Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 876 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 876 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 812 Młyn Siedlimowice

GPS: 50.929935 16.573942

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice

Pierwsza pisemna i wiarygodna wzmianka o młynie w Siedlimowicach ukazała się w latach 1486 – 1488. Możemy być jednak prawie pewni, że mąkę produkowano tu już wcześniej. Co ciekawe, swoje podstawowe zadanie młyn spełnia do dnia dzisiejszego i z pewnością jest pod tym względem unikatem na skalę światową. Pod koniec XV w. właścicielem okolicznych dóbr był rycerz Georg von Seidlitz. W rękach Seidlitzów dobra rycerskie, wraz z młynem, znajdowały się przez ponad dwa wieki. Przez kolejne stulecia młyn przechodził w ręce rożnych właścicieli, których od końca XV w. do 1945 roku było piętnastu. Ostatnimi w tym okresie właścicielami była rodzina von Korn z Wrocławia. Obecne budynki to ich zasługa, chociaż większość urządzeń młyna pochodzi z XIX w. Po II wojnie światowej młyn przejęło państwo. Od 2001 roku właścicielami zostali Iwona i Witold Markiewiczowie. Rodzina Markiewiczów udostępniła obiekt dla zwiedzających. Można tu zobaczyć produkcję mąki w taki sposób, w jaki wyrabiano ją ponad 100 lat temu.


Miejsca sprzedaży:
Młyn Siedlimowice, Siedlimowice 1 (czynne pn. - pt. 7:00 - 15:00, sb. 8:00 - 12:00)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice

08.10.2019 - dostępny bez problemów
20.07.2019 - dostępny bez problemów
19.07.2019 - dostępny bez problemów
10.07.2019 - dostępny bez problemów
22.06.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Hubert A.
Hubert
Młyn i młynarz
O młynie wszystko sobie przeczytacie w opisie i komentarzach poprzedników, a czego nie przeczytacie tego dowiecie się na miejscu. Najważniejsze jest to, że właściciel to niezwykle otwarty człowiek, rozumiejący znaczkową ideę i widzący w niej sposób na turystyczny rozwój. Możliwość zakupu tradycyjnie mielonej mąki to obok pieczątek dodatkowa atrakcja. A w samym młynie, szczególnie na pierwszym piętrze czuć historię tego miejsca. Wciągnijcie powietrze kiedy staniecie na białej podłodze, a poczujecie ten zapach, który w pomieszaniu z zapachem drewna tworzy woń dzieciństwa (pokolenie komórkowców i tabletowców tego nie zrozumie). Podczas zwiedzania zerknijcie na windę i przez okno w jej pobliżu. Rozejrzyjcie się też po okolicy i popatrzcie na sam młyn, bo już konstrukcja budynku jest ciekawa, a gdy popatrzymy na oryginalną "wywrotnicę" jeszcze bardziej zrozumiemy dawną pracę we młynie.
 
Mirosław Kaliga
Mirek z T.G.
Siedlimowice
Trudno coś doda do oposów moich poprzedników.
miejsce warte odwiedzenia .Właściciel posiada bardzo dużą wiedzę o swoim młynie i to , że byłem sam nie przeszkadzało mu ,żeby poświęcić mi czas na oprowadzanie i opowiadanie o tym obiekcie .Polecam młyn Siedlimowice wszystkim znaczkomaniakom .Pieczątka przybita z nr.11
 
Maria i Jerzy
MiJ
Miejsce pełne uroku i niezwykłej histori .Niesamowitości dodaje sprzęt i urzadzenia które mają tyle lat i sprawnie działają.Własciciel bardzo kompetętny i pełen wiedzy o swoim młynie .Znaczek nabyty i oczywiście mąka a w dodatku pieczątka okolicznościowa z nr 4. Dziękujemy za wyczerpujące informacje o tym wspaniałym miejscu którego byśmy na pewno nie odwiedzili gdyby nie ZT.
 
Kolekcjoner ZT
Kolekcjoner ZT
Młyn
Również i ja podpisuję się pod wszystkimi wpisami. Wspaniali Właściciele. Też powiedziałem Właścicielom, że gdyby nie znaczek pewnie nigdy bym tu nie trafił. Oprócz znaczka kupiliśmy dwa worki mąki.
 
Robert Salwowski
Bobik
Re: Młyn
Brawo Wy. W Bardzie będzie dobry chlebek i ciasto... mniam, mniam
 
Michał Barański
Michał Barański
Młyn
Całym sercem podpisuję się pod poprzednimi wpisami. Miejsce na 6, a nawet 7. Gdyby nie znaczek, raczej bym tu nie trafił. Dodam tylko, że w pobliżu, po drugiej stronie drogi zaszyty w krzakach, ale też warty obejrzenia pałac w ruinie niestety.
 
mlyn siedlimowice
Re: 10 na 10
Dziękujemy za tak wspaniałą opinię czytam czytam i nie przestaje..... Było miło poznać i gościć u nas..........
Pozdrawiamy i zapraszamy
 
Robert Salwowski
Bobik
10 na 10
W moim prywatnym rankingu miejsc znaczkowych to SUPER DYCHA i to z kilku powodów. Po pierwsze - w życiu nie trafiłbym do tego wspaniałego miejsca, gdyby nie znaczek turystyczny Po drugie - miejsce jest zaczarowane i niesamowite. Ponad 150-letnie budynki i tak samo wiekowe działające (!) maszyny młyńskie Po trzecie - historia miejsca. Ponad 500 lat temu w tym miejscu po raz pierwszy mielono zboże na mąkę Po czwarte - cudowni, ciepli ludzie. Cała rodzina - głowa rodziny Witold, szyja tej głowy Iwona i potomek Arek - wielkich pasjonatów. Jak się zapewne domyślacie, w tym miejscu Was oprowadzą, pokażą ciekawostki, opowiedzą ciekawą historię. Coś cudownego. A po piąte - można wyjechać do domu z produktem wytwarzanym w tym miejscu, czyli wspaniałą, czystą mąką. Zakupiłem dwa dwukilowe woreczki. Nie ma się co zastanawiać - planujecie swoje wojaże, tak aby trafić do Siedlimowic, bo warto!
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Miło i sympatycznie, z całą pewnością warto odwiedzić to miejsce. Znaczek do kupienia na miejscu, w cenie standard.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Młyn
Świetne, ciekawe miejsce. Zwłaszcza że nie jest to muzeum a ciągle czynny od kilkuset lat młyn z zabytkowym wciąż działającym wyposażeniem. Zostaliśmy miło przyjęci mimo że przez opóźniony pociąg i wyścig rowerowy nie zdążyliśmy w godzinach otwarcia. Mimo tego zaliczyliśmy pełne zwiedzanie młyna i ciekawe opowieści o mące i nie tylko.
 
Roman Binder
borsuk
Młyn
Bardzo ciekawy czynny młyn zbożowy. Wspaniali właściciele. Młyn dostępny niezależnie od godzin otwarcia. Znaczek dostępny za 7 zł.
 
Robert Salwowski
Bobik
Re: Młyn
Kontaktowałem się z właścicielami tylko telefonicznie, ale to mi kompletnie wystarczyło, żeby potwierdzić Wasze zdanie. Niesamowicie mili ludzie z niesamowitą pasją. Już się nie mogę doczekać, kiedy tam będę.
 
Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
Znaczek
Szkoda, byłem drugim nabywcą znaczka. Młyn jest do zwiedzania. Miły właściciel oprowadzi i opowie jego historie.