Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1316
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1316!

No. 1313 Kościół św. Jacka i św. Marii Magdaleny w Kroczycach

GPS: 50.561314 19.569290

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1313 Kościół św. Jacka i św. Marii Magdaleny w Kroczycach

Kościół pw. świętych Jacka i Marii Magdaleny powstał w miejscu wcześniejszej świątyni dzięki finansowemu wsparciu miejscowego dziedzica – Józefa Rutkiewicza. Istniejący do dzisiaj kościół powstał  na skutek licznych przebudów, najpierw na początku XIX w., a później w latach 1893 – 1895. Kościół konsekrowany 16 czerwca 1912 r. przez ks. biskupa Augustyna Łozińskiego. Podczas działań wojennych I wojny światowej kościół mocno ucierpiał, stąd zaraz po wojnie przeszedł gruntowną renowację. Budowla posadowiona została na planie krzyża łacińskiego. Posiada półokrągłą absydę i dobudowaną do prezbiterium zakrystię. Od wschodu znajdują się dwie trzykondygnacyjne wieże, które wraz z kruchtą wejściową wymurowane zostały z wapienia. Pozostała część kościoła murowana i otynkowana z wyróżnionymi kamiennymi pilastrami. We wnętrzu na uwagę zasługują sklepienia kolebkowe nad nawą i prezbiterium oraz sklepienia krzyżowe w kaplicach bocznych. Charakterystycznym elementem wyposażenia jest ołtarz główny w formie groty wykonany z kalcytu na wzór groty z sanktuarium w Lourdes.


Miejsca sprzedaży:
> Znaczek dostępny podczas Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Po spotkaniu zostanie uzupełniona lista miejsc sprzedaży.


05.10.2024 - dostępny bez problemów
04.10.2024 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Leszek z Barda
Leszek z Barda
Nr 1313
Do wcześniejszych komentarzy dopiszę jeszcze, że interesujący jest również ołtarz w kroczyckim kościele, wzorowany na grocie w Lourdes. Powstał on wg pomysłu ks. Kajetana Szymkiewicza i wykonany jest z miejscowego kalcytu. Też ciekawostka godna uwagi, obok kościoła rośnie lipa, która liczy sobie 500 lat
 
Hubert A.
Hubert
Kościół
Patrząc z daleka kościół niczym szczególnym się nie wyróżnia, ale gdy tylko podjedzie się bliżej, od razu w oczy rzuca się fasada budowli wykonana z wapienia. To co najciekawsze jak zwykle kryje się w środku. Wystarczy wejść i zobaczyć. Znaczek zdobyty podczas Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No.1313
Charakterystyczną bryłę kościoła trudno nie zauważyć. Elewacja frontowa zbudowana z miejscowego kamieni starannie ułożona z zaznaczeniem okien i drzwi a dwie monumentalne wieże wskazują wejście. Wewnątrz przykuwa wzrok ołtarz wykonany z kamienia przypominający grotę. Znaczek nabyty na XII Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w cenie 10 zł.