Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 1071 Kościół św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim

GPS: 50.772455 17.855945

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1071 Kościół św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim

Drewniany kościół odpustowy pw. św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim to jeden z najcenniejszych obiektów sakralnych Opolszczyzny. Filialna świątynia z XVII/XVIII wieku, wraz z wnętrzem, figuruje w rejestrze zabytków województwa opolskiego oraz współtworzy Szlak Drewnianej Architektury Sakralnej. Kościół jest orientowany, zbudowany w całości z drewna w konstrukcji zrębowej, otoczony sobotami wspartymi na omieczowanych słupach. Nad nawą góruje niewielka wieżyczka na sygnaturkę, zwieńczona baniastym, podwójnym hełmem, nad głównym wejściem znajduje się ganek umożliwiający dojście do chóru. Bogate wyposażenie kościoła jest przeważnie barokowe, m.in. ołtarz główny z retabulum w kształcie rzeźbionej ramy, w której umieszczono obraz z wizerunkiem św. Rocha i manierystyczne ołtarze boczne. Cennym elementem wyposażenia jest ambona z początku XVII wieku, zdobiona rzeźbami ewangelistów i baldachimem. Z okresu baroku pochodzą również dwa XVIII-wieczne obrazy św. Barbary i św. Katarzyny. Kościół gruntowanie odnowiono w 1752 roku, a kolejne potwierdzone remonty miały miejsce w latach: 1928, 1958, 1997-98 i 2006.


Miejsca sprzedaży:
> Sklep wielobranżowy „AS” (przy wejściu na cmentarz), ul. Dworcowa 3 (czynne pn.-pt. 8.00-17:00, sob. 8:00-16:00, niedziela zamknięte) Poza wymienionymi godzinami znaczek dostępny po kontakcie na nr tel. 602 616 553


04.10.2023 - dostępny bez problemów
26.07.2023 - dostępny bez problemów
11.05.2023 - dostępny bez problemów
11.04.2023 - dostępny bez problemów
31.12.2022 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Hubert A.
Hubert
Kościół św. Rocha
Obiekt na znaczkowym szlaku, który mieliśmy zamiar odwiedzić już wcześniej, ale jakoś się nie udało. Tym razem wyjazd na wakacje rozpoczęliśmy właśnie od przystanku w Dobrzeniu Wielkim. Niestety ulewa niemal całkowicie uniemożliwiła zwiedzanie, ale na szybko udało się obejść kościół i przyległości. Ksiądz troszkę podejrzliwie patrzył na szalonego turystę, ale co tam. Wnętrze świątyni widoczne przez kratkę. Znaczek dostępny w pobliskim sklepiku, sprzedany przez miłą panią, z która udało się uciąć krótką pogawędkę meteorologiczną.
 
Danuta Świątek
Dana
Dobrzeń Wielki
Kościół przepiękny. Szkoda, że nie można obejrzeć wnętrza. ZT w najbliższym sklepiku za 10 zł
 
Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
Zt 1071
Znaczek dostępny w sklepiku obok kościoła, troszkę drogo 10 zl znaczek. Kościół piękny :)
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Św. Roch
Bardzo klimatyczne miejsce. Wyjątkowo ładny architektonicznie obiekt. Poza tym dosyć rzadko zdarzają się kościoły pod wezwaniem Św. Rocha. A i samego Św. Rocha możemy zobaczyć przed wejściem. Niestety pooglądaliśmy tylko z zewnątrz gdyż akurat był pogrzeb. Znaczek bez problemu do nabycia! Bardzo miła i kompetentna obsługa w sklepiku!
 
Krzysztof Ulka
krist58
Kościół św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim
Tak jak w opisie mały sklepik wielobranżowy „AS” (przy wejściu na cmentarz), ul. Dworcowa 3. Pani ekspedientka bardzo miła, zdradziła sekret że wcale nie mam tak daleko do kościółka, gdyż wczoraj był PAN z Warszawy. Mnie udało się wejść do kościoła dosłownie na ostatnią chwilę przed konduktem pogrzebowym
 
Dominik Wiśniewski
Dominik Wiśniewski
ZT 1071
Znaczek dostępny w niedzielę po kontakcie telefonicznym, kościół do obejrzenia, do wnętrza można zerknąć przez kratę, zwiedzanie po wcześniejszym konkretnym umówieniu się. Polecam wizytę. :)