Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1298
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1298!

No. 335 Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie

GPS: 51.808704 16.318199

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 335 Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie

Wyjątkowym zabytkiem na mapie Wschowy jest Lapidarium Rzeźby Nagrobnej. To przykład harmonii kultury i natury, doskonałe miejsce na spacery pośród drzew i zabytkowych pomników upamiętniających znamienitych wschowian i przekazujących zamknięte w symbolicznej ikonografii odwieczne prawdy wiary. Staromiejski Cmentarz Ewangelicki we Wschowie powstał w 1609 r. z inicjatywy sławnego, wschowskiego pastora Valeriusa Herbergera (1562 – 1627), jako typ nowożytnego cmentarza o założeniu „campo santo“ z najstarszą metryką w Polsce. Od 1982 roku opiekunem Lapidarium Rzeźby Nagrobnej jest Muzeum Ziemi Wschowskiej. Na znaczku znajduje się pielgrzymia muszla, ponieważ przez Wschowę biegnie Wielkopolska Droga św. Jakuba. Odcinek ten prowadzi z Gniezna, przez Poznań, do Głogowa, gdzie łączy się ze szlakiem dolnośląskim.

UWAGA !!! - Lapidarium czynne od kwietnia do listopada w godz: wt. 9-16, śr, 10-18, czw., pt., 9-16, sob. 13-17, niedz., 11-18


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Ziemi Wschowskiej, Pl. Farny 3, Wschowa
> Muzeum Ziemi Wschowskiej, Pl. Zamkowy 2, Wschowa

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 335 Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 335 Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 335 Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 335 Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 335 Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 335 Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 335 Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 335 Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 335 Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie
Obrázek č. 10, Znaczki Turystyczne, No. 335 Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie
Obrázek č. 11, Znaczki Turystyczne, No. 335 Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie

09.10.2023 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
18.01.2023 - dostępny bez problemów
08.10.2022 - dostępny bez problemów
05.08.2022 - dostępny bez problemów
11.03.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

MMMT.family ze Szczecina
MMMT.family ze Szczecina
ZT
Znaczek dostępny w Dawnej Rezydencji Jezuitów z dwoma innymi - w pakiecie 3 znaczków za 25 zł, osobno po 10 zł
Lapidarium bardzo ciekawe, pięknie rzeźbione nagrobki sprzed ponad 100 lat zwracają uwagę, cmentarz ewangelicki, interesujący spacer, w zadumie...
 
Radosław Gwóźdź
Gwozdzik
ZT
Takie miejsca jak to sa bardzo potrzebne w naszym regionie jak i calej Polsce . Duzo zieleni jakze potrzebnej , cisza spokój , pierwszy raz widzialem tego typu miejsce (lapidarium) . Mozna tu spokojnie komplentowac , wsluchujac sie w spiew ptakow . Swietne miejsce . Idealne na odpoczynek i refleksje .
 
Leszek Mikołajczyk gajus21
gajus21
ZT
Znaczek dostępny w cenie 10 zł w muzeum.
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek w cenie 8 zł.
Dostępny w Dawnej Rezydencji Jezuickiej wraz z resztą krążków.

Lapidarium planowaliśmy odwiedzić w cieplejsze dni, kiedy zrobi się zielono jednak mieliśmy trochę czasu i zajrzeliśmy przez zamknięte bramy. Pokryty śniegiem lub zatopiony w zieleni na pewno prezentowałby się pięknie. Teraz jednak wyglądał dość smutno.
Do tego nie znajduje się już pod pieczą Muzeum więc jego sprawa jest dość skomplikowana. Poczekamy, zobaczymy, czy coś się wyjaśni i czy uda się po nim spacerować.
Oprócz tego zwiedziliśmy:
Muzeum w kamieniczkach niestety wciąż zamknięte dla zwiedzających więc wizyta przełożona na lepsze czasy.
Kamieniczki są ładnie odrestaurowane obok pięknego Ratusza.
Odwiedzony również Klasztor Franciszkanów, który naprawdę zachwyca swoim wnętrzem. Próba wejścia do Kościoła św. Stanisława Biskupa nieudana - zamknięty na 4 spusty. Fontanna z kobietą, uważaną za alegorię "Miasta Pani" choć często braną za królową Jadwigę.
Do tego zwiedzanie rynku i oglądanie zaniedbanych kamienic. Och... Gdyby odświeżyć elewacje, byłoby to przecudne miejsce (zresztą jak większość podobnych miejscowości).
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.335
Po przekroczeniu bramy lapidarium momentalnie trafiło do naszego, osobistego top of the top miejsc w Polsce. Wszechogarniająca zieleń, wiekowy starodrzew, śpiew ptaków, stare mury, wiekowe okucia i wszechobecne płyty nagrobne. Tylko my i pamięć o zmarłych. Lapidarium jest absolutnie wyjątkowe, chwyta za serducho, a spacer na długo zostaje w pamięci. Nie ma co za dużo opowiadać, to po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Obecnie znaczek z lapidarium dostępny jest w jednym z dwóch oddziałów przy rynku, a więc warto się w niego zaopatrzyć przed odwiedzinami. Cena standardowa - 7 zł. Również warto się podpytać w jednym z oddziałów czy lapidarium na pewno jest dostępne, ponieważ przy kapryśnej pogodzie może być zamknięte.
 
Roman Binder
borsuk
Lapidarium
Znaczek jest dostępny również w muzeum, bo biuro lapidarium czasami ma przerwy w pracy gdyż obsługuje je pracownik muzeum.
 
Rafał
Rafał
No. 335 Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie
Biuro zamknięte z informacją, że Pan wyszedł na chwilę do muzeum. Samo miejsce doskonałe do wyciszenia się.
 
matilola
ZT 335
Znaczek dostępny w Dawnej Rezydencji Jezuickiej.
 
Krzysztof Szpak
Krzysztof Szpak
ZT 335
Zamknięte pomimo przybycia w godzinach otwarcia :(
Lapidarium odwiedziłem o 12:30 a niedzielne godziny otwarcia to: 12:00 - 16:00
 
Paweł Przybylak
Paweł Przybylak
ZT
Znaczek jest podobno dostępny. Bramy do lapidarium były otwarte, jednak nikogo tam nie było. Wszystkie trzy znaczki ze Wschowy kupiłem w Dawnej Rezydencji Jezuickiej. W Muzeum Ziemi Wschowskiej również są wszystkie trzy dostępne. Lapidarium godne zwiedzenia. Byłem tak kolejny raz. O każdej porze roku wygląda inaczej.Polecam zajrzeć tam również jesienią
 
Paweł Przybylak
Paweł Przybylak
ZT
W soboty lapidarium nieczynne
 
Robert Salwowski
Bobik
Refleksja
Rzeczwiście człowiek zaczyna tam być nastawiony refleksyjnie
 
Hubert A.
Hubert
ZT 335
To było ostatnie miejsce jakie tego dnia odwiedziliśmy we Wschowie. Lapidarium i budząca się do życia przyroda zrobił na nas ogromne wrażenie. To taka enklawa w środku miasta i widać to w głosach licznych ptaków, które się tutaj gnieżdżą. Spotkaliśmy też bardzo miłego pana, z którym ucięliśmy sobie krótką pogawędkę o miejscu. Polecamy zwiedzanie lapidarium właśnie wiosną, kiedy żywe kolory roślin kontrastują ze starymi, nieco zszarzałymi nagrobkami.
 
Grzegorz Terpiłowski
Geodezjusz
ZT
Znaczki we Wschowie dostępne bez problemu, miejsca znaczkowe jak i nieoznaczone miejsca we Wschowie warte odwiedzenia, między innymi: Zamek, Ratusz.

W przypadku Lapidarium warto zadzwonić i umówić się na zwiedzanie, nr tel. podany na bramie lub stronie Muzeum Ziemi Wschowskiej.
 
Waldemar Dejnega
dejnegaw
Wschowa
Znaczki można kupić w każdym oddziale Muzeum pojedynczo, ale ja kupiłem wszystkie trzy w Lapidarium. Muzeum bardzo ciekawe, super przemiłe osoby oprowadzające po ekspozycjach.
 
Samanta
ZT
Bardzo interesujące miejsce, różnego rodzaju płyty nagrobne cmentarza ewangelickiego usytuowane w zaciszu starego parku. Całość obiektu wprawia w nostalgiczny nastrój. Znaczek dostępny w cenie 7 zł.
 
Dana
Wschowa
Muzeum unikatowe. Bardzo duża ilość płyt nagrobnych umieszczonych na murze okalającym cmentarz. Wiele eksponatów na całym cmentarzu. Szata roślinna opisana na tabliczkach. Ciekawe miejsce. Znów niedzielny bezpłatny bilet w innym kolorze niż w tamtych oddziałach muzeum
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Cmentarz
Bardzo interesujące miejsce. Nie udało się niestety obejrzeć galerii we wnętrzu budynku, ale sam spacer po cmentarzu jest ciekawy. Znaczek kupiony w Muzeum w kamieniczkach na rynku.
 
-Maciej-
Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie
Niedziela, 24-04-2016 r.
Jako że to niedziela wejście do muzeum bezpłatne, które czynne jest w godz. 13,00 - 17,00. Znaczek dobrze wyeksponowany w gablocie na prawo od wejścia w cenie 7 zł. Dostępna również pieczątka (taka sama jak w Muzeum Ziemi Wschowskiej). Bardzo przemiły kustosz bardzo ciekawie opowiadał i odpowiadał za pytania na temat cmentarza i pochowanych tu wschowian