecezji warszawskiej. Podczas Powstania Warszawskiego kościół uległ całkowitemu zniszczeniu. W 1952 r. władze kościelne przekazują zniszczony obiekt redemptorystom, a w 1957 r. władze państwowe wydają pozwolenie na odbudowę zburzonego kościoła. 22 czerwca Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński uroczyście poświęca kościół odbudowany według projektu Bronisława Iwańczyka. Przy kościele jest klasztor, w którym mieści się siedziba Przełożonego Prowincji Warszawskiej redemptorystów i kurii prowincjalnej.


Miejsca sprzedaży:
> Furta klasztorna kościoła Redemptorystów św. Klemensa, ul. Karolkowa 49, Warszawa
> Kościół św. Benona (po Mszach Świętych) oraz na furcie klasztornej. ul. Piesza 1


10.03.2024 - dostępny bez problemów
05.07.2023 - dostępny bez problemów
12.11.2022 - dostępny bez problemów
10.11.2022 - dostępny bez problemów
15.10.2022 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Dominik Wiśniewski
Dominik Wiśniewski
Benon
Jeśli chodzi o kościół św. Benona to furta przy Pieszej 1 jest chyba czynna tylko od pon do sob w godzinach 10-18, w niedzielę zamknięte na głucho. Kościół można obejrzeć ze zewnątrz lub wejść tylko do kruchty i zerknąć na wnętrze zza szyb. W niedzielę ZT można zakupić tyko na Karolkowej, tak mniej więcej do 18.50
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu.
Płatność gotówką. Dostępna pieczątka.
Kościół był zamknięty więc zdjęcia robione przez kratę.
Tuż obok zejście na bulwary i fontannę multimedialną.
 
Skała
Kościół
Wczoraj z aparatem w ręku stanąłem pod murami zewnętrznymi Kościoła Św. Benona musiałem cieszyć się z tego co widzę? ponieważ Kościół był zamknięty! A o godz. 14:00 nabożeństwo się nie odbywa.Obok świątyni stoi dom Piesza 1 dzwonek w drzwiach mężczyzna pyta mnie o co Panu chodzi? chce kupić znaczek turystyczny z Kościołem zaraz przyniosę po chwili ZT No 1107 miałem w ręce cena 8,00 zł
 
Marlena i Jacek Treichel
Marlena i Jacek z Pokrzywna
Nr 1107
Znaczek dostępny na furcie klasztornej. Cena 8 zł. Reklama ZT wyeksponowana w kruchcie kościoła. Bezproblemowa sprzedaż i możliwość pozyskania pieczątki z tego miejsca.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 1107
Trudno mi było tu coś napisać gdy widziało się zdjęcia obiektu z 1945 roku. Budynek świątyni obecnej został otworzony z kompletnej ruiny do jakie doprowadziła go wojna.
 
Grzegorz Kaczmarczyk
1107
Znaczek jest już dostępny w furcie kościelnej przy kościele na Starym Mieście. Cena standardowa. Wnętrza kościoła można podziwiać zaraz po mszy. W innych godzinach kościół dostępny tylko z zewnątrz.