Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 967 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 967 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 693 Kościół św. Jerzego w Sopocie

GPS: 54.443200 18.563791

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 693 Kościół św. Jerzego w Sopocie

Kościół św. Jerzego w Sopocie to budowla neogotycka powstała w latach 1899–1901 według projektu Ludwiga von Tiedemanna. Świątynię wzniesiono jako jednonawową z czerwonej cegły z fasadą w części wykonaną z kamienia. Wysokość nawy głównej wynosiła 15 metrów, a korpusu do dachu 24 metry. Sama wieża od podstawy do szczytu osiągnęła wysokość 47 metrów. Środki na budowę kościoła pochodziły ze zbiórki wśród wiernych przy czym znaczną kwotę przekazali cesarzowa Augusta Wiktoria wraz z cesarzem Wilhelmem II. Do 1945 roku świątynia służyła do użytku wiernych wyznania ewangelickiego. 8 maja 1945 roku przekazano ją polubownie na potrzeby duszpasterstwa wojskowego Kościoła rzymskokatolickiego z przeznaczeniem na kościół garnizonowy i szkolny. W tymże roku kościół został poświęcony pod wezwaniem św. Jerzego.  W 1970r. w ramach adaptacji kościoła zmieniono wystrój prezbiterium. Ustawiono wówczas marmurowy ołtarz oraz zamontowano obecne tabernakulum. Do dzisiejszych czasów z pierwotnego wyposażenia kościoła zachowały się jedynie żyrandole, ławki oraz 23-głosowe organy pneumatyczne firmy Terletzki i Wittek z Elbląga. We wnętrzu możemy także podziwiać płaskorzeźbę Matki Bożej Częstochowskiej oraz  drewnianą figurę Serca Pana Jezusa czy witraże przedstawiające świętych i błogosławionych Kościoła Katolickiego. 


Miejsca sprzedaży:
Informacja Turystyczna, ul. Dworcowa 4, Sopot
Informacja Turystyczna, Plac Zdrojowy 2 (II piętro - wjazd windą), Sopot

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 693 Kościół św. Jerzego w Sopocie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 693 Kościół św. Jerzego w Sopocie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 693 Kościół św. Jerzego w Sopocie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 693 Kościół św. Jerzego w Sopocie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 693 Kościół św. Jerzego w Sopocie
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 693 Kościół św. Jerzego w Sopocie
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 693 Kościół św. Jerzego w Sopocie
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 693 Kościół św. Jerzego w Sopocie
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 693 Kościół św. Jerzego w Sopocie

11.01.2020 - dostępny bez problemów
03.01.2020 - dostępny bez problemów
25.11.2019 - dostępny bez problemów
19.10.2019 - dostępny bez problemów
12.09.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Janusz Trzeciak
Seaman
Piękny kościół garnizonowy
Wszystkie Znaczki Turystyczne dostępne w Informacji Turystycznej na Placu Zdrojowym 2. Spacerując słynnym Monciakiem z daleka widzimy ten piękny kościół. Jego wnętrze robi wrażenie, a zewnętrzna sylwetka przyciąga wzrok.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No. 693
Na dzień dzisiejszy znaczek ten jest dostępny jedynie w punkcie IT przy pl. Zdrojowym, w standardowej cenie 7 zł. Kościół nietrudno ominąć, ponieważ znajduje się przy samym słynnym "Monciaku", w drodze z dworca na plac zdrojowy. Budowla ciekawa architektoniczne, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Warty poświęcenia choć chwili uwagi.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Kościół
Znaczek dostępny w obu sopockich punktach IT. Ładna budowla wyróżniająca się w architekturze miasta.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 693
Stojak ze znaczkami widoczny w IT przy ul. Dworcowej, cena standardowa.
Nie sposób nie zauważyć kościoła, usytuowanego przy popularnym "Monciaku". Warto go zobaczyć i zapoznać się z jego architekturą i wnętrzem.
 
Marlena i Jacek Treichel
Marlena i Jacek z Pokrzywna
Kościół pw. św. Jerzego
Odnalezienie Informacji Turystycznej na Pl. Zdrojowym 2 nie nastręcza wielu trudności. Jednak stojąc przed budynkiem trzeba się natrudzić, aby dowiedzieć się jak trafić do pomieszczenia na drugim piętrze.
Znaczki dobrze wyeksponowane, cena standardowa. Obsługa ma problemy ze sprzedażą, głównie z powodu ręcznego wpisywania na listę każdego (oddzielnie) sprzedawanego przedmiotu.
Kościół wart odwiedzenia i co najważniejsze w sezonie – otwarty.
Jedna uwaga w nazwie znaczka. Obecnie jest to kościół parafialny parafii św. Jerzego w Sopocie. Pełni też funkcję kościoła garnizonowego. Natomiast nazwa kościoła to: Kościół pw. św. Jerzego (często występują większe różnice w nazwach parafii i wezwaniu kościoła).
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 693
Ale tu mamy mały problem, bo ja Znaczki nabyłem na Placu Zdrojowym w Informacji Turystycznej, do której wstąpiłem po drodze po mapkę terenu niestety na Dworcowej już nie byłem to nie mogę potwierdzić wpisu kolegi Cena znaczka standardowa i widać stojaczek
 
Tadeusz Ewertowski
kuba_777
ZT 693
Znaczki wyeksponowane w gablocie, cena standardowa - 7,00 zł. Zmieniło się miejsce sprzedaży - Punkt Informacji Turystycznej znajduje się pod adresem ul. DWORCOWA 4 i tam jest sprzedaż znaczków