Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1176
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1176!

No. 1114 Kościół św. Jana Chrzciciela w Smogorzowie

GPS: 51.152662 17.751346

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1114 Kościół św. Jana Chrzciciela w Smogorzowie

Kościół neogotycki został zbudowany w latach 1859-1863 Projekt świątyni wykonał dobrze zapowiadający się śląski architekt, pochodzący z Oławy, Alexis Langer. Świątynię budowano 4 lata. Organy do nowej świątyni, na zamówienie, wykonał rychtalski organmistrz Jan Spiegel w 1862 roku. W tym samym roku poświęcono 4 kościelne dzwony – największy nosił imię Gotfryd a pozostałe to: Maria, Józef i Franciszek-Serafin. Na zewnątrz budowli, Langer zaprojektował rozmieszczenie sześciu tarcz z trzech jej stron (po dwie - od zachodu, południa i północy). Duża wieża świątyni, do podstawy krzyża, mierzy 53,7 metra, co decyduje o tym, że kościół jest najwyższą, murowaną budowlą w powiecie namysłowskim. Najcenniejszym obiektem wnętrza kościoła jest rzeźba św. Anny Samotrzeć, wykonana pod koniec XV wieku. Neogotycka świątynia, jak na wiejski kościół, jest dziełem unikatowym. Zachwyca swą strzelistością i harmonią architektoniczną.


Miejsca sprzedaży:
> Stolarstwo Ogólne Maciej Mikołajczyk, ul. Długosza 7, Smogorzów


11.07.2022 - dostępny bez problemów
22.05.2022 - dostępny bez problemów
16.05.2022 - dostępny bez problemów
16.11.2021 - dostępny bez problemów
13.11.2021 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w biurze w Stolarni naprzeciw Kościoła.
8 zł płatnych gotówką.

Sam Kościół jest bardzo ładny. Zachwyciły mnie witraże, choć oglądane jedynie z zewnątrz - Kościół otwarty tylko na nabożeństwa.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Kościół
Kościół robi niesamowite wrażenie. Mała wioska. Dookoła pola. Pusta przestrzeń i taka monumentalna budowla! A miejsce niezwykle ciekaw o czym można dowiedzieć się z tablicy informacyjnej na przeciwko. Znaczka nie udało nam się kupić - ale to raczej zbieg niekorzystnych okoliczności.
 
Roman Binder
borsuk
Znaczek
Ile to jeszcze takich miejsc nieodkrytych jest w Polsce. Znaczek po kontakcie telefonicznym zakupiony w Leśniczówce, która znajduje się niedaleko stolarni. Na Ścianie stodoły na przeciwko kościoła jest tablica z opisem historii miejscowości.
 
Dominik Wiśniewski
Dominik Wiśniewski
ZT 1114
Znaczek zdobyty w niedzielę po wcześniejszym kontakcie z p. Mikołajczykiem. Trzymam kciuki, iż wytrwa Pan w promowaniu idei znaczkowej. Sam kościół malowniczo położony, ładny z zewnątrz. Niestety otwierany wyłącznie na nabożeństwa.