Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!

No. 459 Mury obronne w Głubczycach

GPS: 50.198793 17.828804

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 459 Mury obronne w Głubczycach

Obwarowania miejskie to obwód murów, bramy, baszty oraz fosa i stawy. Głubczycki mur, po raz pierwszy odnotowany w 1282 r., miał 19 baszt ( w tym 7 o rzucie półkolistym i 12 o ostrołukowym - jedyny taki kształt baszt w murach obronnych na terenie Polski. Do miasta prowadziły 3 bramy - wysokie wieże   z przejazdem  w dolnej kondygnacji. Bramę Górną (Nyską) - znajdowała się między dzisiejszym budynkiem cukierni „Keks”, a basztą przy blokach mieszkalnych przy ul. Ratuszowej i Bramę Dolną (Opawska) między basztą na Nowym Świecie, a starą remizą strażacką - wzniesiono w 2 poł. XIII w. Natomiast trzecią - Bramę Grobnicką (Klasztorną, Floriańską) wybudowano w sąsiedztwie kościoła franciszkanów  na przełomie wieków XIII i XIV, po sporze mieszczan z joannitami (1282 r.). Z zewnętrznej strony miasta wszystkie bramy  umacniało dodatkowo przedbramie złożone z niedługiej szyi i dodatkowej wieży z przejazdem. Mury dodatkowo otoczono stawami i fosą (w części suchą) oraz wałami, dalej miasto chroniły naturalne mokradła.


Miejsca sprzedaży:
> Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej, ul. Rynek 1, Głubczyce (web)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 459 Mury obronne w Głubczycach
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 459 Mury obronne w Głubczycach
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 459 Mury obronne w Głubczycach
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 459 Mury obronne w Głubczycach
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 459 Mury obronne w Głubczycach
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 459 Mury obronne w Głubczycach

18.08.2022 - dostępny bez problemów
27.06.2021 - dostępny bez problemów
30.10.2020 - dostępny bez problemów
25.10.2020 - dostępny bez problemów
04.10.2019 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Krzysztof Ulka
krist58
No. 459 Mury obronne w Głubczycach
Znaczek dostępny w kasie muzeum. Święto Niepodległości - wstęp do muzeum i na wieżę za friko. Kasa zamknięta, ale dzięki miłym paniom kustoszkom, znaczki zakupione bez problemu.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczek do kupienia w kasie muzeum w Ratuszu.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Głubczyce
Głubczyce to niewielkie ale urokliwe miasteczko. Można pospacerować po parku, przejść się uliczkami i podziwiać pięknie odrestaurowany Ratusz. Aż dziw że do 2008r pozostawał powojenną ruiną. Teraz jest prawdziwą ozdobą miasta.

Wszystkie Znaczki do nabycia w Muzeum mającym swoją siedzibę właśnie w Ratuszu. Co ważne Muzeum czynne jest również w niedziele - ale tylko w drugą i czwartą niedzielę miesiąca. My wyjazd zaplanowaliśmy wcześniej więc po Znaczki wchodziliśmy "na pewniaka"

Można również wejść na wieżę - w cenie biletu do muzeum (bilety po 3 zł dorosły i 2 zł dzieci - dzieci do 7 lat wstęp darmowy). Widok z wieży wspaniały! Widać góry!
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Głubczyce
Warto przejść się wzdłuż dawnych murów, z których część zachowała się w całkiem dobrym stanie. Szkoda że zostały tylko nieliczne baszty a nie ma żadnej bramy. Ale jak sobie zbudowali ratusz to kto wie :) ZT dostępny w muzeum.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 459 Mury obronne w Głubczycach
Warto zwiedzić miasto,miła atmosfera małego miasteczka i życzliwi mieszkańcy.Muzeum mieszczące się w Ratuszu z miłą obsługą,możliwość wejścia na wieżę Ratusza. W parku widać starania władz lokalnych i efekt będzie znakomity gdy się zazieleni.Dodatkową atrakcją miłą dla ucha i serca jest hejnał grany w południe "Nie rzucim ziemi......"Sam Ratusz pięknie odbudowany z ruin. Mury obronne z kilkoma basztami usytuowane dookoła rynku.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 459
Jeżeli ktoś ma czas i ochotę, to warto zobaczyć jeszcze pozostałe elementy dawnych obwarowań miejskich.