Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1054
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1054!

No. 936 Muzeum – Zamek w Oporowie

GPS: 52.262454 19.562232

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 936 Muzeum – Zamek w Oporowie

Wieś Oporów w powiecie kutnowskim, wzmiankowana już od XIV w., była siedzibą rodową znamienitych wojewodów łęczyckich: Mikołaja i Piotra z Oporowa oraz Władysława Oporowskiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego. To oni w 1 poł. XV stulecia wznieśli małą późnogotycką rezydencję obronną, usytuowaną na wyspie otoczonej fosą. Zamek w doskonałym stanie przetrwał do dzisiaj i jest jednym z niewielu tego typu zabytków zachowanych w Polsce. Zabudowa skupiona wokół czworobocznego dziedzińca składa się z domu mieszkalnego, wieży, baszty z kaplicą, połączonych murem obronnym. Remonty wykonane w XVII, XVIII i XIX w. spowodowały tylko niewielkie zmiany nie zacierając średniowiecznego charakteru zamku obronnego. Zamek w Oporowie otoczony zabytkowym parkiem jest uznawany za jeden z najpiękniejszych zamków gotyckich w Polsce. Od 1949 roku mieści się w nim muzeum wnętrz stylowych. Za swoją działalność na polu ochrony dóbr kultury Muzeum – Zamek w Oporowie otrzymało srebrny medal dla Zasłużonych Kulturze Gloria Artis i III nagrodę w prestiżowym konkursie „Sybilla 2001”. Placówka wpisana jest do Państwowego Rejestru Muzeów. 


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum – Zamku w Oporowie (kasa biletowa), Oporów 34

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 936 Muzeum – Zamek w Oporowie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 936 Muzeum – Zamek w Oporowie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 936 Muzeum – Zamek w Oporowie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 936 Muzeum – Zamek w Oporowie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 936 Muzeum – Zamek w Oporowie
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 936 Muzeum – Zamek w Oporowie
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 936 Muzeum – Zamek w Oporowie

15.11.2020 - dostępny bez problemów
24.09.2020 - dostępny bez problemów
02.09.2020 - znaczek niedostępny
29.08.2020 - dostępny bez problemów
29.08.2020 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Oporów
Niewielki zameczek, który zachował oryginalny średniowieczny charakter. Do zobaczenia kilka komnat, dziedziniec i kaplica (bardzo surowa) na krużgankach. Zamek otoczony fosą i parkiem. Ciche, spokojne i urocze miejsce. Znaczek do kupienia w kasie - bez problemu.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 936
Nie była to nasza pierwsza wizyta w Zamku, ale pierwsza gdzie nagrodą za zwiedzanie miał być Znaczek Turystyczny dodatkowa atrakcje stanowił czas korona wirusa. Ciężkie jest zwidzenie w epoce korona wirusa zasłonięty nos i usta odstępy, ale życzliwa atmosfera w muzeum powoduje, że te utrudnienia są mniej bolesne. Na zewnątrz zamek jest otoczony fosą i parkiem ze starymi drzewami. Intensywny śpiew wron sprawia, że człek patrzy w niebo czy nie spada na niego szczęście zamiast podziwiać piękno odbijającego się zamku w wodzie. Miejsce polecam można tu wypocząć. Cena znaczka 7 zł. Zalecana płatność kartą, choć sam musiałem zapłacić gotówką gdyż się kasa pomyliła.