Na dzień dzisiejszy w Polsce są 682 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 682 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 440 Miasto Łęknica

GPS: 51.534847 14.740415

Miasta

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 440 Miasto Łęknica

Łęknica to najmniejsza gmina miejska woj. lubuskiego, liczy 2600 mieszkańców. Położona jest na wysokości 155 m n.p.m. nad graniczną Nysą Łużycką, na terenie historycznych Łużyc. Miejscowość utworzona została po II wojnie światowej  z prawobrzeżnego Bad Muskau (łuż. Mużaków) oraz dawnej wsi Lugknitz.  W 1956 r. stała się osiedlem, a w 1969 r. uzyskała prawa miejskie.  Miasto było  ośrodkiem  przemysłowego przetwarzania miejscowych surowców: węgla brunatnego, glin i iłów ceramicznych oraz piasków szklarskich. Po przemianach społeczno-ustrojowych cały przemysł w Łęknicy upadł. Na terenach przy moście granicznym powstał największy na zachodniej granicy Polski bazar tzw. Manhattan. Miasto powoli zmieniało swój charakter na handlowo-usługowo-turystyczny.  Łęknica stanowi  ważny euroregionalny węzeł ścieżek rowerowych, leży na początku drogi krajowej nr 12 oraz posiada pięć mostów granicznych na Nysie Łużyckiej. Jako miejscowość o znaczących nie tylko w Polsce walorach turystycznych, Łęknica „odkryta” została dopiero po 1990 roku. W tym czasie udokumentowano istnienie Parku Mużakowskiego również po wschodniej stronie Nysy Łużyckiej oraz osobliwości geologiczno-górnicze na tzw. Łuku Mużakowa. Park Mużakowski został wpisany w 2004 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a atrakcje geologiczno-górnicze uzyskały status Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa. To właśnie tymi walorami  i różnorodnymi krajobrazami Łęknica zachwyca i przyciąga liczne rzesze turystów.


Miejsca sprzedaży:
Zajazd Park, ul. Kościuszki 15 Łęknica
Punkt Informacji Turystycznej Stowarzyszenia Geopark Łuk Mużakowa, ul. Hutnicza 25, Łęknica

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 440 Miasto Łęknica
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 440 Miasto Łęknica

16.05.2018 - dostępny bez problemów
12.05.2018 - dostępny bez problemów
05.05.2018 - dostępny bez problemów
30.04.2018 - dostępny bez problemów
08.12.2017 - znaczek niedostępny

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Adam Ptaszyński
Ptasior
Szkoda...
Jak widzę ZT w Leknicy, poza znaczkowymi imprezami, to raczej wyprawa bez zdobycia ZT. Tak było i dzisiaj. ZT 440 brak a na wieszaku w Zajazd Parku były 3 ostatnie znaczki (na numery nie zerknąłem)
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.440
Znaczek zdobyty w dniu premiery, w cenie 7 zł, w trakcie II Łużyckiego Spotkania Kolekcjonerów ZT. Ukłony dla wspaniałych organizatorów, którzy zawsze sprawiają, że do Łęknicy chce się wracać i czujemy się tam jak w domu. Łęknica to raj do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, ale też i kajakowej. I kto by pomyślał, że taka mała miejscowość ma tyle do zaoferowania.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 440 Miasto Łęknica
Miasteczko Łęknica to raj dla turystyki pieszej, rowerowej a ostatnio i spływów kajakami czy pontonami po malowniczej rzece granicznej Nysie Łużyckiej. Położone wśród zieleni Miasto, z którego jest blisko do Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa turysta może tu aktywnie wypocząć. Polecam a znaczek "zdobyty" na II Łużyckim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT
 
EWA I JACEK Kołobrzeg
EWA I JACEK Kołobrzeg
Łękica
Znaczek świeżutki prosto z pod matrycy. II Łużyckie Spotkanie Kolekcjonerów ZT, moje pierwsze wśród Braci znaczkowej. Miła atmosfera, dobra organizacja, klimatyczne miejsce warte polecenia. Łęknica zdobyta.