Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 967 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 967 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 133 Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

GPS: 50.588829 16.809640

Miasta

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 133 Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Sztandarowy zabytek miasta, duma, wizytówka i chluba Ząbkowic Śląskich, druga krzywa wieża w Europie, zaraz po włoskiej Pizie. Jest to najwyższa krzywa wieża w Polsce (34 m), a jej odchylenie od pionu wynosi 2,14 metra. Obecnie pełni ona funkcję punktu widokowego. Wieża została zbudowana jako miejska dzwonnica. Nie wiadomo dlaczego uległa przechyleniu. Powszechnie uważa się, że przyczyną mogły być wstrząsy tektoniczne, które odnotowano 15 września 1590 roku. Nie wyklucza się również, że przyczyną pochylenia było rozmoknięcie gruntu, które spowodowało osiadanie fundamentu. Pokonując 139 stopni można zobaczyć Ząbkowice Śląskie i okolice ze szczytu korony – panorama jest niezapomniana! Przy okazji ważnych wydarzeń w mieście udostępniania jest do zwiedzania także w nocy – z lampionami. W sezonie turystycznym czynna jest codziennie od godz. 09.00 do 18.00. Bilet ulgowy w cenie 3,00 zł, bilet normalny: 6,00 zł.


Miejsca sprzedaży:
Sklep wielobranżowy, ul. Rynek 33, Ząbkowice Śląskie (czynny 5-20, w soboty 5-19, niedziele 8-15)
Sklep ul. Św. Wojciecha 10, Ząbkowice Śląskie (czynny pn - pt 10-17, sob. 10-13)
Izba Pamiątek Regionalnych, ul. Krzywa 1 (50 m od Krzywej Wieży), Ząbkowice Śląskie

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 133 Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 133 Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 133 Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 133 Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

15.05.2020 - dostępny bez problemów
17.02.2020 - znaczek niedostępny
29.12.2019 - dostępny bez problemów
24.08.2019 - dostępny bez problemów
20.08.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w sklepie wielobranżowym naprzeciw ratusza w cenie 7 zł

Sama wieża interesująca. Znajduje się na niej punkt widokowy.
Bilet kupuje się w Izbie Pamiątek Regionalnych.
 
Darek Pietrzak
KBD Sady
Wieża
Brak dostępności innych znaczków
 
Damian Wróbel
Damianek
ZT 133
Znaczek dostępny w sklepie w rynku, cena 7 złotych. Miejsce warte zwiedzenia
 
MartaPiotr Mazurek
MartaPiotr Mazurek
ZT 133
Znaczek dostępny (wraz z pozostałymi) w sklepiku na rynku w cenie 7zł.
 
Małgorzata Pałka
Małgorzata
Krzywa Wieża
W wieży znajduje się loch głodowy. Z góry roztacza się piękny widok. Warto również odwiedzić Izbę Pamiątek Regionalnych, ruiny zamku, kościół św. Anny.
Znaczek dostępny w sklepiku w Rynku. Na szybie wystawowej przyklejona jest nalepka i zawieszone dostępne znaczki.
 
Roman Binder
borsuk
Wiaża
No cóż ciekawe miejsce.
 
Maciej Skrzypczak
Maciej Skrzypczak
Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich
Krzywa wieża - super, ale na żywo to chyba jest jeszcze bardziej krzywa niż na zdjęciach, znaczek dostępny w sklepiku na Rynku wraz z pozostałymi znaczkami
 
Danuta Świątek
Dana
Krzywa Wieża
Krzywa Wieża jest krzywa. Warto wejść na górę. Trzeba uważać bo kurant zegara wybija kwadranse - wtedy jest głośno! ZT kupilam razem 3 w komplecie na Rynku 33 po 7 zł
 
Tomasz S
Tomasz S
ząbkowice śląskie
troszkę słabo oznakowane wejście na wieże w okresie wiosennym
 
and73mar
Nr 133
Znaczek dostępny w kiosku na Rynku. Sama Wieża robi wrażenie - no i rzeczywiście jest krzywa :-)
Miejsce szczególnie ważne dla wszystkich miłośników prozy Sapkowskiego! (Narrenturm!)
 
Kuba s.
Ząbkowice
My byliśmy tam 27.08.2015. Znaczków juz nie było, zarówno w sklepie, jak i na wieży. 
Ale...polecamy odwiedzenie tego niesamowitego miejsca. Jesli dobrze kojarzę, to w lipcu można tez zwiedzać wieżę w nocy i podobno są niesamowite wrażenia. Warto też zajrzeć do Laboratorium Frankensteina!
 
Samanta
ZT
Znaczek można kupić w sklepiku w Rynku. Znaczki stoją na ladzie na stojaczku. Cena 7 zł.
 
Zbigniew-ZT
Dostępność
Witam,
ze względu na problemy z dostępnością tego ZT na samej wieży, zdecydowaliśmy się uruchomić drugi punkt sprzedaży, który jest taki sam jak sąsiedniego ZT No. 134 /ok. 200 m od wieży/ a mianowicie:Sklep wielobranżowy, ul. Rynek 33, czynny 5-20, w soboty 5-19, niedziele 8-15 
 
jopi
ZT
Na chwilę obecną (09.08.14) znaczek nadal niedostępny. Ani w wieży, ani w informacji turystycznej która znajduje się tuż obok. W 1 i 2 miejscu osoby obsługujące powiedział że znaczka brak, ale moge spytać w sklepie w rynku (niestety, chodziło im o  ZT 134 z ratuszem). 
Ps. 
Normalny na wieże kosztuje teraz 6 zł.
 
Zbigniew-ZT
Wieża
Lidio, dzięki za te informacje. Jutro będę dzwonił do Urzędu Miasta, który ma pod opieką wieżę. W maju był podobny problem, wtedy byłem tam osobiście i okazało się, że miasto przyjęło sezonowych pracowników, którzy nie mieli pojęcia, że ZT istnieje. A potem takie miejsca się skarżą, że ZT się słabo sprzedaje. Przepraszam za te nieprzyjemności, odezwij się na @ to ZT wyślę pocztą.
 
LidiaPazderska
Wieża
Smutno. Znaczka z Wieżą nie zdobyłam, a pytałam wszędzie - informacja, kasa w wieży, Izba Pamiątek. Za każdym razem spotykałam się ze zdziwionymi spojrzeniami - "Jakie znaczek, czego ty od nas chcesz?!" Było to bardzo nieprzyjemne. Na koniec spytałam drugiej, młodej pani (jako jedyna wiedziała o co chodzi) w Izbie Pamiątek czy znaczek z Ratuszem, również jest nieosiągalny - zostałam pokierowana do ZAMKNIĘTEGO/ZLIKWIDOWANEGO kiosku Ruchu. Ostatecznie znaczek z Ratuszem znalazłam dzięki informacją na stronie internetowej ZT (dobrze, że miałam przy sobie smartfona). Uff. Taka przygoda:D
 
Grzegorz
wieża
Poza sezonem znaczek dostępny w Izbie Pamiątek. Tam też można poprosić o udostępnienie wieży. Warto również obejrzeć Izbę Pamiątek i Laboratorium Frankensteina i wysłuchać ciekawego opowiadania bardzo miłej pani przewodnik. Niemiłego typa sprzedającego znaczek nie stwierdzono:)
 
Łukasz Przelaskowski
Krzywa Wieża w mieście Frankensteina
Zwiedzanie Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich to kwestia tylko wytrwałości wejścia po schodach, obejrzenie widoków, zrobienie zdjęć, a następnie zejścia - max. 30 min.  [niestety osoby niepełnosprawne, a także z problemami zdrowotnymi mają ograniczenia do zwiedzania]. Uwaga do młodych: wykorzystajcie teraz czas póki macie zdrowie i siły, których oczywiście życzę Wam utrzymanie po długie lata, gdy już spowije Was siwy włos mijającego czasu.
 
MT
Na Wieży
ZT kosztuje 7zł i choć mało miejsca rzuca sie w oczy,tylko gość który tam sprzedaje ma pretensje że musi sprzedawać nie swoje produkty i podwarza znaczenie gry kolekcjonerskiej.
 
Hubert
ZT 133
No i dotarliśmy tu wreszcie. Niestety informacje jakie znaleźliśmy na stronie internetowej wieży (od godz: 9:00) nie są zgodne z prawdą, Ostatecznie wróciliśmy do Ząbkowic popołudniem i znaczek zdobyliśmy :-) Przy okazji informacja ważna odnotowania (tutaj również poinformowano nas o drugim znaczku dostępnym w Ząbkowicach).
 
Hubert
28 grudnia zamknięte
Tak oglądam te dane o dostępności znaczkowych miejsc i nie mogę pojąć jak można oczekiwać by poza sezonem, w dodatku 28 grudnia, kiedy większość firm jest zamknięta, Krzywa Wieża była otwarta. Ludzie - wybierając się w trasę poza sezonem turystycznym sprawdzajcie dostępność miejsc lub ewentualnie rozważcie czy warto wówczas pisać o zamkniętym punkcie.
 
ZMB
Klapa:)
Radzimy przed wejściem upewnić się czy klapa na najwyższy poziom jest otwarta
Widok na całe Ząbkowice z okolicą