Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1260
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1260!

No. 922 Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

GPS: 54.329421 18.204125

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 922 Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach jest niezwykle atrakcyjnym miejscem, które oczarowuje swoją bogatą historią oraz prezentacją dziedzictwa kulturowego Kaszub. Początki muzeum sięgają lat ’20 XX w., w tym czasie Franciszek Treder za namową Aleksandra Majkowskiego zajął się kolekcjonowaniem artefaktów z terenu Kaszub.  Przerwaną przez wydarzenia II wojny światowej tradycje muzealnictwa przywrócono w 1945 r. Zbiory Muzeum prezentowane są w ośmiu wystawowych salach budynku głównego (rybołówstwo, rolnictwo, gospodarstwo domowe, ceramika kaszubska, haft kaszubski, posag panny młodej, izba kaszubska, sala historyczna). Muzeum posiada unikatową kolekcję obrazów malowanych na szkle i lustrze oraz kolekcję XVIII i XIX wiecznych czepców kaszubskich (złotogłowia). Poza udostępnianiem ekspozycji stałej, Muzeum Kaszubskie jest koordynatorem wielu cennych inicjatyw. Każdego roku w lipcu, na terenie muzeum, odbywa się  Festiwal Nalewki Kaszubskiej.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Kaszubskie im. F. Tredera w Kartuzach ul. Kościerska 1, Kartuzy

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 922 Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 922 Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 922 Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 922 Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 922 Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 922 Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 922 Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 922 Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 922 Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Obrázek č. 10, Znaczki Turystyczne, No. 922 Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Obrázek č. 11, Znaczki Turystyczne, No. 922 Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Obrázek č. 12, Znaczki Turystyczne, No. 922 Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Obrázek č. 13, Znaczki Turystyczne, No. 922 Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Obrázek č. 14, Znaczki Turystyczne, No. 922 Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

11.06.2023 - dostępny bez problemów
25.03.2023 - dostępny bez problemów
20.01.2023 - dostępny bez problemów
20.01.2023 - dostępny bez problemów
15.10.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Kartuzy
Muzeum ciekawe,można poznać życie codzienne, pracę, kulturę i sztukę dawnych Kaszubów. Znaczek bez problemu w kasie. Będąc w Kartuzach trzeba oczywiście odwiedzić kolegiatę wraz z otoczeniem.
 
Ewa
No. 922
Wielki zachwyt :-) Przepiękne, bogate zbiory wszystkiego co tylko kojarzy się z Kaszubami. Obowiązkowy punkt na trasie każdego turysty. Koniecznie trzeba pochylić się nad eksponatami z kaszubskim haftem i przyglądnąć się czepcom. Znaczek ładnie wyeksponowany w kasie Muzeum. Dostępna jest także pieczątka z nutami kaszubskimi.
 
Aleksandra
Aleksandra
No.922
Bardzo interesujace muzeum.Wystawa naprawde wciagająca.Wiele można się dowiedzieć.
Znaczek dostępny przy zakupie biletu,w sklepiku,wyeksponowany wraz z innymi pamiatkami kaszubskimi.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 922
To jest miejsce gdzie trafiłem dzięki Znaczkowi Turystycznemu. Ogrom pamiątek i wyrobów rękodzieła mieszkańców tych terenów zachęca. Można poznać jak żyli, jak wyglądały ich przedmioty codziennego użytku. Cena znaczka i tu zaskoczenie 7 zł - "wiemy, że jest inna cena, ale my jeszcze sprzedajemy po starej”. Miejsce warte polecenia
 
Agnieszka i Wojciech PĘPEK
Wojt787
ZT 922
Muzeum KARTUSKIE. Dojechać do niego nie trudno. W kasie pani powiedziała że nie tak dawno do muzeum przyjechał pan z Bydgoszczy specjalnie tylko do Kartuz. Ot wycieczka jednodniowa... Pan z obsługi zaśpiewał po Kaszubsku i poczęstował tabaką... W muzeum dużo eksponatów i rekwizytów więc jest co oglądać i podziwiać. Gorąco polecam.
 
Maciej
Maciej
Muzeum im. Franciszka Tredera
Zgodnie z zasadą - gdzie premiera ZT w pomorskim, tam i ja, udałem się do Kartuz. Kiedy popatrzymy na mapę ZT, nie da się nie zauważyć dysproporcji pomiędzy południem, a północą. Tym bardziej cieszy fakt, że premiera nowego ZT 922 ma miejsce właśnie tutaj.

Do muzeum dotarłem około 14 i jak poinformowała mnie pani w kasie, nie byłem pierwszą osobą kupującą znaczek. Ktoś z kolegów/koleżanek zjawił się niedługo po otwarciu, z samego rana:)

Samo muzeum znajduje się dosłownie kilkaset metrów od budynku dworca. Ekspozycja przypomina nieco tę w muzeum na zamku w niedalekim Bytowie. W kilku salach na dwóch piętrach możemy poczytać o kaszubskim rybołówstwie, rolnictwie, garncarstwie. Jest też historia kaszubskiej truskawki, są diabelskie skrzypce czy ekspozycja wykonanych w rogu tabakier. W jednej z sal widzimy kolekcję sprzętu medycyny ludowej np. obcęgi do przeprowadzania 'zabiegów' stomatologicznych. Piękniejsza część zapewne doceni precyzyjne kaszubskie hafty. Miejsce przyjemne do zwiedzania, polecam.