Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 551 Międzyrzecki Rejon Umocniony

lubuskie
GPS: 52.372088 15.506251

Podziemne trasy turystyczne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 551 Międzyrzecki Rejon Umocniony

System umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy (Bramy Lubuskiej i przedmościa odrzańskiego). W skład systemu wchodzą między innymi jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata. Podziemia odcinka centralnego MRU są obecnie rezerwatem nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków. Łączną długość podziemnych korytarzy szacuje się na około 32–35 km. Schrony bojowe wzniesione zostały na całej, około 80-kilometrowej długości linii Frontu. Ich największe nagromadzenie znajdowało się na centralnym odcinku oraz w zamykających ważne strategicznie kierunki grupach warownych (Werkgruppe).


Miejsca sprzedaży:
> Międzyrzecki Rejon Umocniony, Pniewo 1, Międzyrzecz

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 551 Międzyrzecki Rejon Umocniony
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 551 Międzyrzecki Rejon Umocniony
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 551 Międzyrzecki Rejon Umocniony
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 551 Międzyrzecki Rejon Umocniony
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 551 Międzyrzecki Rejon Umocniony
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 551 Międzyrzecki Rejon Umocniony
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 551 Międzyrzecki Rejon Umocniony
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 551 Międzyrzecki Rejon Umocniony

07.09.2023 - dostępny bez problemów
22.08.2023 - dostępny bez problemów
05.08.2023 - dostępny bez problemów
08.02.2023 - dostępny z małymi problemami
16.01.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Radosław Gwóźdź
Gwozdzik
ZT
Turystyczna perełka w Lubuskim . Obowiązkowy punkt do odwiedzin . Wrażenia przy zwiedzaniu bunkrów niesamowite . Na pewno tu wrócimy .
 
MMMT.family ze Szczecina
MMMT.family ze Szczecina
ZT
Zarezerwowaliśmy bilety z wyprzedzeniem, grupa dość liczna, na każdą w sumie godzinę, ale zapewne dlatego, że dzień świąteczny. Znaczek dostępny za 8 zł w kasie. Nie musieliśmy, więc płacić osobno za przewodnika, działa to ponoć przy grupach do 10 osób. Wykupiliśmy trasę 2 godzinną, żeby dały radę dzieci, ale były wyjątkowo zadowolone. Zejście na głębokość 30 m w dół, przejście różnymi korytarzami, dobrze pamiętać, żeby ubrać się cieplej, bo temp ok. 10 stopni, na końcu wejście po 160 stopniach schodów do góry i radość, że zobaczyło się słońce ;) ciekawa atrakcja, ponoć są plany, ale na niskim pokładzie jeździła turystycznie kolejka, dodatkowo dowiedzieliśmy się, że w miejscowości Wysoka koło jeziora po prawej stronie cyplu, wchodząc w lasek można dojść do bunkru byłej kwatery Hitlera.... Dotarliśmy ..
 
MMMT.family ze Szczecina
MMMT.family ze Szczecina
Re: ZT
...cypla;) pozdrawiamy
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Ojoj... A co tu się stało? Ostatni komentarz z 2017 roku? Nieładnie... Znaczek dostępny bez problemu w kasie muzeum. Do wyboru mamy kilka tras różnej długości i trudności. Najbardziej opłaca się pojechać większą grupą bo bilety są liczone osobno a przewodnik kosztuje swoje. Z tego powodu wzięliśmy trasę krótką: uzbierało się 9 ludków więc koszta przewodnika podzieliły się. Trasa wiedzie malowniczymi polami do bunkrow. Spacer korytarzami, zejście i wejście stromymi schodami. Powrót pasem smoczych zębów. Wycieczka 1500m trwała niecałe 2h Mam nadzieję, źe uda nam się zaliczyć trasę 8h. Polecamy. Jest klimat. Choć przytłacza myśl, źe wybudowano raptem 30% z planów (jeśli się pomyliłam, proszę o poprawę).
 
Mariusz Cieluch
Cieluszek
MRU
Znaczek dostępny bez większych problemów, do tego ładna pieczątka. Obiekt zwiedzałem już jakiś czas temu na wycieczce, więc dzisiaj zostały tylko formalności.
 
Jan PERKOWSKI
Yogi410
MRU
Znaczek dostępny bez problemów
 
Beata i Rafał Knaflewscy
Beata i Rafał z Poznania
No. 551 Międzyrzecki Rejon Umocniony
Znaczek w cenie 7 zł. dostępny w kasie która w niedzielę otwarta jest od 9.00 Zwiedzanie dopiero od godziny 11.00 :(
Warto poświęcić czas i przejść długą trasą
 
Samanta
ZT
Bardzo ciekawe miejsce. Znaczek i pieczątka dostępne bez problemu.
 
Artur - Rybnik
Znaczek i bunkrowcy
Znaczek widać przy kasie biletowej. Nie ma kłopotu, kto wie to znajdzie a kto nie wie spyta co to?! Tak ma być. Miejsce warte uwagi polecam miłośnikom fortyfikacji. A kto się zaraził i to solidnie polecam najciekawsze forum o tych bunkrach www.bunkrowiec.com.pl https://www.facebook.com/pages/Bunkerites-of-Poland/309219459092832Spotkałem ludzi z tej strony w terenie - słuchajcie coś wspaniałego jaka wiedza i obycie w temacie, przewodnik mówił ustalone regułgi a oni! Pozdrawiam Gonza i Makarona i niesamowite opowieści o tych miejscach o ludziach o losach powojennych itp.
 
Marta i Michał
No. 551
Cena oczywiście 7 zł, a miejsce godne zobaczenia. Polecamy trasę długa, która prowadzi przez liczne elementy podziemnych umocnień i daje pełny obraz na skalę całego systemu. Ogromny plus dla przewodnika, a także dla organizatorów. A tereny wokół sa po prostu warte odwiedzenia. :)
 
Hubert
ZT 551
Kawał historii, którą warto poznać. A znaczek, no cóż : ekspozycja na medal, naklejka jest, a do kompletu w miejscu pracuje miła pani potrafiąca zainteresować miejscem i znaczkami. Znaczek kosztuje tu standardowo 7 zł i za to stawiam wielki plus.