Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1117
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1117!

No. 1057 Kościół świętych Aniołów Stróżów w Troszynie Polskim

GPS: 52.447686 19.832913

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1057 Kościół świętych Aniołów Stróżów w Troszynie Polskim

Kościół w Troszynie Polskim powstał na początku XIV w., a pierwszej konsekracji świątyni dokonano w 1341 r.  To najstarsza parafia w okolicach Gąbina.  Ponowna erekcja parafii miała miejsce w 1556 r. Od 1879 roku Troszyn wymieniany jest jako filia Czermna. Dopiero w 1974 roku z parafii Czermno wydzielono parafię Troszyn i tym samym kościół w Troszynie stał się ponownie kościołem parafialnym. Współcześnie to zarówno jeden z najmniejszych kościołów pod względem powierzchni, jak i jedna z najmniejszych wspólnot parafialnych w Diecezji Płockiej. Obecny kościół wybudowano w 1636 r. o czym świadczy data wycięta na belce tęczowej Konsekrowano go w 1665 r. W drugiej połowie XVII w. kościół został oszalowany, natomiast gruntowny remont przeszedł w XIX w. i w 1926 r. Wówczas dokonano wymiany dachu gontowego na blaszany. Kościół pobudowany na podmurówce, wnętrze salowe, kryte sklepieniem kolebkowym. W kościele są dwa ołtarze: główny z obrazem Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej i Aniołów Stróżów, późnorenesansowy z ok. 1640 r., oraz boczny ołtarz z obrazem św. Leonarda. Na uwagę zasługuje ponadto ambona późnorenesansowa z ok. 1640 r. oraz prospekt organowy również z ok. 1640 r.


Miejsca sprzedaży:
> W sprawie zakupu znaczków należy kontaktować się z p. Wiesławem (tel. 785 519 074)


13.11.2021 - dostępny bez problemów
02.09.2021 - dostępny bez problemów
15.08.2021 - znaczek niedostępny
15.08.2021 - dostępny bez problemów
14.08.2021 - znaczek niedostępny

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 1057
Kościół w Troszynie Polskim po przeczytaniu wpisów pod tym ZT już wiedzę na temat tego miejsca miałem a i trochę szczęścia też się przydało. Ponieważ trwały prace porządkowe na terenie i obiekt był otwarty. Małe wnętrze zachwyca nas swoim wyposażeniem. W pół cieniu pomieszczenia wzrok przykuwa obraz Matki Bożej. Na zewnątrz na uwagę zasługują dwie tabliczki z datami przy drzwiach. To poziom Wisły z dwóch ostatnich powodzi. Również krzak jałowca fantazyjnie wyprowadzony przez ogrodnika zasługuje na uwagę. Tu też dzięki wpisom wiedziałem ze ZT jest możliwy do nabycia u Pana Wiesława w Gąbinie tel. 785 519 074.Cena ZT standard. Pan Wiesław jest członkiem Klubu Rowerowego MUKS Tandem Gąbin i Kolekcjonerem Znaczków Turystycznych. Tu chcielibyśmy Panu podziękować za poświęcony czas i umożliwienie zakupu ZT.
 
Janusz Trzeciak
Seaman
Nareszcie udało się wejść do środka
Trafiło nam się jak ślepej kurze ziarno - po przyjeździe na miejsce zastaliśmy otwarte drzwi do kościoła (wycieczkę zorganizowaliśmy w niedzielę i dodatkowo 15 sierpnia). Wnętrze było całkowicie puste i sam Kościół zachwyca.
Znaczek jest dostępny bez problemów u p. Wiesława w niedalekim Gąbinie po kontakcie telefonicznym.
 
Tandem Gąbin
Re: ***
Na potrzeby rajdu została zamówiona dodatkowa partia znaczków. Sklep w Jordanowie zrezygnował z ich dystrybucji. Obecnie są one dostępne na telefon, tak jak znaczek okolicznościowy, o czym Centrala została poinformowana...
 
Piotr Uba
Piotr Uba
***
Z zewnątrz kościół nie robi dużego wrażenia, gdyby nie opis, trudno podejrzewać jego wiek. Całe szczęście podczas wypadu w okolice udało się trafić na chrzciny, więc była okazja zwiedzić kościół w środku. A wnętrze naprawdę robi ogromne wrażenie. Obiekt jak najbardziej wart Znaczka i odwiedzenia. Szkoda tylko, że niedawny rajd rowerowy zorganizowany przez MUKS Tandem Gąbin szlakiem ZT wykosił prawie wszystkie znaczki w miejscu sprzedaży, czyli w sklepie ABC pod Dobrzykowem. W niespełna miesiąc po rajdzie znaczki są niedostępne. Nikt nie pomyślał o domówieniu nowych. Sytuacja o tyle irytująca, że na wycieczkę pojechaliśmy z kimś, kogo namawiamy do nabywania pamiątek z wyprawy właśnie w postaci ZT. A tu zonk. Znaczki się wyprzedały :/
Wart pochwały fakt, że we wnętrzu kościoła wisi plakacik ZT informujący, że obiekt jest "oznaczkowany" a znaczki można zakupić wiadomo gdzie. Niestety, jak wyżej: informacja już nieaktualna.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
kościół
Kościółek położony w malowniczej, nadwiślańskiej okolicy. Jak to zwykle bywa z wiejskimi kościółkami zamknięty więc obejrzeć można tylko z zewnątrz. Do punktu sprzedaży znaczka trochę daleko - ok. 9 km. Za to otwarty od rana do wieczora więc problemu z zakupem nie ma. Z tym znaczkiem mam trochę problem. Na znaczku jest "Kościół świętych Aniołów Stróżów". Zarówno parafia ja i kościół są pod wezwaniem św. Leonarda. O co chodzi?
 
Tandem Gąbin
Re: kościół
Kościół jest pod wezwaniem Aniołów Stróżów, a Parafia pod wezwaniem św. Leonarda. To częsty przypadek w Diecezji Płockiej.
 
Tadeusz Ewertowski
kuba_777
ZT 1057
Znaczek umieszczony w widocznym miejscu. Cena standardowa - 8,00 zł. Sam kościół znajduje się kilka kilometrów od miejsca zakupu. I jest to nie jedyne miejsce, które warto odwiedzić w okolicy przy okazji zakupu znaczka
 
Tandem Gąbin
dostępność znaczków
Znaczki dostępne od 3 lutego.