Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!

No. 1121 Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki

GPS: 50.972307 21.489962

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1121 Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki

W 1922 roku w Krzemionkach odkryto zespół prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego funkcjonujących w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 3900 – 1600 p.n.e.). Wkrótce rozpoczęto organizować w tym miejscu rezerwat archeologiczny, a później także muzeum. Pole eksploatacyjne w Krzemionkach ma powierzchnię ok. 80 ha, na której znajduje się ok. 4 tysiące kopalń. Największe z nich mają głębokość 10 m, a powierzchnia podziemnych wyrobisk osiąga nawet kilkaset metrów kwadratowych. Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu na świecie. W tutejszym rezerwacie archeologicznym prześledzić można większość dawnych technik pozyskiwania krzemienia, wydobywanego zarówno w małych jamach, jak i skomplikowanych kopalniach. Ponadto turyści mogą podziwiać kopalnie, wędrując podziemną trasą o długości prawie 500 metrów. Obejrzeć można także zrekonstruowane zabudowania neolityczne, obozowisko górników oraz grobowiec megalityczny. Z uwagi na wyjątkowe walory kopalne Krzemionki uznane zostały za Pomnik Historii Polski, a w lipcu 2019 roku wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki, Sudół 135a, Ostrowiec Świętokrzyski


09.10.2023 - dostępny bez problemów
26.08.2023 - dostępny bez problemów
01.07.2023 - dostępny bez problemów
21.05.2023 - dostępny bez problemów
21.05.2023 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Piotr Uba
Piotr Uba
***
Zwykle nie fascynują mnie tego typu muzea/rezerwaty, ale muszę przyznać, że tutaj jest co obejrzeć. Obiekt godny polecenia. Zobaczenie wielkich konkrecji krzemieniowych w wapiennej skale 10 metrów pod ziemią to jest naprawdę coś! Pomijam kwestię przyrody samego rezerwatu, na której (niestety) przewodniczka nie ma czasu się skupić, więc tylko czujni turyści mają szansę wypatrzeć "wartość dodaną". Udało mi się sfotografować niemal w biegu ciekawego, pięknego motyla, oblaczka granatka. Dwugodzinny spacer po ekspozycji i rezerwacie to dobrze zagospodarowany czas. Polecam.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
kopalnia
Byłem tu ponad 10 lat temu i cieszę się, że odwiedziłem ponownie. Dużo zmieniło się na plus. Zwiedzanie trzeba wcześniej zarezerwować. Nawet teraz było sporo ludzi a podobno na niektóre weekendy w lato już teraz nie ma miejsc. Zwiedzanie trwa ok. 2 godzin. Zaczyna się od multimedialnej wystawy, następnie spacer po terenie kopalni, zejście do podziemnej trasy turystycznej i na koniec historyczna osada. ZT dostępny w kasie. Można też kupić ciekawe wydawnictwa i pamiątki z krzemienia.
 
Grzegorz Kaczmarczyk
1121
Na zwiedzanie muzeum należy przeznaczyć około 3 godzin. Mnie się udało bez wcześniejszej rezerwacji ale w sezonie może być to trudne. Świetna wystawa interaktywna, w której czegokolwiek nie dotkniesz to dostarcza ciekawych informacji. Trafiłem na przemilego przewodnika także pół kilometra korytarzami kopalnianymi minęło w mgnieniu oka. Znaczek do nabycia w kasie muzealnej ale tez widoczny w gablocie z pamiątkami .