Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 816 Muzeum w Praszce

GPS: 51.055586 18.450315

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 816 Muzeum w Praszce

Muzeum w Praszce, powstało z inicjatywy prof. Konrada Jażdżewskiego, który na ten cel podarował Miastu Praszce rodzinną kamienicę. Dla zwiedzających muzeum otwarto 8 maja 1980 roku. Placówka jest Samorządową Instytucją Kultury Gminy Praszka. W Muzeum prezentowanych jest 7 wystaw stałych ukazującym zwiedzającym przekrój Miasta i Gminy Praszka w różnych aspektach naukowych. Jednym z nich jest stała wystawa pt. "W starej aptece", nawiązująca do apteki prowadzonej przez Wacława Łuckiego. Jedną z najważniejszych atrakcji Muzeum i Gminy Praszka, jest zabytkowy tabor kolejki wąskotorowej o prześwicie 750 mm, łączącej w latach 1916-1987 Praszkę z Wieluniem. Oddano ją do ruchu 26 września 1916 roku. Ostatecznie w dniu 31 sierpnia 1987 roku zlikwidowano linię kolejki wąskotorowej, a sam tabor, w wyniku starań władza miasta i lokalnej społeczności pozostawiono na stacji w Praszce. W roku 2002 przetransportowano go do ogrodu muzealnego, a w 2015 roku przeprowadzono jego gruntowna konserwację. W skład  taboru wchodzą: parowóz wąskotorowy na tor 750 mm seria Px – 48-1770 z tendrem Ptx-48-1770, wykonane w Fabryce Fablok-Chrzanów oraz wagon osobowy typ 1Aw, seria Bxhpi wykonany w PFW Świdnica.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum w Praszce, Plac Grunwaldzki 15, Praszka

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 816 Muzeum w Praszce
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 816 Muzeum w Praszce
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 816 Muzeum w Praszce
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 816 Muzeum w Praszce
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 816 Muzeum w Praszce
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 816 Muzeum w Praszce
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 816 Muzeum w Praszce
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 816 Muzeum w Praszce
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 816 Muzeum w Praszce
Obrázek č. 10, Znaczki Turystyczne, No. 816 Muzeum w Praszce
Obrázek č. 11, Znaczki Turystyczne, No. 816 Muzeum w Praszce
Obrázek č. 12, Znaczki Turystyczne, No. 816 Muzeum w Praszce
Obrázek č. 13, Znaczki Turystyczne, No. 816 Muzeum w Praszce
Obrázek č. 14, Znaczki Turystyczne, No. 816 Muzeum w Praszce

07.08.2023 - dostępny bez problemów
06.04.2023 - dostępny bez problemów
24.07.2022 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
22.06.2022 - dostępny bez problemów
14.05.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Kacper Grzyb
Kafejka
Praszka
Znaczki dostępne bez problemu w kasie biletowej muzeum (ZT w cenie 8zł, ZO - 7zł). Bardzo fajne, klimatyczne muzeum, przemiła Pani opowiadająca historię muzeum, miasta i okolic.
 
Dominik Wiśniewski
Dominik Wiśniewski
Praszka
ZT i ZO dostępne, praktycznie całe wieszaczki, po 7 zł
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Muzeum
Fajne, kameralne muzeum "z duszą". Pani, która mnie oprowadzała bardzo ciekawie opowiada o muzeum, jego historii i o Praszce. Praszka ma bardzo ciekawą historię miasta leżącego przy granicy. Znaczek dostępny w muzeum. Można kupić również ZO wydany z okazji 40-lecia muzeum.
 
Hubert A.
Hubert
Praszka
Z samego rana po 4 godzinach jazdy rozpoczęliśmy zwiedzanie Praszki. Początek w miejscowym muzeum, gdzie oprowadzała nas miła pani, która przy okazji opowiadała o zgromadzonych eksponatach. Z wnętrza budynku wyszliśmy na ogród, gdzie stoi kolejowa perełka związana z Praszką. A później ruszyliśmy na podbój miasta, bowiem tu kilka ciekawych miejsc też można znaleźć. A znaczek oczywiście dostępny w standardowej cenie w kasie muzeum.
 
Piotr Pogan
Piotrek
ZT 816
Muzeum i parowóz z wagonikiem super. Bardzo miła Pani opowiedziała wiele ciekawych historii o Praszce.
 
Robert Salwowski
Bobik
Praszka
Dawno nie widzieliśmy w tak fajnie odnowionego Px48. Super. Same muzeum też bardzo fajne. Polecamy. Poza tym w mieście piękny kościół i dawna synagoga
 
Paweł Peszko
Rapid_P_P
ZT 816
Mimo, iż w niedziele obiekt jest zamknięty, po wcześniejszej rozmowie telefonicznej nasza kilkuosobowa grupa mogła zwiedzić Muzeum. Ogrom podziękowań dla Pana Dyrektora za poświęcony czas i pełne pasji opowieści w niedzielne popołudnie. Piętro w remoncie, ale i tak było o czym posłuchać.
 
Natalka i Edyta Domaradzkie
Domarki
ZT 816
Muzeum małe, ale ciekawe. Szkoda, że trafiliśmy na remont piętra i zamknięte w związku z tym wystawy czasowe. Będzie okazja pojechać jeszcze raz...Oprowadzała nas bardzo miła Pani. Mówiła krótko, ale konkretnie.
 
Mateusz Ryczkowski
MatZG91
Polecam
Pani bardzo ciekawie opowiada i porządnie oprowadza, to nie jest bezduszne muzeum-moloch. Bilet kosztuje 2 zł :))), muzeum jest sympatyczne i nie za duże, nie można się zmęczyć. Ciuchcia fajna. Sama Praszka to miasto pograniczne, tu przez setki lat była granica między Ziemią Wieluńską (Polska) a Śląskiem (Austria, Niemcy). Dodatkowo spotkałem tu 4 (!) innych znaczkowiczów, którzy w tym samym czasie postanowili odwiedzić Praszkę. Pozdrawiam ekipę ZT i Muzeum.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 816
Stojak ze znaczkami widoczny w gablocie przy kasie, cena standardowa.
Muzeum niezbyt duże, ale znajdują się w nim eksponaty z różnych dziedzin. Mnie najbardziej zapadły w pamięć: wnętrze starej apteki, mini wystawa pierwszych komputerów, z którymi dane mi było obcować w "szczenięcych" latach, najczęściej u kolegów w domach, podczas godzin spędzanych przy grach (to było wtedy wow!) i oczywiście Px 48 z Chrzanowa.
Można również zobaczyć mini ekspozycję archeologiczną, etnograficzną, wystawę rzeźb w drewnie, minerałów, zwierząt, obrazów, lalek, akordeonów i fotografii miasta wykonanych przy użyciu drona. Jednym słowem - bardzo szerokie spektrum eksponatów.
Nie można tu nie wspomnieć o uroczej i sympatycznej obsłudze placówki, dla której turysta, nawet pojedynczy, jest ważny. Pani Ewelina zajmująco opowiada o historii, ludziach i miejscach, cierpliwie pokazuje i objaśnia oraz niejednokrotnie "dorzuca" jakąś ciekawostkę "od siebie".
Kłaniam się nisko i serdecznie dziękuję Pani Ewelinie za poświęcony mi czas.
Dzięki Pani, wizytę w Muzeum w Praszce, będę bardzo miło wspominał.
Oczywiście, polecam odwiedziny muzeum!