Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 812 Młyn Siedlimowice

GPS: 50.929935 16.573942

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice

Pierwsza pisemna i wiarygodna wzmianka o młynie w Siedlimowicach ukazała się w latach 1486 – 1488. Możemy być jednak prawie pewni, że mąkę produkowano tu już wcześniej. Co ciekawe, swoje podstawowe zadanie młyn spełnia do dnia dzisiejszego i z pewnością jest pod tym względem unikatem na skalę światową. Pod koniec XV w. właścicielem okolicznych dóbr był rycerz Georg von Seidlitz. W rękach Seidlitzów dobra rycerskie, wraz z młynem, znajdowały się przez ponad dwa wieki. Przez kolejne stulecia młyn przechodził w ręce rożnych właścicieli, których od końca XV w. do 1945 roku było piętnastu. Ostatnimi w tym okresie właścicielami była rodzina von Korn z Wrocławia. Obecne budynki to ich zasługa, chociaż większość urządzeń młyna pochodzi z XIX w. Po II wojnie światowej młyn przejęło państwo. Od 2001 roku właścicielami zostali Iwona i Witold Markiewiczowie. Rodzina Markiewiczów udostępniła obiekt dla zwiedzających. Można tu zobaczyć produkcję mąki w taki sposób, w jaki wyrabiano ją ponad 100 lat temu.


Miejsca sprzedaży:
> Młyn Siedlimowice, Siedlimowice 1 (czynne pn. - pt. 7:00 - 15:00, sb. 8:00 - 12:00)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice
Obrázek č. 10, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice
Obrázek č. 11, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice
Obrázek č. 12, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice

10.11.2023 - dostępny bez problemów
23.10.2022 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
10.09.2022 - dostępny bez problemów
23.07.2022 - dostępny bez problemów
13.05.2022 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Jacek Chowaniec
Sir_Jack
Wszystko OK
Zawitaliśmy pół godziny przed zamknięciem. Udało się zwiedzić młyn, zakupić mąkę i otrzymać zaproszenie na "Festiwal Mąki". Znaczek za 10PLN
 
Natalka i Edyta Domaradzkie
Domarki
ZT 812
Jak poprzednicy, gorąco polecamy to miejsce. Podziękowania dla Państwa Iwony i Witolda za pasję i dbałość o zabytek techniki. Życzymy cierpliwości i wytrwałości w mieleniu :)
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu. Płatność gotówką.

Choć przyjechaliśmy pół godziny przed zamknięciem, Właściciel spokojnie nas oprowadził. Po nas jeszcze wiele osób się pojawiło i nikt nie został wyproszony.
Zabrałam tam rodziców, bo wszystkich nas zaciekawiła mąka.
Na próbę kupiliśmy 14kg 3 rodzajów.
Skusiłam się na dwie pieczątki, chociaż nie zbieram.

Młyn niesamowity.
Właściciele fantastyczni.
Teren dookoła zadbany.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 812
Miejsce po wielokroć nie powtarzalne i cudownie.Młyn to żywy funkcjonalny zabytek a dziki właścicielką Państwu Iwonie i Witoldowi Markiwiczom ma też Serce otwarte na chcących usłyszeć historię tego miejsca. Rodzina miła atmosfera sprawia, że chce się tu powrócić. Tu zdobyłem swój wyjątkowy Znaczek Turystyczny to jest 900 numerowany Polski. Mujsce trzeba koniecznie odwiedzić i dobrze się wcześniej zapowidzć by nie potrzebnie sobie i innym kłopoty nie robić. Dziękuję i Przepraszam
 
Dagmara
wspaniałe miejsce z duszą
To jest idealny przykład tego jak nie mając wielkich nakładów finansowych, bogatych sponsorów i wielkiej reklamy w ogólnopolskich mediach, można jednocześnie robić genialną turystykę i być ambasadorem lokalnej historii i społeczności. MIEJSCE Z DUSZĄ nieskażone komercją i tandetą. A na dodatek fantastyczni gospodarze, prawdziwi pasjonaci.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Młyn
Dziękujemy Gospodarzowi za oprowadzenie i pokazanie Młyna! W porównaniu do Młyna Hilberta w Dzierżoniowie - ten jest o wiele mniejszy ale wciąż działa! Mąka unosi się i bieli wszelkie przedmioty. To niezwykłe że maszyny mają po 100 lat!
 
Slawomir Woźniak
Sławek
812
Dzięki uprzejmości miłemu właścicielowi udało się zwiedzić młyn.Jeszcze raz dziękujemy
 
jacek
jacek
812
Niestety nie mieliśmy tyle szczęścia co Dana ;) więc zwiedziliśmy tylko z zewnątrz.
 
Danuta Świątek
Dana
Siedlimowice
Do Młyna dotarłam już po jego zamknięciu. Ale właściciele mieszkają w obejściu i z chęcią udostępnili zwiedzania, pieczątki i oczywiście Znaczek Turystyczny!
 
Hubert A.
Hubert
Młyn i młynarz
O młynie wszystko sobie przeczytacie w opisie i komentarzach poprzedników, a czego nie przeczytacie tego dowiecie się na miejscu. Najważniejsze jest to, że właściciel to niezwykle otwarty człowiek, rozumiejący znaczkową ideę i widzący w niej sposób na turystyczny rozwój. Możliwość zakupu tradycyjnie mielonej mąki to obok pieczątek dodatkowa atrakcja. A w samym młynie, szczególnie na pierwszym piętrze czuć historię tego miejsca. Wciągnijcie powietrze kiedy staniecie na białej podłodze, a poczujecie ten zapach, który w pomieszaniu z zapachem drewna tworzy woń dzieciństwa (pokolenie komórkowców i tabletowców tego nie zrozumie). Podczas zwiedzania zerknijcie na windę i przez okno w jej pobliżu. Rozejrzyjcie się też po okolicy i popatrzcie na sam młyn, bo już konstrukcja budynku jest ciekawa, a gdy popatrzymy na oryginalną "wywrotnicę" jeszcze bardziej zrozumiemy dawną pracę we młynie.
 
Mirosław Kaliga
Mirek z T.G.
Siedlimowice
Trudno coś doda do oposów moich poprzedników.
miejsce warte odwiedzenia .Właściciel posiada bardzo dużą wiedzę o swoim młynie i to , że byłem sam nie przeszkadzało mu ,żeby poświęcić mi czas na oprowadzanie i opowiadanie o tym obiekcie .Polecam młyn Siedlimowice wszystkim znaczkomaniakom .Pieczątka przybita z nr.11
 
Maria i Jerzy
MiJ
Miejsce pełne uroku i niezwykłej histori .Niesamowitości dodaje sprzęt i urzadzenia które mają tyle lat i sprawnie działają.Własciciel bardzo kompetętny i pełen wiedzy o swoim młynie .Znaczek nabyty i oczywiście mąka a w dodatku pieczątka okolicznościowa z nr 4. Dziękujemy za wyczerpujące informacje o tym wspaniałym miejscu którego byśmy na pewno nie odwiedzili gdyby nie ZT.
 
Kolekcjoner ZT
Kolekcjoner ZT
Młyn
Również i ja podpisuję się pod wszystkimi wpisami. Wspaniali Właściciele. Też powiedziałem Właścicielom, że gdyby nie znaczek pewnie nigdy bym tu nie trafił. Oprócz znaczka kupiliśmy dwa worki mąki.
 
Robert Salwowski
Bobik
Re: Młyn
Brawo Wy. W Bardzie będzie dobry chlebek i ciasto... mniam, mniam
 
Michał Barański
Michał Barański
Młyn
Całym sercem podpisuję się pod poprzednimi wpisami. Miejsce na 6, a nawet 7. Gdyby nie znaczek, raczej bym tu nie trafił. Dodam tylko, że w pobliżu, po drugiej stronie drogi zaszyty w krzakach, ale też warty obejrzenia pałac w ruinie niestety.
 
mlyn siedlimowice
Re: 10 na 10
Dziękujemy za tak wspaniałą opinię czytam czytam i nie przestaje..... Było miło poznać i gościć u nas..........
Pozdrawiamy i zapraszamy
 
Robert Salwowski
Bobik
10 na 10
W moim prywatnym rankingu miejsc znaczkowych to SUPER DYCHA i to z kilku powodów. Po pierwsze - w życiu nie trafiłbym do tego wspaniałego miejsca, gdyby nie znaczek turystyczny Po drugie - miejsce jest zaczarowane i niesamowite. Ponad 150-letnie budynki i tak samo wiekowe działające (!) maszyny młyńskie Po trzecie - historia miejsca. Ponad 500 lat temu w tym miejscu po raz pierwszy mielono zboże na mąkę Po czwarte - cudowni, ciepli ludzie. Cała rodzina - głowa rodziny Witold, szyja tej głowy Iwona i potomek Arek - wielkich pasjonatów. Jak się zapewne domyślacie, w tym miejscu Was oprowadzą, pokażą ciekawostki, opowiedzą ciekawą historię. Coś cudownego. A po piąte - można wyjechać do domu z produktem wytwarzanym w tym miejscu, czyli wspaniałą, czystą mąką. Zakupiłem dwa dwukilowe woreczki. Nie ma się co zastanawiać - planujecie swoje wojaże, tak aby trafić do Siedlimowic, bo warto!
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Miło i sympatycznie, z całą pewnością warto odwiedzić to miejsce. Znaczek do kupienia na miejscu, w cenie standard.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Młyn
Świetne, ciekawe miejsce. Zwłaszcza że nie jest to muzeum a ciągle czynny od kilkuset lat młyn z zabytkowym wciąż działającym wyposażeniem. Zostaliśmy miło przyjęci mimo że przez opóźniony pociąg i wyścig rowerowy nie zdążyliśmy w godzinach otwarcia. Mimo tego zaliczyliśmy pełne zwiedzanie młyna i ciekawe opowieści o mące i nie tylko.
 
Roman Binder
borsuk
Młyn
Bardzo ciekawy czynny młyn zbożowy. Wspaniali właściciele. Młyn dostępny niezależnie od godzin otwarcia. Znaczek dostępny za 7 zł.
 
Robert Salwowski
Bobik
Re: Młyn
Kontaktowałem się z właścicielami tylko telefonicznie, ale to mi kompletnie wystarczyło, żeby potwierdzić Wasze zdanie. Niesamowicie mili ludzie z niesamowitą pasją. Już się nie mogę doczekać, kiedy tam będę.
 
Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
Znaczek
Szkoda, byłem drugim nabywcą znaczka. Młyn jest do zwiedzania. Miły właściciel oprowadzi i opowie jego historie.