Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 831 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 831 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 812 Młyn Siedlimowice

GPS: 50.929935 16.573942

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 812 Młyn Siedlimowice

Pierwsza pisemna i wiarygodna wzmianka o młynie w Siedlimowicach ukazała się w latach 1486 – 1488. Możemy być jednak prawie pewni, że mąkę produkowano tu już wcześniej. Co ciekawe, swoje podstawowe zadanie młyn spełnia do dnia dzisiejszego i z pewnością jest pod tym względem unikatem na skalę światową. Pod koniec XV w. właścicielem okolicznych dóbr był rycerz Georg von Seidlitz. W rękach Seidlitzów dobra rycerskie, wraz z młynem, znajdowały się przez ponad dwa wieki. Przez kolejne stulecia młyn przechodził w ręce rożnych właścicieli, których od końca XV w. do 1945 roku było piętnastu. Ostatnimi w tym okresie właścicielami była rodzina von Korn z Wrocławia. Obecne budynki to ich zasługa, chociaż większość urządzeń młyna pochodzi z XIX w. Po II wojnie światowej młyn przejęło państwo. Od 2001 roku właścicielami zostali Iwona i Witold Markiewiczowie. Rodzina Markiewiczów udostępniła obiekt dla zwiedzających. Można tu zobaczyć produkcję mąki w taki sposób, w jaki wyrabiano ją ponad 100 lat temu.


Miejsca sprzedaży:
Młyn Siedlimowice, Siedlimowice 1 (czynne pn. - pt. 7:00 - 15:00, sb. 8:00 - 12:00)


22.06.2019 - dostępny bez problemów
13.06.2019 - dostępny bez problemów
08.06.2019 - dostępny bez problemów
01.06.2019 - dostępny bez problemów
26.05.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Michał Barański
Michał Barański
Młyn
Całym sercem podpisuję się pod poprzednimi wpisami. Miejsce na 6, a nawet 7. Gdyby nie znaczek, raczej bym tu nie trafił. Dodam tylko, że w pobliżu, po drugiej stronie drogi zaszyty w krzakach, ale też warty obejrzenia pałac w ruinie niestety.
 
Robert Salwowski
Bobik
10 na 10
W moim prywatnym rankingu miejsc znaczkowych to SUPER DYCHA i to z kilku powodów. Po pierwsze - w życiu nie trafiłbym do tego wspaniałego miejsca, gdyby nie znaczek turystyczny Po drugie - miejsce jest zaczarowane i niesamowite. Ponad 150-letnie budynki i tak samo wiekowe działające (!) maszyny młyńskie Po trzecie - historia miejsca. Ponad 500 lat temu w tym miejscu po raz pierwszy mielono zboże na mąkę Po czwarte - cudowni, ciepli ludzie. Cała rodzina - głowa rodziny Witold, szyja tej głowy Iwona i potomek Arek - wielkich pasjonatów. Jak się zapewne domyślacie, w tym miejscu Was oprowadzą, pokażą ciekawostki, opowiedzą ciekawą historię. Coś cudownego. A po piąte - można wyjechać do domu z produktem wytwarzanym w tym miejscu, czyli wspaniałą, czystą mąką. Zakupiłem dwa dwukilowe woreczki. Nie ma się co zastanawiać - planujecie swoje wojaże, tak aby trafić do Siedlimowic, bo warto!
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Miło i sympatycznie, z całą pewnością warto odwiedzić to miejsce. Znaczek do kupienia na miejscu, w cenie standard.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Młyn
Świetne, ciekawe miejsce. Zwłaszcza że nie jest to muzeum a ciągle czynny od kilkuset lat młyn z zabytkowym wciąż działającym wyposażeniem. Zostaliśmy miło przyjęci mimo że przez opóźniony pociąg i wyścig rowerowy nie zdążyliśmy w godzinach otwarcia. Mimo tego zaliczyliśmy pełne zwiedzanie młyna i ciekawe opowieści o mące i nie tylko.
 
Roman Binder
borsuk
Młyn
Bardzo ciekawy czynny młyn zbożowy. Wspaniali właściciele. Młyn dostępny niezależnie od godzin otwarcia. Znaczek dostępny za 7 zł.
 
Robert Salwowski
Bobik
Re: Młyn
Kontaktowałem się z właścicielami tylko telefonicznie, ale to mi kompletnie wystarczyło, żeby potwierdzić Wasze zdanie. Niesamowicie mili ludzie z niesamowitą pasją. Już się nie mogę doczekać, kiedy tam będę.
 
Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
Znaczek
Szkoda, byłem drugim nabywcą znaczka. Młyn jest do zwiedzania. Miły właściciel oprowadzi i opowie jego historie.