Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1320
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1320!

No. 1285 Muzeum Kultury Przeworskiej i Izba Pamięci Bitwy pod Mokrą w Mokrej

GPS: 50.961783 18.914269

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1285 Muzeum Kultury Przeworskiej i Izba Pamięci Bitwy pod Mokrą w Mokrej

Powstanie Muzeum Kultury Przeworskiej i Izby Pamięci Bitwy pod Mokrą łączy się z dniem 9 maja 1975 roku, kiedy to odsłonięty został pomnik ku czci bohaterów poległych na polach Mokrej 1 września 1939 roku. Podjęto wtedy działania zmierzające do utworzenia miejsca, w którym pamięć o zwycięstwie Wołyńskiej Brygady Kawalerii zostałaby godnie uczczona. Decyzją dyrekcji Szkoły Podstawowej w Mokrej utworzono Izbę Pamięci I Tradycji, w której zgromadzono oryginalne eksponaty z pola bitwy, zdjęcia, pamiątki oraz dary od rodzin poległych żołnierzy. Po odkryciu w 1994 roku w Mokrej stanowisk archeologicznych z okresu kultury przeworskiej – Izba zaczęła gromadzić informacje dotyczące także tej, dotychczas nieznanej części dziedzictwa historycznego Mokrej. Do roku 2005 Izba mieściła się w budynku „starej szkoły” w Mokrej. Następnie została przeniesiona do budynku „nowej szkoły”, a od 2010 r. w nowopowstałym budynku utworzono muzeum, które jest kontynuatorem tradycji Izby Pamięci.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Kultury Przeworskiej i Izba Pamięci Bitwy pod Mokrą, Mokra 194


26.10.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
18.10.2024 - dostępny bez problemów
05.10.2024 - dostępny bez problemów
03.10.2024 - dostępny bez problemów
02.10.2024 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No.1285
O miejscu i bitwie wiedziałem wiele, choć w miejscu bitwy nigdy nie byłem. Gdy powstał Znaczek Turystyczny i jeszcze był po drodze na Ogólnopolskie spotkanie było to musiałem tam być. Mimo ze widziałem wiele to pasjonująca opowieść kustosza muzeum o bitwie o jej przebiegu i o Julianie Filipowiczowi dowódcy Wołyńska Brygada Kawalerii, który mimo słabszemu uzbrojeniu skutecznie powstrzymał lepiej uzbronionego niemieckiego agresora wykorzystując walory terenu. Dziękujemy za pasjonująca opowieść. Znaczek ten i No. 1284 dostępny i dobrze wyeksponowany w cenie po 10 zł. Samo zwiedzanie muzeum bezpłatnie.
 
Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
Historia
Dodam tylko do wcześniejszego komentarza, że z kustoszem muzeum mógłbym przegadać na temat bitwy, wojny i odkryć archeologicznych cały dzień, tylko było jedno ale : miałem ograniczony czas (ok godziny na tą ekspozycję). Niby dużo czasu jak na takie małe muzeum,ale okazało się że za mało ;)
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 1285 Muzeum Kultury Przeworskiej i Izba Pamięci Bitwy pod Mokrą w Mokrej
Izba Pamięci poświęcona bitwie pod Mokrą. Ciekawe eksponaty z tamtych czasów i miła obsługa. W pobliskiej miejscowości Miedźno na cmentarzu pochowani są żołnierze którzy w tej bitwie polegli. Jadąc obok pomnika docieramy do wiaduktu kolejowego gdzie ulokowany był pociąg pancerny "Śmiały" a dalej do Miedźna gdzie jest cmentarz.
 
Dominik Wiśniewski
Dominik Wiśniewski
ZT 1285
Znaczek był dostępny w cenie 10 zł podczas Nocy Muzeów 18.05.2024r.