Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 783 Kościół św. Stanisława Kostki w Tczewie

GPS: 54.087724 18.801801

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 783 Kościół św. Stanisława Kostki w Tczewie

Historia kościoła św. Stanisława Kostki związana jest z obecnością zakonu dominikanów w Tczewie.  Akt nadania ziemi dla braci zakonu kaznodziejskiego wystawiono 8 maja 1289 roku w Świeciu. Zabudowania klasztorne powstały na początku XIV w. i składały się z kaplicy, dwóch budynków mieszkalnych i murów obwodowych. Wewnątrz tego terenu znajdował się dzieciniec, zwany wirydarzem. Kaplica była pokryta płaskim drewnianym stropem, bez żadnych ozdób i wież. W 1433 roku w mieście wybuchł pożar. Można przypuszczać, że zniszczenia nim wywołane były spore i ucierpiał również klasztor. W kolejnych latach zespół klasztorny przechodził znaczne przemiany. Kluczową sprawą było odbudowanie i poszerzenie kaplicy o prezbiterium. Wraz z prezbiterium, niesymetrycznym w stosunku do reszty kaplicy, wybudowano zakrystię, ceglaną wieżyczkę z klatką schodową prowadzącą na strych kościoła. W tym samym czasie dobudowano charakterystyczną, ośmioboczną wieżę dzwonną w formie westwerku. W XIX wieku świątynię zakupiła gmina ewangelicka, dokonując zmian w architekturze i wystroju kościoła. Wśród wyposażenia kościelnego z tamtego okresu podziwiać można dwa wieloramienne żyrandole. Współcześnie kościół charakteryzuje się skromnym wyposażeniem. Wnętrze kościoła posiada sklepienia krzyżowe nad nawą główną i gwiaździste nad prezbiterium. Do ciekawszych zabytków należy ołtarz boczny z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej ufundowany przez Zrzeszenie Kupców Tczewskich w 1947 roku. Obecnie świątynia służy głównie młodzieży dlatego też miejscowi wierni nazywają ją "kościołem szkolnym".


Miejsca sprzedaży:
> GTC GROUP, ul. Mickiewicza 9, Tczew, (lokal nr 1 na parterze, czynny pn., - pt., w godz. od 8.00 do 16.00)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 783 Kościół św. Stanisława Kostki w Tczewie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 783 Kościół św. Stanisława Kostki w Tczewie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 783 Kościół św. Stanisława Kostki w Tczewie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 783 Kościół św. Stanisława Kostki w Tczewie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 783 Kościół św. Stanisława Kostki w Tczewie

13.05.2024 - znaczek niedostępny
31.01.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
11.08.2023 - dostępny bez problemów
08.07.2023 - dostępny bez problemów
07.07.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Cena: 7 zł
Zakupiony: GTC GROUP
Karta: można płacić kartą

Niestety zamknięty i wygląda na rozpadający się. Ale z zewnątrz wygląda mimo to imponująco.
 
Radzioactive
783
Nieco niepozorny, stojący niejako w cieniu Kościoła Podwyższenia Krzyża. Architektonicznie nie ustępujący jednak większemu "towarzyszowi". Znaczek dostępny wraz z kilkoma innymi w drukarni przy ul. Mickiewicza.
 
Hubert A.
Hubert
Kościół
Mieliśmy szczęście wejść do środka i zobaczyć dosyć surowy wygląd świątyni przypominający o jej pochodzeniu i wieku. Tutaj po prostu czuć historię, która dosłownie czai się w każdym zakamarku.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
ZT
Wszystkie ZT, które są sprzedawane w siedzibie firmy (4ZT + ZO) dostępne w standardowej cenie. Jest też 5 pieczątek do odbicia.
 
Kolekcjoner ZT
Kolekcjoner ZT
783
Tczew ma swój klimat, warto tu przyjechać. Cieszą kolejne znaczki turystyczne.
 
Grzegorz Kaczmarczyk
783
Mimo, ze zdecydowanie mniejszy od tczewskiej fary to bogactwem architektonicznym wcale jej nie ustępuje . Niestety można było go zobaczyć tylko z zewnątrz. Znaczek dostępny w cenie standardowej w pobliskiej drukarni.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.783
Świątynia leży na tyłach tczewskiej fary i stanowi jej kościół filialny. Niestety podczas spaceru kościół był zamknięty i udało się go tylko obejrzeć z zewnątrz. Leże przy bardzo ładnym placu, a na jego tyłach rozciąga się ładny widok na terasy i dolinę Wisły. Mimo, że mniejszy to architektonicznie z zewnątrz nie ustępuje na krok budynkowi fary. Każdy z budynków wyróżnia się czymś innym, wyjątkowym. Znaczek dostępny bez problemu w cenie 7 zł - punkt sprzedaży oznaczony jest wzorowo.
 
Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
ZT 783
Koścìół znajduje się w kameralnym miejscu pomiędzy uliczkami starego miasta. W chwili jego odwiedzenia był zamknięty. Ładny widok na Wisłę z tyłu kościoła.