Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 278 Kościół św. Floriana w Wirach

GPS: 52.320625 16.851769

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 278 Kościół św. Floriana w Wirach

Kościół pod wezwaniem św. Floriana w Wirach został założony prawdopodobnie już w XIII wieku, po sprowadzeniu do Polski relikwii św. Floriana.  Pierwsza wzmianka o drewnianym kościele pochodzi z roku 1510.  W początkach XVII wieku kościół groził upadkiem. Po roku 1663 przeprowadzono naprawę kościoła, a duszpasterstwo powierzono ojcom karmelitom z Poznania. W 1737 r. kościół wirowski runął ze starości. W miejsce zawalonego kościoła w 1748 roku wzniesiono nową, także drewnianą świątynię. Do parafii już wtedy należały Wiry, Łęczyca, Luboń, Żabikowo i Puszczykowo.  Pod koniec XIX wieku na miejscu drewnianego kościoła wybudowano  nowy,  murowany, który przetrwał do obecnych czasów. Pieniądze na budowę pochodziły od Witolda i Jadwigi z Dzieduszyckich Czartoryskich oraz od miejscowych parafian. Budowę kościoła rozpoczęto i ukończono w roku 1900 i w tym samym roku nastąpiła jego konsekracja. Kościół zbudowano w stylu neoromańskim. Jest to świątynia trzynawowa z transeptem na którego ścianach znajdują się dwie ozdobne rozety. We wnętrzu na uwagę zasługują ambona i ołtarz oraz dwa obrazy: Matka Boska Apokaliptyczna oraz św. Agnieszka, których pochodzenie datuje się na XVII wiek. W latach 90. XX wieku w kościele rozpoczyna się remont, następuje całkowita wymiana dachu i wieży, a także wymiana elewacji.  Zostają poddane konserwacji ławki kościelne, a remont obejmuje także plebanię z 1870 roku, która jest najstarszym budynkiem w Wirach. Do roku 2000 w prezbiterium posadowiono nowy ołtarz „soborowy”. Poddano renowacji zabytkowe obrazy i wnętrze kościoła, w tym organy, a następnie ołtarz główny i boczny poświęcony Matce Bożej Częstochowskiej. 


Miejsca sprzedaży:
.
> Biblioteka Publiczna Gminy Komorniki, ul. Kościelna 37, Komorniki (czynne w godzinach pracy biblioteki) (web)
> Kościół św. Floriana, ul. Komornicka 176, Wiry - po uprzednim kontakcie telefonicznym z p. kościelnym (tel. 501374692)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 278 Kościół św. Floriana w Wirach
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 278 Kościół św. Floriana w Wirach
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 278 Kościół św. Floriana w Wirach
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 278 Kościół św. Floriana w Wirach
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 278 Kościół św. Floriana w Wirach
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 278 Kościół św. Floriana w Wirach
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 278 Kościół św. Floriana w Wirach

06.05.2023 - dostępny bez problemów
23.01.2023 - dostępny bez problemów
28.10.2022 - dostępny bez problemów
08.01.2022 - dostępny bez problemów
21.09.2021 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 278 Kościół św. Floriana w Wirach
Bardzo ładny Kościół. Oba tamtejsze znaczki do kupienia w Komornikach.
 
Andrzej Szafrański
Aszki
278
Kościół wart zwiedzenia. Nikogo nie było, ale drzwi do bocznej nawy były otwarte.
Natomiast nie mam znaczka. Pojechałem do Komornik, ale mi powiedziano, że nie ma, chyba jest w ośrodku przy ul. Kościelnej.
 
Krystyna Nowak-Górska
Re: No. 278
Andrzeju, kościół dostępny jak większość takich obiektów. W opisie podajemy kontakt telefoniczny do kościelnego, który na pewno umożliwi zwiedzenie wnętrza, żeby zobaczyć to cudo warto przyjechać jeszcze raz. Pozdrawiam
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 278
Obiekt ten to perełka architektoniczna.Niestety obiekt mogłem zobaczyć tylko zewnątrz i tyle ile się dało zobaczyć przez zamkniętą kratę.Inna sprawa to nabycie ZT jak się wybiera Green Hotel i jest dzień roboczy w poludnie to trzeba sobie zarezerwować trochę czasu i nerwów(dla zmotoryzowanych) ale za to znaczki są dostępne bez problemu a życzliwe podejście sprawia że hotel ten polecę jako miejsce nabycia Znaczka Turystycznego
 
Hubert A.
Hubert
Kościół w Wirach
Kościół miałem okazję zwiedzać już jakiś czas temu i kilka razy widzieć będąc w Wirach przejazdem. Niewątpliwie jest to miejsce godne znaczka i dobrze, że się na znaczku znalazł. Troszkę tylko dziwne jest to, że nikt z miejscowych kolekcjonerów, których jest tu kilkudziesięciu nie wpisał w komentarzu żadnej zachęty dla turystów ze świata. Robię to więc za Was i zachęcam wszystkich innych do zwiedzania tutejszego kościoła. A po zwiedzaniu dosłownie naprzeciwko jest cukiernia i lodziarnia z pysznymi lodami - polecam.
 
Paweł Przybylak
Paweł Przybylak
ZT
Znaczek dostępny w recepcji hotelu
 
Krzykos
Krzykos
ZT 278
Stojaki ze znaczkami (3 ZT + ZO) widoczne w recepcji hotelu, cena standardowa.
Ładny kościół, zwracający uwagę swoją architekturą. Warto go zobaczyć.