Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 1130 Kościół Wniebowzięcia NMP w Nowej Bystrzycy

GPS: 50.294718 16.577042

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1130 Kościół Wniebowzięcia NMP w Nowej Bystrzycy

Drewniany kościół w Nowej Bystrzycy powstał w 1726 r. w miejscu, w którym wcześniej znajdowała się niemal stuletnia kaplica pogrzebowa. Świątynia znajduje się na cmentarzu w centrum wsi na niewielkim wzniesieniu. W drugiej połowie XIX w. kościół gruntownie odnowiono, przebudowano i wzmocniono chór muzyczny. Kolejne prace modernizacyjne wykonywano jeszcze kilkakrotnie w XX i na początku XXI w. Kościół ten wykonany został z drewna w konstrukcji zrębowej, na kamiennej podmurówce. Budowla jest orientowana i posiada prezbiterium, zakrystię oraz nawę na jednej osi. Nad nawą znajduje się sygnaturka kryta baniastym hełmem z latarnią. Czterospadowy dach kryty jest gontem. Na chórze muzycznym znajdują się organy z ręcznym miechem. Na uwagę zasługuje ołtarz główny z ok. 1710 r. z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz rzeźbami Marii i Jakuba. Kościół zdobi również neorenesansowa chrzcielnica i ambona oraz liczne ludowe obrazy i rzeźby.


Miejsca sprzedaży:
> Sklep u Grzywacza, ul. Bystrzycka 29, Stara Bystrzyca


02.05.2024 - dostępny bez problemów
02.05.2024 - dostępny bez problemów
16.03.2024 - dostępny bez problemów
17.11.2023 - dostępny bez problemów
02.09.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Wojciech Dera
Wojtek z Poznania
1130
W sklepie, standardowa cena 10zł
 
Kolekcjoner ZT
Kolekcjoner ZT
Nowa Bystrzyca
Znaczek można nabyć bez problemu w sklepie w Starej Bystrzycy. Bardzo miła obsługa, jak to w sklepie spożywczym, można sobie coś kupić do zjedzenia. Trochę dalej i jest kościółek w Nowej Bystrzycy. Otwarty tylko w czasie nabożeństw. Miałem to szczęście, że przy kościółku był pan kościelny, więc otworzył i z wielką cierpliwością i życzliwością czekał. Kościółek robi wrażenie.
 
Mateusz Sidorkiewicz
Mateusz z Jawora
Kościół w Nowej Bystrzycy
Byłem tam tydzień temu w sobotę 19.03.2022 kiedy jeszcze nie powstał ZT, kościół zostałem zamknięty, ale pokręciłem się tam chwile i przyszedł okoliczny Mieszkaniec który opowiedział całą historię kościoła oraz go otworzył. W środku tego 291 letniego kościoła znajdują się zabytkowe organy miechowe aktualnie rzadko stosowane. Super jako punkt wycieczki w drodze na przełęcz Spalona i na wejście na Jagodną. Znaczek Turystyczny pozostaje do zamówienia