Na dzień dzisiejszy w Polsce są 804 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 804 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 783 Kościół św. Stanisława Kostki w Tczewie

GPS: 54.087724 18.801801

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 783 Kościół św. Stanisława Kostki w Tczewie

Historia kościoła św. Stanisława Kostki związana jest z obecnością zakonu dominikanów w Tczewie.  Akt nadania ziemi dla braci zakonu kaznodziejskiego wystawiono 8 maja 1289 roku w Świeciu. Zabudowania klasztorne powstały na początku XIV w. i składały się z kaplicy, dwóch budynków mieszkalnych i murów obwodowych. Wewnątrz tego terenu znajdował się dzieciniec, zwany wirydarzem. Kaplica była pokryta płaskim drewnianym stropem, bez żadnych ozdób i wież. W 1433 roku w mieście wybuchł pożar. Można przypuszczać, że zniszczenia nim wywołane były spore i ucierpiał również klasztor. W kolejnych latach zespół klasztorny przechodził znaczne przemiany. Kluczową sprawą było odbudowanie i poszerzenie kaplicy o prezbiterium. Wraz z prezbiterium, niesymetrycznym w stosunku do reszty kaplicy, wybudowano zakrystię, ceglaną wieżyczkę z klatką schodową prowadzącą na strych kościoła. W tym samym czasie dobudowano charakterystyczną, ośmioboczną wieżę dzwonną w formie westwerku. W XIX wieku świątynię zakupiła gmina ewangelicka, dokonując zmian w architekturze i wystroju kościoła. Wśród wyposażenia kościelnego z tamtego okresu podziwiać można dwa wieloramienne żyrandole. Współcześnie kościół charakteryzuje się skromnym wyposażeniem. Wnętrze kościoła posiada sklepienia krzyżowe nad nawą główną i gwiaździste nad prezbiterium. Do ciekawszych zabytków należy ołtarz boczny z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej ufundowany przez Zrzeszenie Kupców Tczewskich w 1947 roku. Obecnie świątynia służy głównie młodzieży dlatego też miejscowi wierni nazywają ją "kościołem szkolnym".


Miejsca sprzedaży:
GTC GROUP, ul. Mickiewicza 9, Tczew, (lokal nr 1 na parterze, czynny pn., - pt., w godz. od 8.00 do 16.00)


19.04.2019 - dostępny bez problemów
11.04.2019 - dostępny bez problemów
05.04.2019 - dostępny bez problemów
28.03.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Grzegorz Kaczmarczyk
783
Mimo, ze zdecydowanie mniejszy od tczewskiej fary to bogactwem architektonicznym wcale jej nie ustępuje . Niestety można było go zobaczyć tylko z zewnątrz. Znaczek dostępny w cenie standardowej w pobliskiej drukarni.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.783
Świątynia leży na tyłach tczewskiej fary i stanowi jej kościół filialny. Niestety podczas spaceru kościół był zamknięty i udało się go tylko obejrzeć z zewnątrz. Leże przy bardzo ładnym placu, a na jego tyłach rozciąga się ładny widok na terasy i dolinę Wisły. Mimo, że mniejszy to architektonicznie z zewnątrz nie ustępuje na krok budynkowi fary. Każdy z budynków wyróżnia się czymś innym, wyjątkowym. Znaczek dostępny bez problemu w cenie 7 zł - punkt sprzedaży oznaczony jest wzorowo.
 
Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
ZT 783
Koścìół znajduje się w kameralnym miejscu pomiędzy uliczkami starego miasta. W chwili jego odwiedzenia był zamknięty. Ładny widok na Wisłę z tyłu kościoła.