Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 540 Kościół św. Doroty w Będzinie - Grodźcu

śląskie
GPS: 50.351390 19.099170

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 540 Kościół św. Doroty w Będzinie - Grodźcu

Kościół św. Doroty znajduje się na szczycie wzgórza o tej samej nazwie (382 m n.p.m.) w będzińskiej dzielnicy Grodziec. Wśród lokalnych mieszkańców wzgórze popularnie nazwane zostało „Dorotką”. Kościół zbudowany został w 1635 r. z inicjatywy ks. Wojciecha Lipnickiego, fundatorką była ksieni zakonu norbertanek krakowskiego Zwierzyńca Dorota Kącka. Przez wieki miejsce to było celem pielgrzymek Śląska i Zagłębia . Wielokrotnie zniszczony, odbudowany ostatecznie w 1946 r. , w 1985 r. do kościoła ufundowano obrazy przedstawiające sceny z życia św. Doroty. Wnętrze możliwe do zwiedzenia podczas nabożeństwa 6- go każdego miesiąca o godz. 15:00. Obecnie przez Wzgórze Świętej Doroty biegnie szlak czerwony - Szlak Husarii Polskiej oraz Droga św. Jakuba – Via Regia. Ze wzgórza rozciąga się rozległy widok na całe Zagłębie Dąbrowskie oraz znaczną część GOP, przy dobrej widoczności na pasma Beskidów, a przy odrobinie szczęścia także na Tatry i Jeseniki. Uważni obserwatorzy mogą dostrzec również ruiny Zamku w Ogrodzieńcu. W dniu 22.10.2011 r. w progu kościoła wmurowana została kapsuła czasu. Wzgórze stanowi jeden z obszarów chronionego krajobrazu, zalesione, częściowo zabudowane. Ze wzgórzem związana jest historia Grodźca.


Miejsca sprzedaży:
> Pałac Mieroszewskich w Będzinie
> Zamek w Będzinie, ul. Zamkowa 1

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 540 Kościół św. Doroty w Będzinie - Grodźcu
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 540 Kościół św. Doroty w Będzinie - Grodźcu
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 540 Kościół św. Doroty w Będzinie - Grodźcu
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 540 Kościół św. Doroty w Będzinie - Grodźcu
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 540 Kościół św. Doroty w Będzinie - Grodźcu
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 540 Kościół św. Doroty w Będzinie - Grodźcu

25.05.2024 - dostępny bez problemów
02.07.2022 - dostępny bez problemów
07.06.2022 - dostępny bez problemów
02.05.2022 - dostępny bez problemów
23.04.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Anka
Re: No. 540 Kościół św. Doroty w Będzinie - Grodźcu
Wzgórze wraz z kościołem zostało włączone do szlaku Via Regia. Stąd, obok kościoła, znajduje się muszla, jako symbol szlaku. Informacja o tym znajduje się na tablicy przy wejściu do kościoła.
Jest o tym też informacja w powyższym opisie znaczka
 
KAW
No. 540 Kościół św. Doroty w Będzinie - Grodźcu
Dziś po Mszy Świętej na Dorotce (odprawianej mimo remontu o 15:00), zdążyłam kupić znaczek w Kolpolterze, który do 16:00 był czynny... Ale udało mi się mimo, że dotarłam tam kilka minut po zamknięciu. Faktycznie, mieliście rację - Pani w Kolpolterze bardzo miła. Gdy byłam tam we wrześniu Ksiądz powiedział, że to miejsce często odwiedzane przez zakochanych... A tak z innej beczki - zastanawiam się dlaczego na znaczku jest muszelka?
 
IceFlowers92
No. 540 Kościół św. Doroty w Będzinie - Grodźcu
Znaczek dostępny bez problemów. Bardzo miła Pani w Kolporterze.
 
Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
ZT nr 540
Znaczek dostępny bez problemu w salonie "Kolporter" na ulicy Wojska Polskiego w Będzinie-Grodźcu.
 
Piotr Pogan
Piotrek
Piotrek_Zawiercie
Dostępny bez problemów w godzinach otwarcia sklepiku. Polecam, zwłaszcza widok ze wzgórza.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.540
Znaczek dostępny bez najmniejszych problemów w miejscu sprzedaży w cenie 7 zł. To już kolejna nasza wizyta w Będzinie. Dotarcie na wzgórze zajmuje niewiele czasu, ale widoki z góry są tego warte. Szkoda jedynie, że kościół dostępny jest tylko w wyznaczonym dniu. Aczkolwiek tablice informacyjne rekompensują brak możliwości zwiedzania. Zdecydowanie polecamy spacer w to miejsce jako niestandardowe, o którym nie pisze się w przewodnikach.
 
anna
bezhandlowe niedziele a dostepność znaczków
teraz ,kiedy mamy czasy pozamykanych sklepow w niedziele będzie problem z dostępnością znaczkow.A przecież to własnie te niedziele mamy spędzać rodzinnie m.in. na wycieczkach.
 
Marcel Kulig
Marcel Kulig
Zt
Bardzo miła pani, sklepik w tygodniu czynny do 17. Koszt znaczka 7 zł.
 
Marcel Kulig
Marcel Kulig
Zt
W soboty sklepik czynny niestety tylko do 13.
 
Rafał T
Rafał 82
ZT
Znaczek dostępny w cenie 7 zł
 
MARCIN Słowiński
Slovik
Marcin S
Kościółek zamknięty ale polecam widoki jakie można zobaczyć będąc na górze Dorotce :) szczególnie jak podjedzie się tam po długiej i męczącej podróży na rowerze. Panie sprzedające w kiosku też miłe.
 
Danuta Świątek
Dana
Grodziec
10 km przejścia szlakiem czerwonym i jesteśmy na wzgórzu, gdzie znajduje się kościółek pw Św. Doroty w Będzinie-Grodźcu. Niestety w środku nie można go zobaczyć, bo jest otwarty tylko w czasie mszy 6 każdego miesiąca o 15-ej. Znaczek dostępny w kiosku Kolportera, który znajdujemy łatwo po zejściu ze wzgórza. Autobusem wracamy do Katowic!
 
Notelekseltis
ZT540
Szczerze szału nie ma. Kościół z zewnątrz zaniedbany i zamknięty niestety. Wisi tylko kartka o mszach każdego 6 dnia miesiąca o godzinie 15. Może wtedy udałoby się do środka zajrzeć. 
 
Samanta
ZT
Adres bardzo dokładnie podany, więc nie było problemu z trafienieniem. Znaczek za 7zł do kupienia bez problemu. Dostałam też mapę z 2014r.
 
and73mar
Dorotka
Oprócz znaczka dostępna również aktualna mapa na 2014r. Do znaczka miła Pani dodaje również zakładkę i wizytówkę.
 
Ewa
Dorotka
Znaczek dostępny bez problemu, cena 7 zł, wyeksponowany na stojaku na półce, miejsce dobrze oznakowane naklejką i plakatem w oknie. Do znaczka dostałam ulotkę, polecam.